http://www.veggiebelly.com/2012/05/mughlai-vegetable-biryani-recipe.html | veggiebelly

Haşlanan Sebzelerin Renginin ve Formunun Bozulmasını Nasıl Engelleriz?

Favorilerime
Ekle

Tezgahlarda göz alıcı renkleriye, sıra sıra dizilmiş, tazecik sebzeleri alıp eve gelirken, hazırlayacağınız mükemmel renklerle süslenmiş tabak hayalleri, pişirme esnasında suya düşmeye başlar. Piştikçe, canlı rengini ve formunu kaybeden sebzelerin, sofraya geldiğinde pazardan aldığımız haliyle alakası kalmamış olur.

Reklamlarda, filmlerde gördüğümüz mükemmel renk ve formdaki pişmiş sebzeler için "çiğ onlar çiğ" deyip içimizi rahatlatırız. Halbuki, sebzelerin renginden vazgeçmeden, hem de besleyiciliklerini koruyarak tüketmek mümkün.

Rengini kaybetmeyen, televizyondan fırlamış gibi gözüken sebzeler elde etmek için sadece size vereceğimiz bazı ufak tüyolara ihtiyacınız var.

Çok fazla malzemeyi aynı anda tencereye koymayın

Sebze Doğrama Şekilleri

Sebze Doğrama Şekilleri

Kaynayan suya aynı anda çok fazla malzeme atarsanız suyun ısısı aniden düşer. Tekrardan kaynama sıcaklığına ulaşması çok zaman alacağından, sebzeler olması gereken sıcaklıkta pişemez ve renkleri bozulur. Ya çok büyük tencereler kullanarak pişirmeli ya da 2-3 partide pişirmelisiniz.

Haşlama suyuna karbonat veya şeker ekleyin

Kaynayan suya az miktarda karbonat ve şeker atmak renklerin canlı kalmasına yardımcı olur.

Haşlama sonrası buzlu suya koyun

Kısa sürede ve kalabalık olmayan bir tencerede haşladığınız sebzeleri süzüp, hemen soğuk su ve buz dolu bir kaba koymak, yani şoklamak, sebzelerin renklerinin canlı kalması açısından çok önemlidir.

Tencerenin kapağını açık tutun

Tencerenin kapağının açık kalması, sebzelerin renklerinin korunması açısından önemlidir. Tencerenin kapağı kapandığında içeride oluşacak ısı ve su buharı sebzeleri yumuşatır, böylece renk ve formları bozulur.

Beyaz renkli sebzelerin suyun dışına çıkmadan haşlanmasını sağlayın

fixfeastflair

fixfeastflair

Karnabahar, kereviz gibi sebzelerde renklerin beyaz kalması için sebzelerin, suyun dışına çıkmadan haşlanmaları gerekir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?