Forma Girmek Aslında Çok Kolay: Hızlı Kilo Verme Egzersizleri

Favorilerime
Ekle

Yaz ayları yaklaşırken kışın aldığınız birkaç kiloyu kısa sürede vermek istiyorsanız, günlük beslenme rutininizi, daha az karbonhidrat ve daha yüksek miktarda protein içerecek şekilde ayarlamanız gerekir. Ayrıca, doğrudan kaslarınızı çalıştıracak hızlı kilo verme egzersizlerini düzenli uygulamanız da hedefinize ulaşmanıza yardımcı olur. İçerikte yer alan egzersizlerin tamamı, vücudunuzdaki en büyük ve çalıştığında en fazla enerji harcayacak kas gruplarını aktive eder.

Egzersizleri yapmaya başlamadan önce sağlık sorununuzun olup olmadığını doktorunuza başvurarak öğrenebilirsiniz. Bunun yanında, çalıştıracağınız bölgenin kas gruplarını beşer dakika boyunca ısıtmanız, yaşayabileceğiniz olumsuzluk ihtimallerini ortadan kaldırabilir. Antrenman sırasında ani kas veya eklem ağrıları yaşarsanız, hareketi bırakmanız yerinde olacaktır.

1. Ağırlıksız Squat

agirliksiz-squat

Normal şartlarda omuz ya da ellerde taşınan ağırlıklarla gerçekleştirilen squat hareketini, vücut ağırlığınızdan yararlanarak uygulayabilirsiniz. Bunun için bacaklarınızı omuzlarınız hizasında açın. Ardından yavaşça yere doğru çömelmeye başlayın; bu esnada ellerinizi ensenizde birleştirebilir veya her iki kolunuzu paralel şekilde karşıya uzatabilirsiniz. Çömelme seviyeniz alçak bir sandalye yüksekliğine ulaştığında aynı hızda ayağa tekrar kalkın. Normalde 3 set ve 12 tekrar şeklinde uygulayabileceğiniz egzersizi, daha fazla enerji harcamak için dayanabildiğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz.

2. Ağırlıksız Lunge

lunge-hareketi

Hızlı kilo verme egzersizleri arasında yer alan squat hareketinde olduğu gibi ağırlıkla yapılabilecek lunge hareketini yine kendi vücut ağırlığınızla yapabilirsiniz. Ayakta normal duruş pozisyonunuzu bozmadan adım atın ve sabit bıraktığınız bacağınızı, diziniz yere değecek kadar aşağı indirin. Yavaşça kalktıktan sonra aynı işlemi diğer bacağınız için de uygulayın. Hareketi rahat gerçekleştirebilmek adına kollarınızı iki yana salınmış bırakabilirsiniz ve arzu ederseniz yerinizde sabit kalmak yerine, geniş bir alanda yürüyor gibi de hareketi tamamlayabilirsiniz. Her iki bacak için 3 set ve 12 tekrar sayısı geçerli.

3. Row

En büyük kas gruplarından biri olan sırt kaslarını etkin biçimde çalıştırmak için row hareketini yapabilirsiniz. Normalde dambıl gibi ağırlıklarla ya da gelişmiş egzersiz istasyonlarıyla yapılabilecek row hareketini evdeki masayla veya kapı üstlerine sıkıştırabileceğiniz dayanıklı örtülerle de gerçekleştirebilirsiniz.

Egzersizi masa ile yapmak isterseniz sırasıyla şu yolu takip edebilirsiniz: Masanın altına uzanın, her iki elinizle masanın yanlarını kavrayın ve kendinizi yukarı doğru çekin, yavaşça tekrar yere inin. Hareketi 3 set ve 12 tekrar olarak uygulayın, antrenman esnasında sırt kaslarınızın çalıştığını hissedeceksiniz.

4. Şınav

bodytrain.ru

bodytrain.ru

Şınav, hızlı kilo verme egzersizleri içerisinde bulunmaktadır ve göğüs kaslarınızın büyük kısmını çalıştırarak ilgili bölgenin gelişim gösterirken yüksek miktarda enerji harcamasını da sağlayacaktır. Hareketi doğru uygulamak için şınav barlarından yardım alabileceğiniz gibi doğrudan ellerinizle de antrenmanı tamamlayabilirsiniz.

Şınav için yüzüstü şekilde yere uzanın ve ayaklarınızın parmaklarınızı karşıya bakacak şekilde katlayarak ellerinizin üzerinde durun. Dirseklerinizi kırarak yavaşça yere doğru inin ve yine aynı hızda kendinizi kaldırarak başlangıç pozisyonuna dönün. Kollarınızın açıklığını, rahat olduğunuz açıya göre kendiniz belirleyebilirsiniz. 3 set ve 12 tekrarlı bu egzersizi dilerseniz daha yüksek sayılarda yapabilirsiniz.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?