https://yemek.com/tarif/karnabahar-kizartmasi/ |  Karnabahar Kızartması Tarifi

İçi Çiğ Kalmaz, Yağ Çekmez: Haşlamadan Karnabahar Nasıl Kızartılır?

Favorilerime
Ekle

Mevsimi gelince tezgahlarda daha sık rastladığımız, yemeğinden fırında pişmiş haline kadar her yemeğe çok yakışan karnabahar... Özellikle şöyle çıtır çıtır kızartması yok mu? Karnabahar sevmeyene bile karnabaharı bol bol yedirme gücüne sahip bu lezzet. Ancak karnabaharları kızartmadan önce mutlaka haşlamak gerekiyor diye biliyoruz. Bu sayede içleri daha yumuşacık kalıyor, lezzetleri de güzelleşiyor diye düşünüyoruz. Ancak karnabaharları haşlamadan da kızartmanın yöntemi var.

Hem de bu yöntem sayesinde karnabaharların şekilleri de çok bozulmadan afiyetle yenecek kıvama geliyor. Lezzetleri de nefis oluyor. Bu yöntemi öğrendikten sonra artık hep bu şekilde karnabahar kızartmak isteyeceksiniz.

Haşlamadan karnabahar nasıl kızartılır?

haslamadan-karnabahar-nasil-kizartilir-1

Öncelikle karnabaharı çiçeklerine ayırarak başlayın. Dilerseniz dilediğiniz boyutlarda kesebilirsiniz. Dilerseniz de elinizle çiçeklerine ayırabilirsiniz. Ne şekilde pişirmek istediğiniza bağlı olarak bu işlemi yapabilirsiniz. Ardından çiçeklerine ayırdığınız karnabaharları bol suda yıkayıp bir köşede sularının süzülmesini bekleyin. Ardından kağıt havlu yardımıyla varsa fazla sularını alın.

corba-terbiyesi-nasil-yapilir-3

Üzerinde su kalmış biçimde kızartma işlemine geçerseniz yağın patlama ihtimali artıyor ve karnabaharların yağ çekmesine neden oluyor. Karnabaharlarınızı soda, un, yumurta, süt gibi malzemelerden oluşan bir harca bulayın. Dilerseniz yumurtasız bir harç hazırlayabilirsiniz. Ardından karnaharlarınızı bu harça bulayarak bir süre bekletin.

onion-kids.com

onion-kids.com

Ardından bir tavanın içerisine yağınızı alın. Klasik kızartmalarda kullandığınız yağdan çok daha az bir miktar olsun. Yağınızı kızdırdıktan sonra harca buladığınız karnabaharları yağa atın. Tavanızın kapağını kapatın. Orta ateşte bir yüzü pişene dek kapağı kapalı bir şekilde bırakın. Ardından diğer yüzünü de çevirip pişmeye bırakın.

karnabahar-kizartmasi-yemekcom

Karnabaharların her iki yüzü de kızarınca kevgir yardımıyla yağdan alın. Kağıt havlu üzerinde yağının süzülmesini bekleyin. Ardından da servis edin. Afiyetler olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?