O Çok Yararlı Kalsiyumu Süt Haricinde Alabileceğiniz 11 Yiyecek

yemek.com
Mert Öndaş
Her şeyi unuturum, dün ne yediğimi asla!
Mert Öndaş
2 takipçi303 içerik

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Ocak 23, 2018
Duygu Arslan
Eylül 12, 2018
Vestel
Nisan 12
YENİ
Yemek.com
Nisan 16

Kalsiyumun öneminden, bize yaptıklarından bahsedecek olsak paragraflar dolusu yazı yazmamız lazım. Ama kısaca bahsedelim.

Kalsiyum ihtiyacı anne karnında başlar. Kemiklerin ve kasların gelişimi, yaşam boyunca sağlamlığı için gerekli olan bu maddenin bilinmeyen birçok faydası da var. Eklemlerin yapılandırılması, kanın pıhtılaşması, kalp atışlarının düzenlenmesi, doku ve hücrelerin canlılığını sağlaması gibi birçok etkisi olan kalsiyum neredeyse vücudu baştan aşağı yapılandıran bir özelliğe sahip.

Peki, gün içinde nelerden alabiliriz bu kalsiyumu?

Yemeklerin tadı tuzu: Baharatlar

Baharatların içinde de neredeyse günlük kalsiyum ihtiyacını karşılayan lezzetler yok değil. Bunlar neler diye soracak olursanız: Kekik, taze dereotu, mercanköşk, biberiye gibi kurutulmuş baharatlar günlük kalsiyum ihtiyaçlarının bir bölümünü karşılamaya yetecektir. Eğer herhangi bir alerjiniz yoksa, tadından rahatsız olmuyorsanız her yemeğinize biraz biraz katabilirsiniz.

Sadece böreklerin üzerinde değil: Susam

Hamur işlerinde, yemeklerinizde, protein barlarında kullanılan susam sadece yüz gram susam günlük protein ihtiyacının çok önemli bir bölümünü tek başına karşılamaya yeter. Susamı sadece böreklerin, poğaçaların üzerine serperek kullanmıyoruz tabii ki. Salatalara serpebilirsiniz. Ya da susam helvası yapabilirsiniz.

Arası sadece sütle iyi olmayanlara: Peynir çeşitleri

mihalic-peyniri-yeni-1

Eğer aranız sadece sütle kötüyse ama peynir yiyebiliyorsanız, önerimiz tabii ki peynir! Çünkü yüz gram beyaz peynir, günlük kalsiyum ihtiyacının yarısını karşılamak için yeterlidir.

Süt demişken: Yoğurt

eski-turkler-yogurt

Peynirin kardeşi olarak görebiliriz yoğurdu, içerdiği yüksek orandaki kalsiyumu düşündüğümüzde gün içerisinde yiyeceğimiz iki tabak yoğurt, günlük ihtiyacın önemli bir bölümünü karşılamaya yetecektir.

Hiç aklınıza gelir miydi: Badem

badem-yeni-1

Günlük yiyeceğiniz sadece bir avuç badem, kalsiyum ihtiyacının yarısına yakın bir kısmını karşılamaya yeter. Bunların haricinde E vitamini, manganez ve magnezyum bakımından da zengin olan badem spor öncesi de tüketmeniz gereken yiyecekler arasındadır.

Mucize gibi: Keten Tohumu

Uzmanların daha çok omega 3 için önerdiği keten tohumu, kalsiyum bakımından da oldukça zengindir. Salata ya da yoğurdun içinde tercih edebileceğiniz 4-5 yemek kaşığı keten tohumu günlük ihtiyacın yüzde 20'sine yakın bir kısmını tek başına karşılar.

Asya'nın gülü: Tofu

tofu-yepyeni-1

Henüz Türk mutfağında çok popüler olmasa da, Asya mutfağında oldukça yaygın olan tofunun 100 gramı günlük kalsiyum ihtiyacının neredeyse yarısına yakınını karşılamaya yeter.

Rengi yeter: Şalgam

Suyunu da tüketebileceğiniz şalgamın kendisinde de önemli ölçüde kalsiyum bulunur. Kendisini de tüketebileceğiniz şalgamın suyundan da bunun için faydalanabilirsiniz.

Rengi yeter: Karahindiba

karahindiba-cayi-yeni-ekim-2020

Çay olarak da tüketebileceğiniz karahindibanın bir bardağında günlük kalsiyum ihtiyacının %10’unu karşılamaya yetecek kadar kalsiyum vardır.

Sadece demir mi var sandınız: Ispanak

ispanak

ispanak

Demir açısından oldukça zengin olan ıspanak, yeşil yapraklı sebzeler grubuna dahil olduğundan kalsiyum bakımından da güçlüdür. Yanında yoğurt ile yediğinizde bu gücü ikiyle çarpabilirsiniz.

Biriyle yetinmeyenlere: Tüm yeşil yapraklı sebzeler

brokoli-yeme-sebepleri-manset

Aslında yeşil yapraklı sebzelerin hemen hemen hepsinde kalsiyum bulunmaktadır. Yiyeceğiniz bir tabak sebze yemeği, kalsiyum oranınızda olumlu etkileri olacaktır.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?