tapas-nasil-yapilir-2

Basit Malzemelerle Harika Bir Tat Yakalamak Mümkün: İspanyol Lezzeti Tapas Nedir, Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Dünyanın farklı yerlerindeki lezzetleri yakından tanımaya İspanya mutfağı ile tüm hızımızla devam ediyor, meşhur İspanyol lezzeti tapas nedir, nasıl yapılır tüm detaylarıyla anlatıyoruz, toplanın!

Tek bir tarifi bulunmayan, aslında dilediğiniz malzemelerle çeşitlendirebileceğiniz çok özgür bir lezzet. Hazırlaması da öyle pratik ki ilk kez görenler bile kısa sürede onu kolayca yapabilecek, bir kez tadına varanlar ise hemen her gün yapıp afiyetle yemek isteyecek.

Hadi o zaman, sizi daha fazla merakta bırakmayalım ve tapas nedir, nasıl yapılır anlatmaya başlayalım. Sizi de önce yazımıza, hemen ardından da kendi damak tadınıza uygun malzemelerle dolu tapaslar hazırlamak üzere mutfağa doğru alalım.

Tapas nedir?

tapas-nedir-1

Tapas, İspanyol mutfağının en meşhur lezzetlerinden biri. Ancak yanlış anlaşılmasın, yukarıda da söylediğimiz gibi kendisinin tek ve özel bir tarifi yok, aslında birçok farklı malzemeyle hazırlanabilen atıştırmalıkların genel adı o. Adı ise yine İspanyolca bir kelime olan "tapar"dan geliyor. "Üzerini örtmek" anlamında kullanılan tapar fiilinden esinlenerek isimlendirilen tapas'ın bu ismi almasının ise birçok farklı hikayesi olduğu söyleniyor.

Bu hikayelerden en yaygın olanı, İspanyolların uzun uzun yemek yiyip içkilerini yudumladıkları sofralara dayanıyor. Zamanında içeceklerinin içine sinek, böcek, toz kaçmasın diye üstlerini küçük tabaklarla kapattıkları, zamanla sırf bardakları kapamak için kullandıkları bu tabakların üzerine atıştırmalıklar koymaya başladıkları söyleniyor. Böylece "üzerini örtmek"ten gelen anlamını koruyor ve tapas olarak anılmaya başlıyor.

Tapas isminin yaygın olarak bilinen bir başka açıklaması da ekmeğin üzerini farklı malzemelerle doldurup aslında ekmeği "örtmüş" olmalarına dayandırılıyor.

İsmi her nereden geliyor olursa olsun, çok pratik oluşu ve kullanılan malzemeye göre her damağa hitap edebilmesi sayesinde tapas dünyaca ünlü bir lezzet olmayı başarmış durumda. Dile kolay, domatesten peynire, zeytinden mantara, karidesten kalamara, balıktan yumurtaya, aklınıza gelebilecek hemen her malzeme ile onu yapmanız mümkün.

Ne zaman yendiğine gelince, İspanyolların bu lezzeti genelde iş çıkışlarında akşam yemeğini geçiştirmek için ya da arkadaşlarıyla uzun uzun sohbet ettikleri sofralarda yedikleri söyleniyor. Ancak tabii ki siz onu midenizden gurultular yükselmeye başladığı her an bir atıştırmalık, bir meze olarak değerlendirebilirsiniz.

Tapas nasıl yapılır?

tapas-nasil-yapilir-2

Tapas nedir kısaca öğrendiğimize göre, geçelim tapas nasıl yapılır sorusuna yanıt vermeye. Onun ne kadar kolay yapıldığını görünce hemen denemek isteyeceğinizden eminiz. Zira ihtiyacınız olanlar temelde sadece ekmek dilimleri ve sevdiğiniz domates, peynir, salam, sosis, pastırma gibi malzemeler. Tabii "ekmek dilimlerinin üzerine sadece malzeme koyup yemek olmaz" derseniz, günümüzde tapas'ın onlarca, hatta yüzlerce versiyonu mevcut desek yanlış olmaz.

Örneğin dilerseniz patatesleri küp küp doğrayıp kızartabilir, özel bir domates sos ve fesleğen sos hazırlayarak patateslerle bir araya getirebilir, kızarmış ekmek dilimlerinin üzerine pay ederek ılık olarak da servis edebilirsiniz. Patatesli tarifi daha detaylı şekilde uygulamak isteyenleri şöyle alabiliriz. Fesleğenli Patates Bravas Tarifi

Kızarmış ekmek dilimlerini sevdiğiniz malzemelerle bir araya getirirken arada bağlayıcı olarak sos kullanmak isterseniz tapas'a çok yakışan soslardan aoili sos tarifini de mutlaka denemelisiniz.

İstiridye Mantarlı Tapas Tarifi

İstiridye Mantarlı Tapas Tarifi

Şöyle istiridye mantarlı, tam da damak tadınıza uygun, bol proteinli bir tapas hazırlamak isterseniz sizi hemen şu tarifimize doğru da alabiliriz: İstiridye Mantarlı Tapas Tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?