Keşkül Tarifi

Kısa Sürede Hazırlayacağınız 10 Nefis Tatlı Tarifi

Favorilerime
Ekle

Bazı lezzetler var ki süresi ile tadı ters orantılı. Yani yarım saat bile olmadan hazırlayacağınız o basit ve pratik gibi gözüken yemeklerin tadı dillere destandır. İlk aklımıza gelen magnolia mesela, kısacık bir sürede hazırlanır ancak bir yiyen bir daha ister.

Tüm bunların haricinde bir de her yemek yapanın farklı bir el lezzetinin olduğuna inanılır. En güçlüsü de "Anne eli" kavramıdır. Anneler tost bile yapsa güzel yapar, başka yapar!

Biz de sizler için yediğinizde güzelliği karşısında, "Bunu yapsa yapsa bir anne yapmıştır" diyeceğiniz tatlıları seçtik. Güzel bir liste yaptık.

Olayı sizin için özetlersek: Yarım saatiniz var, en az annelerin yaptığı kadar lezzetli bir tatlı yapmak istiyorsunuz. Doğru yerdesiniz.

  • Mozaik pasta

Annelerin en sık yaptığı lezzettir mozaik pasta. Kısaca pötibör bisküvi, margarin, toz şeker ve kakao desek aklınıza ilk gelen mozaik pasta olur değil mi? Yapımı o kadar kolay ve bir o kadar lezzetli ki ayrıca buzdolabında ya da derin dondurucuda uzun süre saklanabilir.

Tarifi için: Mozaik pasta tarifi

  • Saray lokumu

Lezzetli ve bir o kadar da hafif olan saray lokumu tarifini tatlı krizinizin geldiği her an kolayca hazırlayabilir, kilo derdine düşmeden afiyetle yiyin, yanına da kahveyi çok ama çok yakıştırın.

Tarifi için: Saray lokumu tarifi

  • Armut tatlısı

Aromatik baharatlar ilavesiyle şekerli suda ve kısık ateşte pişen armutları, karamel sosla birleştirip armut tatlısı hazırlıyoruz. Üzerini biz bademle süsledik ama siz isterseniz şu renkli pasta süsleri de kullanabilirsiniz.

Tarifi için: Armut tatlısı tarifi

  • Tarçınlı kurabiye tarifi

Tüm tatlılara yakışan toz tarçın, fırından çıkan sıcak kurabiyelere kattığı koku ile hafızanıza kazınacak. Akşam çaya aniden misafirler geldiğinde, daha çay demlemeden hazırlarsınız. O kadar hızlı, o kadar güzel!

Tarifi için: Tarçınlı kurabiye tarifi

  • Bisküvili pasta

Tarifimizde yer alan yazıyı bölmeye kıyamadık, izninizle aynen yazmak istiyoruz: "Yalnızca 10 dakikanızı alacak bir pasta tarifi kulağa hoş geliyor değil mi? Bisküvili pasta tarifi olarak bilinir, beş çaylarında sıklıkla geçer adı, mozaik pastanın kuzenidir aslında. En az onun kadar lezzetli, bir o kadar anne hatırlatan bir pasta tarifidir.

İnanmıyorsanız çocukluk fotoğraflarınızın bulunduğu albümü açın, üzerinde birkaç mum yer alan mutlulukla üflediğiniz bisküvili pasta fotoğraflarına rastlayacaksınız.

Neyse siz albümlerin yerini hatırlamaya çalışırken biz de bisküvili pasta tarifini verelim hatta tarifi vermekle kalmayıp mutfağa geçip sevdiklerimiz için hazırlayalım. Bir an önce buzdolabına atıp kıvam almasını sağlayalım. Akşam çayına bekleriz, bir dilim de sizin için ayırdık."

Tarifi için: Bisküvili pasta tarifi

  • Elmalı pasta

Tarçın kokusu burnunuza kadar geldi değil mi? Kafes kafes görüntüsüyle hemen hemen bütün pastane ve kafelerde görebileceğimiz elmalı pastayı artık evde yapıyoruz. Eşi, dostu çağırın çünkü lezzet paylaşıldıkça güzel.

Tarifi için: Elmalı pasta tarifi

  • Keşkül

Osmanlı mutfağından günümüze uzanan yadigar tatlılardan biri olan keşkül; toz badem ve rendelenmiş Hindistan cevizi sayesinde aromalı, hoş kokulu ve şerbetli tatlılara oranla daha hafif ve az kalorili, pratik bir tatlı seçeneği.

Tarifi için: Keşkül tarifi

  • Çikolata mousse

Yiyen herkesi kendine aşık eden bir tatlı söyle Yemek.com deseniz, hiç düşünmez çikolatalı mus deriz. Hazırlaması kolay, çikolata ve kakao oranı ise büyüleyen bir tatlıdır.

Tarifi için: Çikolata mousse tarifi

  • Fincan kek

Tatlı mı tatlı porsiyonluk fincan kekler… Mikrodalga fırında ya da kaynamakta olan bir suyun bulunduğu tencere içerisinde kısa bir sürede pişen mug kek, davetsiz gelen misafirler için birebir. Sizi mahçup etmez, aksine gözleri üzerine toplar, tüm övgüleri sonuna kadar hak eder. Tabii siz de!

Tarifi için: Fincan kek tarifi

  • Kolay katmer

Kolay Katmer Tarifi

Kolay Katmer

Katmer hamurunu yağladıktan sonra mermer tezgah üzerinde döve döve incecik açmak herkesin yapabileceği bir şey değildir. Bu lezzetten mahrum kalmak da olacak gibi değil. İş başa düştüğünde hazır yufkadan katmer hazırlamayı da bilmeli insan.

Tarifi içinKolay katmer tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?