buzluk-icin-ci-borek-yapimi-one-cikan

Hemen Pişirilmeye Hazır: Buzluk İçin Çi (Çiğ) Börek Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Çiğ börek diğer adıyla çibörek Eskişehir'le özdeşleşen en nefis börek tariflerinden biri. Eskişehir mutfağında sıkça yapılsa da asıl kökeni Kırım Tatarlar'ına kadar dayanıyor. İsmini içerisindeki kıymalı harcın çiğ şekilde bırakılmasından alıyor. Çok kısa sürede yağda kızarıp puf puf kabarıyor ve sıcaklığında etkisiyle içi çabucak pişiyor. İçi sulu sulu, dışı da çıtır kalan efsane bir lezzete dönüşüyor. Sabah kahvaltısından akşam yemeğine günün her öğününde afiyetle yeniyor. Bu nefis lezzeti hazırlaması biraz el oyalayıcı. Tek seferde yapıp canınız istediği zaman çıkarıp afiyetle tüketmeniz için adım adım buzluk için çibörek (çiğ börek) yapımını anlatacağız. Buzluklarınızda ona yer açın!

Buzluk için çibörek nasıl yapılır?

buzluk-icin-ci-borek-yapimi1

Çiböreğin en nefisi yağ çekmeden pişmiş olanıdır diyor, işin en önemli sırrı olan hamur kısmıyla anlatmaya başlıyoruz. Hem uzun süre dayanması hem de pişerken puf puf kabarması için önemli de bir sırrımız var. Çiğ börek hamurunun içerisine en klasik tarifinde yumurta, yoğurt gibi malzemeler girmiyor. İhtiyacınız olanlar; un, ılık su ve tuzdan ibaret. Maya yok, kabartma tozu da yok. Bu malzemelere bir de bizim ilavemiz var. O da sirke. Hamuru hazırlarken içerisine ilave edeceğiniz sirke yağ çekmesini de engelleyecektir. Un, ılık su ve tuzu bir kapta güzelce yoğurun. Hamurun sert olması sizi endişelendirmesin. Sert bir hamur elde edeceksiniz. Ardından dinlendirin. Bu sırada iç harcını hazırlayın.

buzluk-icin-ci-borek-yapimi2

İç harcı için orta yağlı bir kıyma tercih etmenizi öneririz. Az yağlı ya da çok yağlı kıyma iç harcının lezzetini olumsuz anlamda etkileyebilir. Kıymanızı bir kaba aldıktan sonra sıra geldi soğan ilavesine. Harca nefis lezzetini veren en önemli diğer malzeme ise soğan. Soğanın harçta dişe gelmemesi için rendelenmesi ve fazla suyunun sıkılması gerekiyor. Suyunu sıkarak ilave etmeyi ihmal etmeyin. Karabiber ve tuzunu da ilave ettikten sonra son malzeme olan suyunu da ekleyin. Çiğ börek harcının hafif sulu olması gerekiyor. Bu sayede pişme sırasında kurumadan tam kıvamında olacaktır. Su miktarını ise 300 gram kıymaya 3/4 çay bardağı olarak (1 çay bardağından 1 parmak eksik) düşünebilirsiniz. Güzelce yoğurup üzerini streç filmle kapatıp buzdolabında bir süre dinlendirin. İşte, iç harç da hazır!

buzluk-icin-ci-borek-yapimi3

Dinlenen hamurdan cevizden biraz daha büyük eşit boyutlarda bezeler elde edin ve hafif unlanmış tezgah üzerinde açın. Ardından içerisine çok fazla olmayacak ve hamurun taşıyacağı kadar harç ilave edip yayın. Yarım ay şekilde kapatıp kenarlarını çatal yardımıyla bastırarak birleştirin. Böylelikle pişerken açılmalar veya çatlamalar olmayacaktır. Sonrasında yan yana bir tepsiye dizip önce buzdolabında dinlendirin. Sonrasında da buzdolabı poşetlerine aktarın ve buzlukta saklayın.

buzluk-icin-ci-borek-yapimi4

Böreklerinizi kızartacağınız zaman önce buzdolabından çıkarıp bir süre oda sıcaklığında dinlendirin. Çok kızgın olmayan bir yağa dikkatli şekilde atın ve arkalı önlü kızartın. Bu aşamada böreklerinizin aşırı buzlu olmamasına özen gösterin. Böreklerinizi buzlukta en az 3 ay kadar bu şekilde saklayabilirsiniz. Diğer püf noktaları için şu içeriğimize göz atmayı unutmayın: Yağ Çekmesin, Çıtır Çıtır Olsun: Çiğ Börek Yapan Herkesin Bilmesi Gereken Püf Noktaları


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?