Sağlığın Lezzetli Sırrı:

Ev Yapımı Kefir Tarifi

Sağlığın Lezzetli Sırrı:

Ev Yapımı Kefir Tarifi

https://yemek.com/tarif/ev-yapimi-kefir/ | Ev Yapımı Kefir Tarifi
Bu tarifi ne kadar beğendiniz?
5
Cemre Özgüzel
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.
Cemre Özgüzel
254158 takipçi1291 içerik

Sıkça Yenen Konular

3
Emre Turan
Eylül 4, 2018
5 dakika
4.5
Alp Tuncer
Nisan 6, 2015
10 dakika
YENİ
5
Sütaş
Ekim 22
15 dakika
4
Öznur Doğan
Ocak 7, 2015
8 dakika

Önemli not: Evde yapmak istediğiniz yoğurt, peynir, tereyağı gibi süt ürünlerini hazırlarken güvenilir, sağlıklı, taze ve temiz içerikli olduğuna emin olduğunuz yerlerden çiğ süt temin etmeye özen gösterin. Eğer böyle bir süte erişiminiz yoksa ya da o sütlerin tazeliğinden ve güvenliğinden emin değilseniz bu ürünleri hazırlarken taze günlük süt veya pastörize süt kullanabilirsiniz.

Kefir, yüzlerce yıldır sağlıkla özdeşlen bir içecek. Rivayete göre hayvanların evcilleştirilmesiyle yaklaşık 5000 yıl önce bulunmuş. Doğduğu topraklar olan Kafkaslar'da uzun yaşamın sırrı olarak tüketilen, temel besinlerden biriymiş aynı zamanda. Göçebelikle birlikte Avrupa'ya oradan da dünyanın birçok noktasına yayılmış.

Faydalarına gelecek olursak; kefir, sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan bir içecek. Tokluk hissi vermesi de cabası. Birçok faydasının yanında lezzetiyle de kalbimizi çeliyor. Orijinali tulumların sütü fermante etmesi ile elde ediliyor ancak günümüzde kefir taneleriyle evde misler gibi de yapılabiliyor.

Kefir tanesi nedir diyenleriniz için de kısaca anlatalım. Tulumların içinde bekletilen sütlerin üzerine bir kısmı alınıp, taze süt ekleniyor. Fermantasyonları sırasında minik taneler oluşturuyorlar. Bu taneler saklanıp kurutuluyor ve kefirin mayalanmasını sağlıyor. Şimdilerde özellikle taze ve doğal ürünlerin satışını yapan market ve mekanlarda rahatlıkla bulunabiliyor. Ayrıca iyi kefir taneleri olan bir tanıdığınız varsa, ondan alıp kefirinizi mayalayabilirsiniz.

Biz de bu lezzeti kendi ellerimizle hazırlayıp, gönül rahatlığıyla tüketebilmek adına evimize taşıyor, kendi kefirimizi kendimiz mayalıyoruz.

Siz de buyurmaz mısınız?

Devamını Oku

KAÇ KİŞİLİK

1 orta boy şişe

HAZIRLAMA SÜRESİ

15 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

15 dakika

Ev Yapımı Kefir Tarifi İçin Malzemeler

  • 2 litreçiğ süt
  • 100 gramkefir tanesi

Ev Yapımı Kefir Tarifinin Püf Noktası

Kefirinize metal herhangi bir maddenin değmemesine özen gösterin. Tahtanızı tahta kaşık, süzgecinizi de plastik bir süzgeç olarak tercih edin. Kefir taneleri, kefir tohumu ya da kefir mayası olarak da satılabilmektedir. Doğal ürünler satan marketlerde bu şekilde de temin edebilirsiniz. Cam şişenin içinde muhafaza ettiğiniz kefir, doğal bir içecek olması sebebiyle çok uzun süre dayanmayacaktır. O yüzden elinizden geldiğince hızlı tüketmeye gayret gösterin.

Ev Yapımı Kefir Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Sütünüzü derin bir tencerenin içine alın ve kısık ateşte kaynatmaya başlayın.

  2. Sütünüzü iyice kaynattıktan sonra ocaktan alın ve oda ısısında soğumaya bırakın.

  3. Oda sıcaklığında ılık bir hal aldığında üzerinde oluşan kaymakları tahta kaşık yardımıyla alın, metal herhangi bir şey değdirmemeye özen gösterin.

  4. Soğuyan sütün içine kefir tanelerini ilave edin. Tahta kaşık yardımıyla karıştırın.

  5. Ardından bunu bir cam kavanozun içine aktarın. Üzerini bir bezle gevşek bir biçimde kapatın. Oda sıcaklığında  yaklaşık 24 saat dinlendirin.

  6. Bezi kaldırdığınızda sütünüzde pıhtılaşmaların oluştuğu gözlemleyeceksiniz. Bunları gördüğünüzde kavanozun kapağını kapatın ve bir gece buzdolabınızda dinlendirin.

  7. 2 günlük bu sürecin sonunda kefirinizi plastik bir süzgeçten geçirerek pıhtılarından arındırın. Cam bir şişenin içine aktarın.

  8. Buzdolabında, cam şişenin içinde saklayarak afiyetle tüketebilirsiniz.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?