lifebyrosie

Vücudunuzun Her Yerini Rahatlatacak Kolayca Yapılan Esneme Hareketleri

Favorilerime
Ekle

Hemen herkes gündelik yaşantısında spor salonlarına gitmeye vakit bulamıyor çünkü günlerinin büyük bir bölümünü çalışarak veya diğer işlerle meşgul olarak geçiriyorlar. Genel olarak hareketsiz şekilde saatlerce çalışmak durumunda kaldıkları için ise bir süre sonra vücutlarında belli aksaklıklar meydana gelebiliyor. İşte bu aksaklıkları biraz da olsa minimuma indirebilmek için yapabileceğiniz bazı şeyler mevcut.

Her akşam eve geldiğinizde kısa bir süre ayırarak beden sağlığınızı korumak için bazı esneme hareketleri uygulayabilirsiniz. Hemen herkes tarafından kolayca yapılabilecek bu hareketleri olabildiğince anlaşılır olması açısından adım adım anlatacağız.

Isınmaya zaman ayırın

Esneme hareketlerine başlamadan önce kısa bir süre ısınma hareketleri yaparsanız oluşabilecek küçük sakatlık risklerini de olabildiğince azaltmış olursunuz. Bunun için esneme hareketlerine başlamadan önce evin içerisinde kısa bir yürüyüş yapmak yeterli olacaktır. Eğer yeterli olmadığını düşünürseniz kol, bacak ve boyun gibi vücudunuzun belli bölgelerini kısa bir süre hareket ettirebilirsiniz.

Boyun bölgenizi esnetin

Esneme hareketlerini yapacağınız yerde oturur pozisyonda başınızı önce öne ve arkaya, ardından sağa ve sola eğerek hareket ettirin. Ancak burada boynunuzu bir yöne çevirerek hareket ettirdikten sonra, merkez noktasına geri döndürerek ileri doğru bakın. Yaptığınız ilk hareketten sonra aynı yöntemi başınızı diğer yönlere çevirerek uygulayın.

Omuz bölgenizi esnetin

Boyun hareketinden sonra yerinizden hiç kalkmadan omuz esnetme hareketine geçebilirsiniz. Esneteceğiniz taraftaki kolunuzu tam zıt yönde yani diğer göğsünüze doğru yaklaştırın ve bu sırada diğer kolunuz ile destek olun. Ardından bu hareketi diğer kolunuzla da yapın.

Sırt bölgenizi esnetin

Uzun süre oturarak çalışanlar için bu esnetme hareketi oldukça önemli. Oturduğunuz yerde kollarınızı ileriye doğru uzatın. Avuç içiniz ileriye bakacak şekilde ellerinizi ve parmaklarınızı birbirlerine kenetleyin. Kollarınızı ileri doğru olabildiğince uzatırken bir yandan da sırtınızı olabildiğince geriye doğru çekmeye çalışın. Bu hareketi yaparken kaslarınızın gerildiğini hissetmelisiniz.

Ön bacaklarınızı esnetin

Ayağa kalkarak dengenizi iyice kurun. Önce bir ayağınızı arkaya doğru hafiften kaldırın ve eliniz yardımıyla olabildiğince kalçanıza doğru yaklaştırmaya çalışın. Aynı hareketi diğer ayak ve bacağınız ile de yapın.

Arka bacaklarınızı esnetin

Oturur pozisyonda bir bacağınızı ileri doğru uzatın. Öteki bacağınızı ise diğer bacağınızın diz kapağına paralel olacak şekilde elinizle sabitleyin. Bu pozisyonu aldıktan sonra elinizle ileri doğru uzanarak ayağınızı tutmaya çalışın. Aynı hareketi diğer bacağınız ile de yapın.

Bel bölgenizi esnetin

blog.nasm

blog.nasm

Yere sırt üstü uzanın ve ardından bir bacağınızı elleriniz ile diz kapağından tutarak kendinize çekin. Bu hareketi diğer bacağınız ile tekrarlayın.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?