Kokusuz Yöntemlerinin Sırlarıyla: Karnabahar Nasıl Pişirilir?

Favorilerime
Ekle

Bir anket düzenlesek ve çocukken yemediğiniz ancak büyüdükçe lezzetine bayıldığınız sebzeler nelerdir desek ilk sıralarda karnabaharı görmemiz çok olası. Pişerken ortaya çıkan kokusu ya da doğru şekilde pişirilmemesi nedeniyle pek de sevilmeyen sebzelerden biri karnabahar. Ancak onu doğru şekilde pişirdiğimizde tabak tabak yemelik, sık sık menülerimize eklemelik bir hale geliyor. Kokusu için ise hiç endişeniz olmasın, her türlü pişirme yönteminde karnabahar kokusunu azaltmak mümkün. En sevmeyenleri bile bu yöntemlerden herhangi biriyle karnabaharı afiyetle yiyecek, eminiz. Hazırsanız farklı pişirme yöntemleri ve püf noktalarıyla karnabaharı anlatmaya başlıyoruz.

Karnabahar nasıl pişirilir?

karnabahar-nasil-pisirilir1

Karnabaharı yumuşatmanın ve kolaylıkla pişirmenin en bilinen yöntemlerinden biri haşlamak. Ancak bu yöntemle karnabaharın o sevilmeyen kokusu çokça ortaya çıkıyor diyorsanız birkaç püf noktasından başka bir şeye ihtiyacınız yok aslında. Üstelik bu yöntemler sayesinde besin değerlerini de koruyorlar. Karnabaharları çiçeklerine ayırarak ve eşit boyutlarda kesirek başlayın. Dilerseniz bütün halde de haşlama işlemine geçebilirsiniz ancak çiçeklerine ayırarak çok daha kolay pişecektir. Çiçeklerine ayırıp güzelce yıkadıktan sonra limon dilimleri koyun üzerine ve güzelce harmanlayın. Bir süre o şekilde bekletin. Bu sürede haşlama suyunu tencereye koyup içerisine bir miktar tuz ilave edin ve yine kokusunu ve lezzetini güzelleştirmesi için süt ekleyin. Limonda beklettiğiniz karnabaharları haşlama suyuna aktarın ve yumuşayana kadar pişirin. Hafif yumuşayınca karnabaharlarınız afiyetle tüketilmeye hazır. Haşlama yönteminin diğer püf noktaları için sizi şuradan alalım: Karnabahar Nasıl Haşlanır?

karnabahar-nasil-pisirilir2

En çok sevilen yöntemlerden bir diğeri ise fırında pişirme yöntemi. Fırında karnabahar graten, fırında karnabahar kızartma ya da fırında bütün karnabahar gibi farklı şekillerde pişerebilirsiniz. Fırında çiğden pişerebileceğiniz gibi önden hafif haşlayarak da pişirebilirsiniz. Fırında pişirirken lezzetini arttırmak ve koku azaltmak için baharatlardan, sarımsaktan, defne yaprağı, kekik, biberiye gibi koku azaltıcı aromatik otlardan destek alabilirsiniz. Fırında üzeri kapalı şekilde pişirmek de karnabahar kokusunu azaltacaktır.

karnabahar-nasil-pisirilir3

Karnabaharın bir diğer en sevilen yöntemi ise pek tabi kızartma. Kızartma aşamasında da çiğ ya da önceden haşlayarak kızartma aşamasına geçebilirsiniz. Karnabaharlarınızı soda, un, yumurta, süt gibi malzemelerden oluşan bir harca bulayın. Bu tarz harçlar hem daha az yağ çekmesini hem de daha az kokmasını sağlar. Bu harçların içerisine baharat ilave ederek de kokusunu daha güzel hale getirebilirsiniz. Dışı çıtır içi de yumuşacık karnabaharların diğer püf noktaları için sizi şuradan alalım: Karnabahar Nasıl Kızartılır?

karnabahar-nasil-pisirilir5

Soteleme aşamasında ise kokusuz bir şekilde pişirmek için en önemli püf noktalarından biri tuzu en son aşamada atmak. Karnaharın nefis bir şekilde yumuşaması için bol zeytinyağı ya da tereyağıyla tavada tüm sebzelerden önce karnabaharı sotelemenizi öneririz. Sert bir yapıda olacağı için diğer sebzelerden çok daha geç pişecektir. İçerisine aromatik bitkiler ve baharatlar ilave etmek de karnabaharın lezzetine lezzet katar.

karnabahar-nasil-pisirilir3-1

Karnabahar pilav, karnabahar kısırı, karnabahar köftesi, karnabahar tabanlı pizza... Bu tarz tariflere de son zamanlarda sıkça rastlamaya başladık. Bu tariflerin en önemli özelliği karnabaharların çiğden olacak şekilde ya da hafif haşlanmış şekilde rondodan geçirilerek şekil verilmesi. Hafif haşlanmış şekilde kullanacaksanız ilk haşlama önerilerimizi mutlaka uygulayın. Çiğden kullanacaklar ise mutlaka karnabaharlarını bir süre limonlu suda ya da limon dilimleriyle bekleterek tarifi uygulasınlar, bizden söylemesi.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?