Editor
MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Sağlıklı Sorular: Kefir Nedir, Evde Kefir Nasıl Yapılır?

http://nourishingwords.net/2011/05/06/defending-the-family-kefir/ | nourishingwords - kefir nedir, nasıl yapılır?

Tüm dünya genelinde yükselen bir trend olan ve insanların daha sağlıklı beslenmesine yardımcı olan organik yaşamda şimdiye kadar pek çok besinle karşılaştık. Adını daha önce duymadığımız buğdaylar, bin bir çeşit yemek yapabildiğimiz kinoalar, tamamen ev yapımı yoğurtlar ve adından sıkça söz ettiren kefir.

Küçüklüğümüzde eğer kefir içme fırsatı bulmadıysak hep uzaktan baktığımız bir içecek gibi dururdu kefir. Tercihimiz ayran ya da sütten yana olurdu ancak bir taraftan da kefirin yararlarını duymaya devam ederdik.

Piyasada bu kadar çok görmeye başlayınca hem kefirin ne olduğunu merak etmeye başladık hem de madem süpermarkette hazır yapılmışı var, o zaman evde de yapılabilir diye nasıl yapacağımızın yollarını aramaya başladık. Sonunda bulduk.

Kafkas yolculuğu başlasın!

Kefir nedir?

Kefir; inek, keçi ya da koyun sütünün kefir mayasıyla mayalanması sonucu ortaya çıkan ekşimtırak içecektir. Kökenleri Kafkas Dağları’nda yaşayan Türklere dayanan ve geçmiş zamanlarda kapının yanına bir deri içinde asılarak evden çıkanlara sağlık vermesi için hazırlanan kefir, mayalanmasını sağlayan ve karnabahara benzeyen laktik asit bakterisi, maya, protein ve şekerin bir araya geldiği özel maya ile yapılabilir.

İçindeki B12 vitamini ve yapıldığı süte göre rengi değişiklik gösteren kefirin hazırlanabilmesi için sabır gereklidir. Günlük hayatımızda süpermarketlerden alabileceğimiz kefiri evde yapmak istediğimizde hem içindeki malzemeleri tedarik etmemiz hem de mayalanmasına uygun olacak şekilde bir ortam sağlamamız gerekir.

Sütün içinde durdukça büyüyen kefir tanecikleri, bir sonraki kullanım için de saklayabileceğimiz tanecikler haline gelir. Kefiri bu kadar yakından tanımışken yapmamak olmaz.

Kefir nasıl yapılır?

Kefiri yapmak gerçekten tecrübe ve zaman isteyen bir şey. Öncelikle yanlış yapmayı göze almamız gerekiyor. Nasıl ki evde yoğurt yaparken ilk seferde tutturma ihtimalimiz düşüktür, kefir de aynı şekilde ilk seferde mükemmel yapılabilmesi hiç de kolay değil.

İhtiyaç listemiz şöyle: Plastik süzgeç, tahta kaşık, cam kavanoz, süt ve kefir mayası.
Malzemeler de hazırsa kefir yapmaya başlayabiliriz.

İlk olarak çiğ sütümüzü satın alıyoruz. Bu sütün kutu süt olmamasına dikkat edeceğiz çünkü pastörize süt, beklediğimiz kefiri yaratmayacaktır. Sütümüz tamamen çiğ ve hatta mümkünse yeni sağılmış olmalı. Ancak büyük şehirlerde yaşayanlar için taze süt bulmak zor olabileceği için cam şişelerde satılan günlük süt kullanabiliriz.

Sütün sıcaklığının oda sıcaklığında olduğunu kontrol ediyoruz. Eğer 25 derecenin üzerinde mayalamaya çalışırsak beklediğimiz sonucu alamayız. Sütümüz soğuksa oda sıcaklığına gelene kadar başında beklememize gerek yok, mayalanma işlemi oda sıcaklığında hemen başlayıveriyor.

Daha önceden temin ettiğimiz kefir mayasını yani kefir taneciklerini içinde bulunduğu süt ya da sudan tahta kaşık yardımıyla süzerek alıyoruz. Oda sıcaklığına gelmiş olan sütümüzün içine yavaşça bırakıyoruz.

Kavanozumuzun kapağını kapatarak süt ve kefir taneciklerinin mayalanması için onlara bir şans veriyoruz. 1 litre süt için kullanmamız gereken kefir taneciği oranı 1 ceviz tanesi kadar diyebiliriz.

Kefirin mayalanma işlemi 8 ile 24 saat arasında değişir. Aralarda kontrol ederek herhangi bir pürüz olmadığına bakmamız gerekiyor. Daha yoğun bir kıvam istiyorsak 48 saatlik bekleme süresini de gerçekleştirebiliriz. Kefirin hazır olup olmadığını anlamak için cam kavanozumuzun dışından baktığımızda kesilmiş süt kıvamını görmemiz gerekiyor. İşte o zaman kefirimiz hazır demektir.

Zaman geçtikten sonra kefirimizi süzerek kefir taneleri süzgeçte kalacak şekilde kavanozumuza ya da şişemize alıyoruz.

Elimizdeki kefir mayasıyla hemen yeniden kefir yapmak istiyorsak taze süte atmamız yeterli. Biraz bekletip sonra kullanmak istiyorsak su ya da sütle doldurulmuş bir kaba kefir tanelerini bırakmamız yeterli olacaktır. Kefir taneciklerimizi 10 gün dolapta bu şekilde bekletebiliriz.

Süzdüğümüz kefiri içmek için buzdolabında saklayabiliriz. 2 ya da 3 gün içinde tüketilmesi çok daha iyi olacaktır. Zamanla çoğalan kefirlerimizi arkadaşlarımızla paylaşmayı unutmayalım ki sağlıklı yaşam zincirimiz biz ve çevremizdekilerle birlikte devam etsin.

Kefirin faydaları nelerdir?

Uzun yaşamanın sırrı demiştik kefir için. Aslında bunu söylemekte haklı olduğumuzu ortaya koyan özellikleri var kefirin.

Kefirin faydaları saymakla bitmiyor ancak biz saymayı deneyelim; sindirime yardımcı olan bakteriler nedeniyle sindirim düzenleyici ve hızlandırıcıdır, hazımsızlık ve kabızlık sorunlarına iyi gelir.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek, mikropların temizlenmesine ve daha sağlıklı mevsim geçişleri yaşamamıza yardımcı olur. Kalsiyum ve magnezyum içeriğiyle kemik sağlığını korur, menopoz öncesi ve sonrasında kemik kaybını engeller.

Günlük A vitamini ihtiyacının %10’unu, kalsiyum ihtiyacının %30’unu, C vitamini ihtiyacının %4’ünü karşılar.

Vücuttaki fazla tuzun atılmasına yardımcı olur, detoks konusunda etkilidir. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir, kolestrolü dengelemede etkilidir. Kalp sağlığı konusunda kanıtlanmış olumlu etkileri vardır, karaciğer için faydalı olarak bilinir.

Kısacası, kefir giren eve doktor girmese yeridir.

Editör

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?