http://www.kadiningazetesi.com/her-bas-agrisi-sinuzit-degil/39760/2 | kadiningazetesi

Kışın Gediklisi Sinüzite Ne İyi Gelir?

Favorilerime
Ekle

Özellikle kış aylarında ortaya çıkan ve mart-nisan aylarına kadar şiddetli bir şekilde devam etme eğilimi gösteren sinüzit rahatsızlığı, aslında burun ve göz çevremizde bulunan kemiklerin içlerindeki boşluklardan kaynaklanan bir hastalık. Peki ama sinüzite ne iyi gelir, sinüzit nasıl geçer?

Sinüzite ne iyi gelir kısmına geçmeden önce bu boşluklar nedeniyle sinüzit rahatsızlığı neden ortaya çıkar, bundan söz edelim biraz. Çünkü sinüs denilen bu boşluklar, burun içine doğru uzanan kanallardaki tıkanıklıklardan çok çabuk etkilenebiliyor, zaman zaman iltihaplanmalara neden olabiliyor. İşte bu iltihaplanmalar genel olarak sinüzitin oluşumuna neden oluyor. Sinüzit, günlük hayatta en çok yarattığı ağrılar nedeniyle anlaşılabiliyor.

Gelelim anlatmak istediğimiz konuya: Sinüzit ağrısını çeken bilir ama sinüzitten kurtulmak mümkün! “İyi de nasıl? Sinüzite ne iyi gelir?” diye sorduğunuzu tahmin edebiliyoruz. Sinüzit, hem medikal tedaviyle hem de bitkisel ilaçlar ve ev reçeteleriyle kontrol altına alınabilir. Ancak birazdan anlatacağımız tüm yöntemleri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza da danışmalısınız, baştan söyleyelim.

O halde sözü uzatmadan buyurun başlayalım sinüzite karşı alabileceğiniz önlemleri bir bir anlatmaya.

Sinüzitten kurtulmak için bu önlemleri almayı ihmal etmeyin

Eğer sinüzit gibi bir rahatsızlığınız varsa şiddetli ağrılar çekmemek ve sinüzitinizi azdırmamak için yaşadığınız ortamın yeterince nemli olmasını sağlayın. Gerekirse nemlendirici kullanın. Ayrıca evinizi sık sık havalandırın.

Burnunuza kaynar su buharı çekin. Serum fizyolojik, burun tıkanıklığınızı geçirerek rahatlamanızı sağlayabilir. Aynı etkiyi burnunuza deniz suyu ya da tuzlu su çekerek de elde edebilirsiniz. Basınç hissini azaltmak için yüzünüze ısıtılmış ıslak havluyla kompres de yapabilirsiniz.

Sinüzite faydalı bitkiler

Sinüzite faydası olduğu söylenen bitkilerden genel olarak damla şeklinde kullanılarak faydalanılıyor. Örneğin, şeker pancarının suyunu sıkıp burun deliklerinize 3'er 4'er damla damlatmanız ya da 10'ar damla olmak üzere lahana suyunu kullanmanız ağrılarınızın hafiflemesine destek olabiliyor.

Sarımsakların iyice dövülmesiyle çıkarılan suyun burna iyice çekilmesi de sinüs ağrılarını azaltan başka bir doğal yöntem olarak biliniyor.

Ancak bilinçsiz damla kullanımı ölümcül tehlikeler doğurabileceği için bu yöntemlere başvurmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmanız ve kendinizi tehlikeye atmamanız büyük önem taşıyor.

Sinüzite yararlı bitkisel tarifler

jrfibonacci

jrfibonacci

Tüm bunların yanı sıra Ahmet Maranki ve İbrahim Saraçoğlu'nun da önerdiği papatya kürü, oldukça meşhur; iki su bardağı kadar hafif hafif kaynamakta olan suya bir avuç dolusu kuru papatya atın. Biraz bekledikten sonra suyu başka bir kaba alıp başınıza bir havlu koyarak yüzünüzü bu kaba eğin. Kaptan gelen sıcak buharı burnunuza çekin. 5 dakika devam edin. 30 dakikalık aradan sonra bir 5 dakika daha yapın. 3 gün bekleyin, 2 günlük bir kür daha uygulayın. Ağrınız geçene kadar devam edin.

Bu yöntem, damla şeklinde kullanmaktan çok daha rahatsız olacağı için daha tercih edilebilir ve uygulanabilir bir yöntemdir.

kekikli-tonik

Maranki, başka bir bitkisel sinüzit tedavisi tarifindeyse 1 çay bardağı suya 1 çay kaşığı kekik koymanızı, içinde fındık büyüklüğünde bir parça kil erittiğiniz fincanın üzerindeki temiz kalmış suyu bu kekik yağlı suyla karıştırıp iyice çalkaladıktan sonra günde 3-4 defa burun deliklerinize damlatmanızı öneriyor. Ayrıca, 1 ay boyunca her gün gözlerinizden yaş gelinceye kadar burnunuza limonlu su çekmenizi de öneriyor.

Sinüzit ağrılarına ne iyi gelir?

ananas-sinuzit-1-2

Ananasta bulunan brolemain adlı proteinin de sinüzite iyi geldiği biliniyor. Soğan ve sarımsak da doğal antibiyotikler olarak sinüs iltihaplarını kurutmada etkili oluyor.

Son olarak, eğer ağrılarınızın bir türlü geçmemesinden şikayetçiyseniz şu yazımıza göz atarak bitkisel yağlardan destek almayı da deneyebilirsiniz.

Geçmişler olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?