amarant-unu

Faydaları Yüzyıllar Öncesine Dayanan Süper Besinle Tanışın: Amarant Nedir?

Favorilerime
Ekle

Size içli köftenin hep başımızın tacı olacağının garantisini verebiliriz ama ileride daha ne gibi farklı yiyecekleri masamızda daha çok göreceğimizin, alıp bağrımıza basacağımızın garantisini hiç veremeyiz. Gün geçmiyor ki yeni bir bitki tanımayalım, o bitkiler hayatlarımızın tam merkezine oturmasınlar. Henüz mikroalg'lerin gelişini yeni kabullendik, kinoa, chia tohumu ve avokado gibi bitkilerin varlığına yeni yeni alışmışken geleceğin besinlerden biri sayılan yepyeni bir besinin adını duymaya başladık. Henüz pek kimseler tanımıyor onu ama aslında yüzyıllardır biliniyor mucizeleri. Kimseler tanışmadan biz sizinle tanıştıralım. Karşınızda: Amarant!

İsmini yakında sıkça duyacağınız amarant, yavaş yavaş market raflarında yerini almaya başladı bile. Unu sıkça tüketilecek olan bu şifa deposu bitkinin faydalarından ne olduğuna ve nerelerde kullanılacağına kadar tüm detaylarını paylaşalım istiyoruz sizlerle. Yakın zamanda amarant'lı köfteler, kekler yapmanız olası.

Buyursunlar.

İçindekiler

Amarant nedir?
Amarant nasıl tüketilir?
Amarantın faydaları
 • Amarant nedir?

amarant-nedir-shutter(1)

Zamanı biraz geriye saralım hadi. Aztekler'in bulduğu bu şifa dolu bitki ile tanışmak için yüzyıllar öncesine gidiyoruz. Aztekler'de önemli bir şifa kaynağı olan amarant diğer adıyla horozibiği o zamanlardan bu zamana aslında hayatımızda. Döneminde bir şifa kaynağı olarak tanınıp civar ülkelere de yayılmış ve kullanılmış. Ancak zaman içinde kullanımı giderek azalmış. Son dönemlerde biz onun ismini yeni yeni duymaya başlasak da o uzun yıllardır hayatımızda.

Amarant aslında bir süs bitkisi olarak biliniyor. Botanik biliminde bilinen yaklaşık 50 çeşidi var. Pembesi, sarısı, beyazı, kırmızısı... Birbirinden farklı renkleri olmasıyla ünlenmiş. Süs bitkisi olarak tanınsa da yaprakları sebze gibi yenebiliyor, bitkinin kendisi (özellikle kırmızı ve pembesi) renk vermesi için kullanılıyor. Bizim de üzerine uzun uzun bahsetmek istediğimiz tohumları ise tahıl sayılıyor ve ciddi bir protein kaynağı.

Kısacası amarant dediğimiz bu bitki, hem etrafı hem de hayatlarımızı daha güzel kılmak, sağlığımızı korumamıza destek olmak için var diyebiliriz. On parmağı olsa onunda da marifet olurmuş.

 • Amarant nasıl tüketilir?

amarant-unu

Şimdi... Gelelim bu bitkinin ne şekillerde tüketebileceğine. Amarantın tohumlarını tüketebiliyoruz. Bu tohumlar tıpkı kinoaya benziyor. Bu amarant tohumlarını kullanarak birbirinden nefis salatalar, pilavlar yapmanız mümkün. Haşlama mantığıyla pişirebilir, afiyetle tüketebilirsiniz.

Ayrıca amarant unu da mevcut. Amarant unu, amarant tohumlarının öğütülmesinin sonucunda elde ediliyor. Bu unu ekmeklerinizin içinde kullanarak daha proteinli ve besleyici bir hale getirebilirsiniz. Lezzet açısından pek bir farklılığı olmayacağı için kek, kurabiye gibi ürünlerinizin içinde de kullanabilirsiniz. Ancak bu kek ve kurabiyelerinizin sağlıklı tarifler olmasını öneririz. Yemeklerinizin içinde ya da sütünüzün, yoğurdunuz içine de amarant unundan ilave etmeniz mümkün.

''Nereden ulaşırım?'' diyenleriniz olacaktır. Organik ürünler satan dükkanlardan, büyük gurme marketlerin reyonlarından ve internet sitelerinden rahatlıkla amaranta ve amarant ununa ulaşmanız mümkün.

 • Amarantın faydaları

amarant

Onun faydalarını say say bitiremeyiz ama kısaca bir özetini geçelim sizler için.

 • Protein değeri oldukça yüksektir. Özellikle hayvansal protein almadan beslenen insanlar için şahane bir alternatif olmasıyla ünlü bu besinin 100 gramında 3,8 gram protein bulunuyor. Bitkisel protein anlamında tam bir hazine.
 • Bunun yanında içinde kalsiyum, potasyum ve yüksek miktarda lif bulunduruyor.
 • İçeriğindeki lif sayesinde düzenli ve gereken miktarda kullanıldığında bağırsak sisteminin sağlıklı bir şekilde işlemesine de yardımcı oluyor.
 • Glutensiz bir besin. Bu nedenle çölyak hastalarının ve glutensiz beslenme düzenine giren insanların gönül rahatlığıyla tüketebilecekleri ürünlerden biri.
 • Kötü kolestrolü düşürücü etkisi var.
 • İçinde kanserle savaşmaya yardımcı olan Skualen denen bir madde bulunuyor. Bu madde kanserle savaşta önemli rol oynar. Özellikle amarant yağında fazla bulunan bu maddenin kanseri önlemeye yardımcı olduğu biliniyor.
 • Diyabet hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bu besin özellikle hipergliseminin önlenmesine de yardımcı oluyor.
 • İçinde yüksek miktarda kalsiyum bulunduğu için kemiklere iyi geliyor, kemik erimesi gibi hastalıkların oluşumunu engelliyor ve tedavisine yardımcı oluyor.
 • Tok tutma özelliği bulunduğu için diyetlerde kullanılıyor ve zayıflamaya da yardımcı oluyor.
 • Yani kendisini sevmek için sebebimiz çok.

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bir beslenme uzmanı ve/veya diyetisyene danışmadan hiçbir beslenme programını ya da diyeti uygulamamalısınız. Ciddi, kronik bir rahatsızlığı olanların kendi doktorlarına da danışmaları gerektiğini hatırlatalım.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  1

  denizipek24 Ekim 2018 16:47
  ilginç...
  Yanıtla

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?