popsugar

Sağlıklı ve Zinde Olmak Elinizde: Evde Yapılabilecek En Etkili Fitness Hareketleri

Favorilerime
Ekle

Aletli veya aletsiz olarak yapılabilen bir spor çeşidi olan fitness, fiziksel olarak vücudun güçlendirilmesi esasına dayanır. Diğer spor dallarında kullanılan egzersiz çeşitleri fitness sporuna da rahatlıkla adapte edilebilir. Kas gelişiminde önemli rol oynayan bu spor aynı zamanda vücudun daha estetik bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

Fitness nedir?

Sağlıklı ve formda olmak anlamına gelen fitness kelimesi zinde bir vücut için yapılabilecek egzersizler bütünü olarak tanımlanabilir. Kasların kütlesel ve hacimsel olarak gelişmesini sağlayan fitness, sağlıklı yaşam adına tercih edilebilecek spor dallarından biridir. Önde gelen egzersiz çeşitleri arasında yürüyüş, kürek çekme, tırmanma, pedal çevirme, koşma ve kardiyovasküler egzersizler sayılabilir.

Fitness sporu vücut geliştirme sporundan tamamen farklıdır. Ülkemizde genellikle bu iki spor birbirine karıştırılır. Vücut geliştirmede amaç belirli bölgedeki kasları güçlendirmek iken, fitness sporunda ise amaç tüm vücudun sağlıklı ve zinde bir görünüm kazanmasıdır. Yağları kaslara dönüştürmeyi hedefleyen kişiler için vücut geliştirme daha uygun bir spordur. Fitness'ta ise varolan kasların sıkılaşması ve tüm vücuttaki yağların kaslara dönüştürülerek fit bir görünüm kazanması için çalışılır.

Fitness nasıl yapılır?

Fitness sporu aletli veya aletsiz olarak yapılabilir. Spor salonlarında aletli egzersiz çeşitleri ile forma girmek mümkündür. Bunun yanında kişilerin kendi vücut ağırlığı ile uygulayabilecekleri pek çok fitness hareketi vardır. Kardiyo, squat, push up, bridge, deadlift, plank ve burpees en popüler fitness egzersizleri arasında yer alır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz fitness hareketleri ile kısa sürede daha fit ve daha kaslı bir görünüm kazanabilirsiniz.

Evde yapılabilecek fitness hareketleri

1. Crunch

Yere sırt üstü uzanarak ellerinizi başınızın arkasına alın. Ayaklarınızı yere tam basarken dizlerinizi hafifçe kırın. Vücudunuzun üst kısmını kaldırarak tekrar geri yatın. Hareketi uygularken sırtınızın üst kısmının yerden kalkmasına dikkat edin. Karın bölgesi kaslarını geliştiren ve karın yağlarını yakan crunch, yani mekik hareketi ile sıkı kaslara sahip olabilir, göbek yağlarınızdan kurtulabilirsiniz. 3 set halinde 12 tekrar şeklinde egzersizi uygulayabilirsiniz.

2. Bridge

Kalça kaldırma olarak bilinen bridge egzersizi ile karın, kalça ve basen bölgenizi etkili bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Sırt üstü uzanarak dizlerinizi kırın ve ayaklarınızı yere bastırın. Kollarınızı avuç içleri yere bakacak şekilde iki yana koyun. Ayaklarınızdan güç alarak kalça ve sırtınızı yerden kaldırın ve geri indirin. Hareketi yaparken karın ve kalça kaslarınızı sıkmayı unutmayın. 3 set halinde 10 tekrar yapabilirsiniz.

3. Lunge

popsugar

popsugar

Ayaklarınızı omuz hizasında açarak kalçanızı geriye doğru çıkık tutun. Sağ bacağınızla öne doğru adım atın. Bacağınızı dizlerden kırarak yere 90 derece paralel olmasını sağlayın. Pozisyonda 1-2 saniye bekleyin ve başlangıç pozisyonuna dönün. Hareketi diğer bacak için tekrarlayın. Baldır, kalça ve bacakları mükemmel şekilde çalıştıran bu egzersizi 3 set halinde 10 tekrar şeklinde uygulayabilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?