Küflü Peynir

Favorilerime
Ekle

Her peynir çeşidi farklı yapılış yöntemleri ve lezzetleri ile birbirinden ayrılır. Peynir türlerinden biri olan küflü peynir de kendine has tadı ve pek çok faydası nedeniyle tüketiciler tarafından tercih edilir.

Küflü peynir çeşitleri nelerdir?

Küflü peynir denildiğinde akla ilk gelen çeşit olan rokfor peyniridir. Özellikle kokusu ile ün salan bu peynir Fransa'da üretilir. Buğday unu, çavdar unu ve sirke ile birleştirilerek hazırlanan peynir daha sonra 1,5 ay boyunca karanlık mahzenlerde küflenmeye bırakılır. Daha sonrasında ise küflü peynir hazır olur. Diğer ünlü küflü peynir çeşitleri ise genel olarak asiago, blue cheese, çedar, colby, gorgonzola, gruyere ve parmesan peynirleridir. Türkiye'de de Erzurum, Sivas, Mersin gibi bölgelerde küflü peynire ulaşabilmek mümkündür.

Küflü peynirin faydaları nelerdir?

- İçerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde sağlığa yararlı olan küflü peynir, kalsiyum sayesinde de kemiklerin ve dişlerin güçlenmesini sağlar.

- Doğal bir antibiyotik olan küflü peynirler ile daha kuvvetli bir bağışıklık sistemine sahip olunabilir.

- Antiseptik etkisi ile hastalıklara karşı daha güçlü olabilme imkanı sunar.

Küflü peynirin zararları nelerdir?

Küflü peynirler her ne kadar sağlıklı bir tüketim maddesi olsa da, yapılış koşulları gereği bazı konulara dikkat edilmediğinde zararlı olabilir. Üretim aşamasında hijyenik koşulların azami derecede sağlanması gerekir. Bazı uzmanlar sağlıksız koşullarda üretilen küflü peynirlerde kanserojen etkinin ortaya çıkabileceğini belirtmektedir. Bu durum özellikle küflenme esnasında peynirin diğer zararlı küfler ile temas etmesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

Bu zararlı durumdan kaçınmak için ise küflü peynir tercih edilirken yeşil renkli olanlarının seçilmesi gerekir. Yeşil renkli küflü peynirlerde zararlı olan aflatoksin maddesine rastlanmamaktadır. Siyah, beyaz ve kırmızı renge sahip küflü peynirlerde ise bu kanserojen madde ile daha çok karşılaşılır. Diğer bir önemli nokta ise brie, camembert, süzme peynir, krem peynir, neufchatel ve ricotta tarzı peynirlerin küflü hallerinin sağlık açısından tüketilmemesi gerekir.

Küflü peynirin nerelerde kullanılır?

Küflü peynir lezzeti ile birçok yemekte kullanılabilmektedir. Kahvaltılık olarak da tercih edilen küflü peynirler salatalarda, soslarda ve makarnalarda kullanılabilir, gurme şarap tabaklarında servis edilebilir.

Görselin kaynağı: http://nasilkolay.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

kecii5 Ağustos 2017 12:37
Rokforu aratmayacak lezzeti ve rokforun kazık fiyatına nisbet Konya'nın küflü sünü unutmuşsunuz rokfor kadar ünlü olmasada rokforu aratmayan bir peynir çeşidimizdir. ayrıca Divle obruk peynirimizde var.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?