healthambition.com

Spor Sonrasında da Kalori Yakmaya Devam Edin: Afterburn Etkisi

Favorilerime
Ekle

Ek enerji harcaması olarak bilinen afterburn terimi spor kültüründe yeni bir kavram olarak tanımlanır. Özellikle fitness ve kardiyo egzersizleri ile ilgilenen ve fazla miktarda kalori yakmak isteyenlerin ilgisini çeken afterburn, özel egzersiz setleri sonrası kalori yakımının devam etmesini sağlar. Daha fazla yağ yakımı ve daha kısa sürede forma girme isteği duyan kişiler afterburn etkisi yaratmak için ideal antrenman süreçleri ile birlikte hedeflerine kolaylıkla ulaşabilirler.

Afterburn etkisi nedir?

spor-yaparken-fazla-su-icmeyin-3

EPOC, yani "excess - post exercise - oxygen consumption" olarak adlandırılan afterburn etkisi, antrenman sırasında ortaya çıkan oksijen açığını kapatmak amacıyla vücudun artan oksijen ihtiyacı içinde bulunması olarak açıklanabilir. Afterburn etkisi oluşumu hedeflenerek gerçekleştirilen antrenmanlarda yağ depoları daha yoğun bir şekilde kullanılır. Bu da daha kolay yağ yakımı sağlar. Ayrıca devam eden oksijen tüketimi ile daha fazla miktarda kalori harcanarak daha hızlı kilo verilebilir. Diyetinde başarı sağlamak isteyen pek çok kişi afterburn mucizesinden yararlanarak antrenman programını buna göre ayarlar.

Afterburn etkisi nasıl oluşur? Ne kadar sürer?

Vücudun egzersiz sırasında ihtiyacı olan protein, karbonhidrat ve yağlar yetersiz oksijen sonucu enerjiye dönüştürülemez ve anaerobik solunumla birlikte oksijensiz ortamdaki enerji laktik asit oluşturur. Laktik asit vücutta enerji olarak kullanıldıktan sonra dışarı atılmak üzere depolanır. Bu birikim sonucu afterburn etkisi oluşmaya başlar. Tükenen enerji depolarını yerine koyan vücut, laktik asidi oksijenle birlikte karaciğerde yakarak egzersiz sonrası afterburn etkisinin gerçekleşmesine yardım eder. Afterburn etkisi egzersiz yoğunluğuna ve kalitesine bağlı olarak 15 dakikadan 48 saate kadar sürebilir.

Afterburn etkisi için nasıl antrenman yapmalı?

1. Yüksek yoğunluklu egzersizler tercih edin

Egzersiz programınızda EPOC etkisi oluşturmak ve bu etkiden büyük oranda yararlanmak amacındaysanız antrenman programınıza yüksek yoğunluklu egzersizleri dahil etmelisiniz. 20 dakikalık yüksek yoğunluklu egzersizler tercih ederek kalori yakma hızınızı en az %10 oranında artırabilirsiniz. HIIT antrenmanları eşliğinde afterburn etkisi yaratabilirsiniz.

2. Egzersizleri aralıklı yapmaya çalışın

Yapılan araştırmalar aralıklı yapılan egzersizlerin oksijen tüketimini daha fazla artırdığını gösterir. 30 dakika boyunca devamlı koşu yapan sporcunun 1 dakikalık 20 set halinde koşu yapan sporcudan daha az kalori yakması aralıklarla yapılan egzersizlerin önemini vurgular. Kardiyo antrenmanlarında gün içerisinde uygulayacağınız setleri bölerek afterburn etkisi yaratabilirsiniz. Sabah ve akşam 20'şer dakika olmak üzere uygulayacağınız iki set bisiklet egzersizi EPOC etkisi için iyi bir çalışma örneğidir. Antrenmanlar arasında 6 saatlik boşluk bırakmak 24 saat içerisinde daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur.

3. İdeal antrenman süresine uyun

healthambition.com

healthambition.com

EPOC etkisinden faydalanmak için antrenman sürenize dikkat etmelisiniz. Antrenmanlarınızı 35-80 dakika arasında tutarak afterburn etkisi oluşturma konusunda başarı sağlayabilirsiniz. Metabolik hızlanmayı destekleyen bu yöntemle kısa sürede daha verimli şekilde spor yapabilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?