Civil Peyniri

Favorilerime
Ekle

Erzurum yöresine özgü peynirlerden biri olan civil peynir, yağı alınmış sütten üretilen tel şeklindeki peynir türüdür. Bazı yörelerde tel peynir, çeçil peyniri, saçak peynir, dil peyniri gibi isimler ile tanınır. Civil peyniri, çiğ sütten yapılır.

Sütün bir süre bekletilmesi sonucunda süt belli bir ekşiliğe ulaşır ve civil peynir asıl tadını bu ekşilikten alır. Civil peyniri yumuşak bir kıvama sahiptir ve el ile kolayca tel tel ayrılabilir. Tuzlu ve hafif ekşimsi tadı ile tanınır.

Civil peyniri nerede satılır? Nasıl seçilir?

Civil peyniri, özellikle Doğu Anadolu’da ve Karadeniz’de yaygın şekilde tüketilir. Üretildikten sonra tazeliğini uzun süre korumadığı için özel ambalajların içinde marketlerde ve şarküterilerde bulunabilir. İlkbahar aylarında üretimi artan civil peyniri, gıda satışı yapan internet sitelerinden de sipariş edilebilir.

Bekletilerek küflendirilen civil peyniri ise halk arasında göğermiş peynir, küflü peynir, yeşil peynir ya da kerti peynir olarak tanınır ve bu isimlerle satılır. Küflendirilmiş civil peyniri alırken küfün yeşil olması gerekir çünkü siyahımsı küfler peynire başka küflerin bulaştığını gösterir ve bu peynirler sağlığı olumsuz etkiler.

Civil peyniri nasıl saklanır?

Civil peyniri hızlı bozulan bir peynir türüdür ve tıpkı otlu peynir gibi geleneksel yöntemler ile saklanır. Özellikle kilo ile alınan taze civil peyniri, tuzlu suda salamura yöntemi ile saklanır ya da lor peynir ile karıştırılarak kutuların içine bastırılır ve ışık almayan bir ortamda muhafaza edilebilir. Marketlerden küçük paketler halinde alınan civil peyniri ise buzdolabında kendi paketi içinde saklanmalıdır.

Civil peyniri nasıl tüketilir?

Civil peyniri, farklı yörelerde farklı şekillerde tüketilen bir peynir türüdür. Erzurum civarında lavaş ekmeğe sarılarak ve akşamları yemekten sonra içilen çayın yanında yenir. Kahvaltı sofralarında da tüketilir. Civil peyniri tuzlu bir yapıya sahip olduğu için kahvaltıda tüketilecek ise sıcak sudan geçirilip tuzundan arındırılarak yenilmelidir.

Civil peyniri, ev yapımı pizza ve böreklerin içine konur. Aynı zamanda eritilmeye uygun yapısı ile tatlılara da eklenebilir. Civil peyniri, yağ oranı düşük olduğu için diyet yaparken de tüketilir.

Görsel kaynağı: http://www.civilpeynir.net


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?