kolay-pogaca-kabartma-one-cikan

İşte Aradığınız O Püf Noktaları: En Kolay Poğaça Kabartma Yöntemleri

Favorilerime
Ekle

''Ne yaparsam yapayım poğaçalarım istediğim gibi kabarmıyor'' cümlesi mutfağa girip poğaça yapmayı deneyen herkesin ağzından mutlaka çıkmıştır. Tüm poğaça tariflerini denerken hepimizin hayali şöyle pofuduk pofuduk, yumuşacık, kabaran poğaçalar yapmak. Ancak ya malzemelerin ısısındaki sorunlardan ya da ölçülerin uyumsuzluğundan ötürü bir türlü poğaçalar istediğimiz gibi kabarmıyor. Bazen her şeyi doğru yaptığımızı sansak da kaçırdığımız bazı noktalar olabiliyor. Gelin bugün en kolay poğaça kabartma yöntemlerini birlikte inceleyelim.

En kolay poğaça kabartma yöntemleri

pogaca-nasil-yumusak-olur4

Poğaça tariflerinde kullanacağınız katı ya da sıvı tüm malzemelerin oda sıcaklığında olması çok çok önemli. Özellikle de tarifin içerisinde yumurta varsa onu oda sıcaklığında mutlaka dinlendirmiş olmaya özen gösterin. Yani hamur hazırlamanın ilk aşaması tüm malzemeleri tezgahın üzerine çıkarıp dinlendirmek. Ardından tarifinizde yazan kabartıcılara bir göz atın. Kabartma tozu, kuru ya da yaş maya vardır mutlaka malzemelerde. Bu malzemelerin kullanım şekilleri de yine oldukça önemli. Mayaları mutlaka ılık su, ılık süt gibi sıvıların içerisinde çözdürüp şekerle çırparak aktif hale getirmeye özen gösterin.

pogaca-kabartma

Mayalarınızı bu tarz ılık bir sıvı içerisinde açmak onların daha iyi bir şekilde hamuru kabartmasına yardımcı olacaktır. Yine üzerine soda (maden suyu) ilave etmek de hamurun çok hızlı bir şekilde kabarmasını sağlar. Sodayı da yine oda sıcaklığında bekleterek hamura ilave etmenizi öneririz. Bir diğer çok önemli ve dikkat etmeniz gereken konu ise ilk aşamada kaba koyduğunuz sıvıların ve mayanın üzerine tuz ilave etmememiz. İlk aşamada, henüz ununu koymamışken yapacağınız tuz ilavesi poğaçanızın kabarmasını engeller, aman dikkat! Sıvıları ekledik, mayayı aktif hale getirdik sıra geldi un ilavesine. Yine poğaçayı güzel ve kabarık yapmak için dikkat etmeniz gereken aşamalardan birisi burası. Unu birkaç kez eleyerek ilave etmenizi öneririz. Böylelikle havayı içerisine daha iyi alacak ve hamurunuzu daha da iyi kabartacak.

pogaca-nasil-yumusak-olur1

Hamuru iyice yoğurduktan sonra sıra geldi en çok dikkat edilmesi gereken bir diğer aşamaya o da hamuru mayalandırma aşamasına. Eğer hamurunuz kabartma tozu içeren bir hamursa 10-15 dakika dinlendirerek ya da hiç dinlendirmeden pişirme aşamasına geçebilirsiniz. Kabartma tozlu bir hamur yapacaksanız 2 paket kadar kabartma tozu ilave etmek faydalı olacaktır. Ancak hamurunuz mayalı bir hamursa iyice mayalanmasını ve kabarmasını sağlamak çokça önemli. Özellikle kış aylarında hamuru mayalamak biraz daha zor olabiliyor. Bu nedenle öncede 100 derecede ısıtılmış ve dinlendirilmiş fırında mayalama işlemini yapabilirsiniz. Sıcak fırınınızın üzerine veya yakınına koyarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yaz aylarında da hamurlarınızı doğrudan güneş altına koymamaya, oda sıcaklığında mayalandırmaya özen gösterin. Eğer bu aşamalara dikkat ederseniz enfes kabaracak poğaçalarınızı fırına atabilirsiniz. Son püf noktası ise fırın kapağını pişirme esnasında sık sık açmamak. Birbirinden nefis poğaça tariflerimiz için sizi şuradan alalım: Kıvamıyla Bulutları Kıskandıracak Puf Puf Kabaran 20 Yumuşak Poğaça Tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?