dolmalik-biber-nasil-kurutulur-one-cikan

Küflenmez, Nemli Kalmaz: Dolmalık Biber Nasıl Kurutulur?

Favorilerime
Ekle

Gıda farkındalığının giderek daha fazla arttığı bir süreçteyiz. Her birimiz ne yediğimizi, neler tükettiğimizi daha fazla önemsemeye başladık. Bu farkındalık bizlere eski ve doğal olana daha fazla yakınlaşmayı da hatırlattı. Büyüklerimizden bize kalan kültürel miraslardan kış hazırlıkları da bunlardan biri. Eski ancak en güzel yöntemlerle saklanabilecek en güzel gıdalar hazırlanır, kış ayları geldiğinde de afiyetle tüketilir. Domates sosları, fasulyeler, buzluk için barbunyalar, kahvaltılık soslar... Bu liste uzar gider. Bir de kapılara pencerelere asılarak kurutulan biberler, patlıcanlar var. Gelin biz bugün en güzelinden dolmalık biberleri nasıl kurutabileceğinize birlikte bakalım. Tüm kış boyunca kolaylıkla saklayabileceğiniz dolmalık biberleri kurutmanın yöntemleri burada.

Dolmalık biber nasıl kurutulur?

dolmalik-biber-nasil-kurutulur1

İşe biberleri temizlemekle başlayalım. Dolmalık kırmızı, sarı, turuncu ya da yeşil biberlerinizi güzelce yıkayın. Ardından üst kapak kısımlarını keserek içlerindeki tohum kısımlarını temizleyin. Minik bir not: Dilerseniz bu tohum kısımlarını toprağa ekerek değerlendirebilir, sizler de evlerinizde biber yetiştirebilirsiniz. Evde biber yetiştirmek isteyenlerinizi de şuradan alalım: Saksıları Hazırlayın: 6 Basit Adımda Evde Biber Nasıl Yetiştirilir? İç kısımlarındaki tohumları da temizledikten sonra dilerseniz yeniden sudan geçirin ve güzelce kurulayın.

dolmalik-biber-nasil-kurutulur2

Bilinen en klasik kurutma yöntemiyle başlayalım. Kalın bir iğnenin deliğinden kalınca bir ip geçirin. Ardından biberlerin orta kısımlarından bu iğneyle ipliği geçirerek biberleri sırasıyla dizmeye başlayın. Evinizin, balkonunuzun, bahçenizin ya da varsa terasınızın en çok güneş alan yerine ipe dizdiğiniz biberleri yerleştirin. Havanın sıcaklığına ve güneş ışıklarının kuvvetine göre kuruma süresi değişecektir. Ortalama 3 gün içerisinde kuruma başlar. 7 gün içerisinde de biberleriniz tamamen kurumuş olur. Yine az evvel belirttiğimiz üzere bu süre sıcaklık ve güneş ışıklarını ne denli aldığına göre değişkenlik gösterebilir.

dolmalik-biber-nasil-kurutulur3

Gelelim diğer yöntemlere. Son zamanlarda gıda kurutucu makineler oldukça popüler. Gıdanın nemini alarak besin değerini de kaybetmeden en hızlı şekilde kurutmanıza yardım oluyor. Elinizde bu tarz bir makine varsa biberlerinizi bu makinede kurutabilirsiniz. Eğer yoksa da fırın çok benzer bir görev için size yardımcı olacaktır. Evet mutfakta kullanılması çok önerilmeyen bir ürün olsa da alüminyum folyo bu teknik için bize destek olabilecek ürünlerden biri. Alüminyum folyoyu fırın tepsinize serin. Üzerine temizlenmiş ve kurulanmış biberlerinizi dizin. 70 derecelik fırında, ara ara biberlerin yönlerini çevirerek, en az 4-6 saat arası kurumaya bırakın. Elbette güneşte kuruyan kadar uzun süre dayanan ve tam kuruyan şekilde olmayacaktır. Ancak bu şekilde de biberlerinizi uzun süre kuru halde saklayabilirsiniz. Kurutma süresi fırınınızın performansına göre değişkenlik gösterebilir.

dolmalik-biber-nasil-kurutulur4

Biberlerinizi kuruttuktan sonra kapalı kavanozların içerisinde ya da mutfak kapısının pervazına veya varsa kilerinize asarak saklayabilirsiniz. Kullanmadan önce sıcak suda bekletip biraz yumuşatın. O şekilde kullanın. Şimdiden ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?