Siyatik Ağrısında Hangi Egzersizler Yapılmalıdır?

necdetdoner
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum.
0takipçi2 içerik

Favorilerime
Ekle

Toplumumuzda pek çok kişinin yakındığı durumlardan biri de bel ağrılarıdır. Fakat bel ağrılarının bir nedeni ise siyatik sinirinden kaynaklı olabilmektedir. Bu yazımda siyatik ağrısı şikayeti olan okuyucularım için etkili egzersizleri açıklayacağım.

Siyatik aslında bir sinirin adıdır, bu sinirin innerve ettiği bölgelerde oluşan ağrıya ise siyatik ağrısı olarak adlandırılır. Bu sinir bel bölgesinin 4 ve 5.omurlarından çıkar, kalçanın içerisinden geçer ve ayağın altına kadar uzanır. En belirgin belirtisi ise kalçadan topuğa doğru yayılan ağrıdır.

Siyatik ağrısında hangi egzersizler yapılmalıdır?

Siyatik ağrısında en etkili egzersiz piriformis kasını germe hareketidir. Bunun için sırt üstü uzanın hangi bacağınız ağrılıysa onu karşı ayağın dizinizin üzerine çapraz bir şekilde koyun ve ardından diğer dizinizi kendinize doğru çekin kalçanızın gerildiğini hissedin, birkaç saniye bekleyin ve yavaşça indirin. Bunu on tekrar olacak şekilde yapabilirsiniz.

Diğer bir egzersizimiz ise hamstring kasını germedir. Aynı sırt üstü pozisyondayken ellerinizi dizinizin altına koyun ve ayağınızı yukarıya doğru kaldırmaya çalışın son noktada birkaç saniye bekleyin ve yavaşça indirin bunu da on tekrar olacak şekilde yapabiliriz. Bu iki egzersizi günde 4-5 kez yapmaya çalışalım.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?