youtube.com

Spor Salonuna Gitmeye Vakti Olmayana: Evde Yapabileceğiniz Kolay Pilates Hareketleri

Favorilerime
Ekle

Son yılların en gözde egzersiz metodlarından olan pilates, kasları güçlendiren ve vücudu sıkılaştıran etkileri ile pek çok kişinin severek yaptığı bir spor dalıdır. Beden gelişimine çok büyük fayda sağlayan egzersizler bütünü ile kişinin zorlanmadan kilo vermesi ve şekillenmesi mümkün. Her yaştan sporsever için ideal hareketler sunan pilates, ruhsal sağlık açısından da önemli faydalara sahiptir.

Pilates nedir? Faydaları nelerdir?

100 yılı aşkın süredir varolan pilatesin yaygınlaşması geçtiğimiz 20 yılda gerçekleşti. Zihin ve beden bütünlüğünü sağlayarak eklemleri güçlendirme ve esnetme sporu olarak adlandırılan pilates, temelde rehabilitasyon egzersizlerini baz alır. Joseph Huber Plates tarafından geliştirilen fitness ve tedavi metodu karışımı olan pilates hareketleri, birçok bedensel rahatsızlığın iyileştirilmesinde etkin rol oynar. Pilatesin en önemli yararları arasında duruşu düzeltmesi ve daha güçlü bir omurga yapısına destek olması bulunur. Kondisyonu artıran egzersizler bütünü ayrıca kuvvet ve hareketlilik gelişimine de katkı sağlar.

Kaslarda şişme etkisi yaratmadığı için zarif görünmek isteyenlerin tercihi olan bu spor kan dolaşımını artırarak stres ve gerginliği önlemeye yardımcı olur. Düzenli bir şekilde pilates yapanlar kas yaralanmalarına karşı daha dayanıklı hale gelir. Bunun yanında dengeleyici kasları güçlendirdiği için pilates yapanlar uzun vadede spor becerilerini üst seviyeye taşıyabilirler.

Spor salonuna gidecek vakti olmayanlar ve pilates sporunu denemek isteyenler evde basit hareketler eşliğinde pilatese başlayarak vücutlarını şekillendirebilir ve daha fit bir görünüm kazanabilirler.

Evde herkesin yapabileceği pilates hareketleri

Egzersiz 1: Double hip extension

Basen ve kalça bölgesini şekillendiren bu egzersiz selülit önleyici etkiye sahiptir. Bir yoga matının üzerinde sırt üstü uzanın. Dizlerinizi kırarak ayak tabanlarınızı yere basın. Kollarınızı iki yana doğru açarak ayaklarınızı kalça hizasında aralayın. Belinizi yukarı kaldırın ve 1-2 saniye bekledikten sonra tekrar aşağı indirin. Kalça ve karın kaslarınızı sıkarak egzersizin etkisini artırın. Hareketi 1 dakika boyunca yapabilirsiniz.

Egzersiz 2: Hundred

Alt ve üst karın bölgesini çalıştıran hundred hareketi için mat üzerine sırt üstü uzanın. Bacaklarınızı dizlerden kırarak yere paralel bir şekilde masa pozisyonunda tutun. Baş ve omuz bölgenizi yerden kaldırarak kollarınızı iki yanınıza alın ve yere vuruyormuş gibi indirip kaldırın. Hareketi 1 dakika süresince uygulayabilirsiniz.

Egzersiz 3: Swimming

popsugar.com

popsugar.com

Merkez bölgesinin yanında sırt bölgesi ile kol ve bacak kaslarını güçlendiren swimming egzersizi için mata yüzüstü uzanın. Avuç içleri yere bakacak şekilde kollarınızı öne uzatın. Sağ kol ve sol bacağınızı aynı anda yerden kaldırarak karın kaslarınızı sıkın. 1 saniye pozisyonunuzu koruduktan sonra hareketi diğer taraf için de uygulayın. Daha sonra iki kol ve bacağınızı yukarı kaldırarak yüzüyormuş gibi hareket ettirin. 1 dakika boyunca bu hareketleri tekrarlayın, bacak ve kollarınızı yere indirerek egzersizi sonlandırın.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?