Bilmeniz Gereken Tüm Püf Noktalarıyla: Beyaz Aşure Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Aşure, bir tariften, bir tatlıdan çok daha fazlasını içerisinde barındırıyor. Bereketi ve lezzeti paylaştıkça çoğalan bir gelenek o aslında. İçerisindeki onlarca çeşit malzeme birleşince bereketi, bolluğu temsil ediyor. Ne kadar çok lezzeti paylaşılırsa daha da fazla bereketi artıyor. Yüzyıllardır süren, lezzeti de pek nefis geleneklerden, inançlardan biri. Bunca malzemenin hakkını vermek, tadıyla her yiyenin hayran kalacağı bir aşure yapmak gerek. Aşure yaparken çok zorlanılan birkaç konu var. Bunların başında kıvamını tutturmak ve rengini olabildiğince beyaz bırakmak geliyor. İçerisine giren malzemelerin doğru sıralaması yapılmadığı zaman aşurenizin rengi koyulaşıyor. Bunun önüne geçmek için ise bilmeniz gereken birkaç püf noktası var. Nedir bunlar derseniz hadi gelin! Beyaz aşure nasıl yapılır sorunuzun yanıtı burada!

Beyaz aşure nasıl yapılır?

asure-nasil-beyaz-yapilir1

Aşurenin en bol malzemelisi makbul. Bu yüzden içerisine farklı farklı birçok malzeme giriyor. Buğdayından kayısısına, kuru fasulyesinden karanfiline kadar bu farklı malzemelerin pişme süreleri de birbirlerinden farklı oluyor. Aşurenin hem rengini korumak hem de doğru kıvamı yakalamak için pişirme şekillerine dikkat etmek şart. Öncelikle aşurede kullanacağınız bakliyatları 2-3 kere bol suda yıkayıp sonrasında tüm kirin çıktığından emin olduktan sonra haşlayın. Özellikle buğdayınızı ve kuru fasulyenizi haşlarken içerisine koyacağınız karbonat hem daha beyaz olmasını sağlar hem de daha hızlı pişmesine yardımcı olur.

asure-nasil-beyaz-yapilir2

Sıra geldi birleştirme aşamasında dikkat edilmesi gerekenlere. Aşurenin en zor pişen malzemesi buğday. Bu nedenle buğdayı pişirdikten sonra içerisine portakal kabuğu gibi malzemeler ilave ederek hem renginin hem de lezzetinin güzelleşmesine destek olabilirsiniz. Yine aşurenin içerisinde pirinç kullanmak renginin beyaz kalmasına katkı sağlar. Ayrıca pirinç ilavesi sayesinde kıvamı daha hızlı tutar. Aşurede kullanılan gün kurusu kayısı, kuru incir, kuru üzüm gibi rengi koyu olan kuru meyveler doğrudan ilave edildiklerinde renk değişimine neden olabilirler. Bu nedenle öncesinde bu malzemeleri ayrı bir yerde pişirip ya da sıcak suda bekletip ilave etmekte fayda var.

asure-nasil-beyaz-yapilir3

Öncesinde ayrı bir yerde pişirilen veya sıcak suda yumuşatılan kuru meyveler siyah suyunu bırakacaklar ve böylelikle aşurenin içerisine kondukları zaman renk değişimine de sebep olmayacaklardır. Günkurusu kayısı yerine sarı kayısı kullanırsanız bu işlemi kayısılara uygulamanıza gerek olmayacaktır. Ceviz de aynı şekilde renk değişimine neden olacak malzemelerden biri. Eğer aşurenin içerisine ceviz koyacaksanız biraz daha son aşamalara doğru ilave etmenizde fayda var. Ara ara aşurenin üzerinde oluşan köpükleri de almayı ihmal etmeyin.

asure-nasil-beyaz-yapilir4

Bu işlemlere dikkat etmeden aşurenizi yaptınız ve rengi koyu kaldı. Hiç üzülmeyin bunun da bir çözümü var. Aşurenin içerisine süt ilave edebilir, bu şekilde rengini açabilirsiniz. Aşure yapımınına dair diğer yapılış detayları için sizi şuradan alalım: Zamanı Geldi: Püf Noktalarıyla Adım Adım Aşure Yapımı Bu püf noktalarını uygulamayı ihmal etmeyin. Şimdiden ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?