firinda-recel-yapimi-onecikan

Şekerde Bekletmeye Gerek Yok: Fırında Reçel Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Kavanozlarda bazen yaz mevsimini bazen de kış mevsimini saklıyoruz. Arada bir çıkarıp hem o mevsimin tadını hissediyor hem de sofralarımızı güzelleştiriyoruz. Kavanozlara sığan en nefis tatlardan biri de pek tabi reçeller. Her türlüsü nefis olan reçellerin klasik bir pişirme şekli var. Onları hep şekerle tencerede uzun uzun kaynatarak pişiriyor, dinlendirerek kıvam aldırıyoruz. Ancak saatlerce tencere başında beklemeden de üstelik daha karamelize ve yoğun lezzette reçeller yapmak mümkün. Hem de çok pratik bir yöntemle. Ocakta pişirdiğiniz çoğu reçele uygulayabileceğiniz bu tekniği çokça sevecek hemen denemek isteyeceksiniz. Fırında reçel yapmak isteyenleri püf noktalarımızla baş başa bırakıyoruz.

Fırında reçel nasıl yapılır?

firinda-recel-yapimi1

Erik, şeftali, kayısı, çilek, armut, ayva gibi meyveler başta olmak üzere birçok meyveyi fırında pişirerek reçele çevirebilirsiniz. Özellikle mürdüm eriği, armut ve şeftali fırında piştikçe daha çok kıvam alıyor ve karamelize oluyor. Birazdan anlatacağımız yöntemi yapmak istediğiniz meyvelere rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Portakal kabuğu reçeli, incir reçeli, karpuz kabuğu reçeli gibi reçelleri bu yöntemle yapmamanızı öneririz. Yapım tekniklerinin farklılığından ötürü o tarz reçellerin fırında yapmamanızı öneririz. İlk aşama olarak meyvelerinizi güzelce yıkayın. Ardından varsa çekirdeklerini çıkarın ve meyvelerinizi iri parçalar halinde doğrayın. Biz bu kez mürdüm eriği yapmayı seçtik.

firinda-recel-yapimi2

Bir fırın tepsisinin tabanına tarifte kullanılacak şekerin yarısını dökün ve tepsiye güzelce yayın. Ardından üzerine doğranmış meyveleri ilave edip geriye kalan şekeri meyvelerin üzerine gezdirin. Dilerseniz kıvamının güzelleştirmesi için üzerine 1 yemek kaşığı sirke ve 2-3 yemek kaşığı su karıştırıp gezdirebilirsiniz. Sirke yerine limon suyu da kullanabilirsiniz. Bunu da ilave ettikten sonra önceden ısıtılmış 150-160 derecelik fırına verin. Ara ara karıştırın.

firinda-recel-yapimi3

Ara ara karıştırdıkça reçelinizin kıvam almaya başladığını göreceksiniz. Çok koyu bir kıvam almasını istemiyoruz. Meyveleri iyice yumuşayıp şekeri iyice eridiğinde yaklaşık 1-1,5 saatin sonunda fırından alın ve oda sıcaklığında dinlenmeye bırakın. Dinlendikçe kıvamı yoğunlaşacaktır.

firinda-recel-yapimi4

Dinlenen reçellerinizi kavanozlara pay edin ve kapaklarını sıkıca kapatarak ılık ve doğrudan gün ışığı almayan bir yere veya buzdolabına kaldırın. Fırında reçel yapmak işte bu kadar kolay! Şimdiden ellerinize sağlık.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?