Lor Peyniri

Favorilerime
Ekle

Lor peyniri, peynir altı suyunun kaynatılarak pıhtılaşması ile oluşan yumuşak kıvamlı bir süt ürünüdür. Evde üretilebileceği gibi hazır olarak marketlerde de satışa sunulmaktadır.Lor peyniri, Türkiye’nin her yerinde bilinen ve mutfaklarda sıklıkla kullanılan bir peynir çeşididir. Kullanılan yöreye göre farklı isimler alabilen lor peyniri, kısa ömürlü olup tuzlu ya da tuzsuz olarak üretilebilmektedir. Trakya loru, Kars loru, Antalya loru ve Erzurum loru en çok bilinen lor peyniri çeşitlerindendir.

Lor peyniri nasıl yapılır?

Geleneksel olarak üretilen lor peyniri, sütün kaynatılarak pıhtılaşması sonucu elde edilmektedir. Ocakta kaynayan süte limon ilave edilerek sütün pıhtılaşması sağlanır. Pıhtılaşan parçalar sütten ayrılarak toplanmaya başlar. Bu parçalar soğuduktan sonra alınarak 1bir gece süzülmeye bırakılır.

Süzülme işlemi tamamlandıktan sonra lor peyniri kullanıma hazır hale gelmektedir. ndüstriyel olarak üretilen lor peyniri üretiminin tek farkı, geleneksel yöntemde kullanılan sütün yerine peynir altı suyunun kullanılmasıdır. Bu tür üretimde en çok kaşar yapımı sırasında ortaya çıkan peynir altı suyunun kullanılması tercih edilmektedir.

Lor peyniri besin değerleri nedir? Kimler tarafından tüketilmelidir?

Lor peyniri; potasyum, fosfor ve protein açısında zengin bir peynir türü olduğundan yağsız ve tuzsuz çeşidi herkesin kullanımına uygundur. Kolesterol içermemesi ve yağsız olması bakımından kolesterol hastaları ile diyet yapanlar tarafından tüketilmesi uygun olan lor peyniri, protein içerdiği için de vücut geliştiriciler tarafından tercih edilmektedir.

Lor peynirinde bulunan yüksek kalsiyum değeri ve barındırdığı A ve C vitaminleri, kemik ve iskelet sistemini güçlendirdiğinden gelişim çağındaki çocuklar tarafından tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Lor peynirli nerelerde kullanılır?

Lor peyniri, tuzsuz ve yağsız özelliğinden dolayı tatlı ve tuzlu tatlara uyum sağlayabilmektedir. Türk mutfağında lor peyniri en çok böreklerde kullanılmasının yanında, mevsim yeşillikleri ile hazırlanacak salatalarda da yer almaktadır. Makarnaların yanında ya da üzerinde de servis edilebilen lor peyniri Türkiye’nin birçok yöresinde farklı tariflerde tercih edilmektedir.

Genellikle börek, gözleme, poğaça gibi hamur işlerinde kullanılan lor peyniri, Trakya yöresine özgü olarak lor tatlısında da kullanılmaktadır. Lor peyniri, süt ve nişasta kullanılarak hazırlanan lor tatlısı, yöre halkı tarafından yaygın olarak tüketilmektedir.

Görselin kaynağı: http://www.gorseltarif.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?