https://yemek.com/tarif/sevketi-bostan | Şevketibostan Tarifi

İlkbaharla Birlikte Daha Bir Yeşillenen Ege Mutfağından 10 Efsane Tarif

Favorilerime
Ekle

Ülkemizin dört bir yanı apayrı lezzetlerle doluyken, her bölgenin, her yörenin mutfağı bizi kendine aşık etmeye devam ederken bugün rotamızı Ege'ye çeviriyoruz.

İlkbahar'ın gelmesiyle tam anlamıyla yeşile boyanan güzeller güzeli Ege mutfağından nefis tarifleri keşfediyor, dahil olduğu her yemeği lezzetiyle katlayan, görüntüsüyle ışıl ışıl yapan zeytinyağına bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Hatırlarsınız, daha önce size tadını yalnızca Egelilerin bildiği nefis otları sıralamış, o hepsi ayrı nefis olan otları birlikte keşfetmiştik. Gerçek bir Egeli gibi sofralar kurmak için öğrenmeniz gereken şahane bilgileri de vermeyi ihmal etmemiştik.

Artık keşfettiğimiz bu otları ve öğrendiğimiz zeytinyağı kokulu bilgileri değerlendirmenin zamanı geldi!

Buyurunuz, başlıyoruz.

Bütün otlar toplandı: Otlu börek

Otlu Börek Tarifi

Ege mutfağı otlarıyla meşhur olduğuna göre şöyle en bol otlusundan, en lezzetlisinden bir tarifle başlayalım. Semiz otu, ıspanak, ısırgan, ebegümeci ve daha neler neler...

Bu lezzet hiç bitmesin: Otlu börek tarifi

Şifası bol: Şevketibostan

Şevketibostan Tarifi

Ege otlarının en ünlü isimlerinden şevketi bostan. Sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamak başta olmak üzere birçok faydası bulunan bu güzeller güzeli ot, kuzu etiyle ayrı bir nefis oluyor.

Bir tabağında bolca lezzet ve şifa saklı: Şevketibostan tarifi

Karides de nasıl yakıştı: Deniz börülcesi

Deniz Börülcesi Tarifi

Ege'de mutfaklara sık sık konuk olan, evlerden eksik edilmeyen lezzetlerden biri de deniz börülcesi. Çeşit çeşit salatası, mezesi yapılan deniz börülcesine karides de çok yakışıyor hani.

Kanıtı tam da burada: Deniz börülcesi tarifi

Zeytinyağınız bol olsun: Baklalı enginar

Baklalı Enginar Tarifi

Baharın gelmesine sevinmek içib başlı başına bir neden olan enginar, yine mevsim güzellerinden baklayla buluşur da enfes olmaz mı? En güzelini Egelilerin bildiği bu lezzeti tam da şu sıralar sık sık yapmalı.

Buyursunlar: Baklalı enginar tarifi

Doymanın en ferah yollarından: Börülce salatası

Börülce Salatası Tarifi

Deniz börülcesi gibi börülce de Ege mutfağı deyince akla ilk düşen isimlerden. Özellikle piyaz sevenlerin bayılacağı bu ferah salatayı ister diğer yemeklerin yanında isterseniz de tek başına afiyetle yiyebilirsiniz üstelik.

Diyette olanların en büyük destekçisi olur: Börülce salatası tarifi

Tadı bağımlılık yapar: Acı-tatlı Niko

Meze & Meze Teras'ın şahane lezzetlerinden acı-tatlı Niko, lezzetiyle bağımlılık yapabilir, bizden söylemesi. İçinde cibez otu, hardal otu, turp otu, radika ve zahur otu gibi Ege'nin çeşit çeşit otunu barındıran bu tarifi mutlaka tarif defterlerinize not edin.

Herkes sizden tarifini isteyecek: Acı-tatlı Niko tarifi

Yoksa siz onu hala tanımıyor musunuz: Labada salatası

Labada Salatası Tarifi

Labada, sadece Ege bölgesinde değil ülkemizin birçok yerinde yetişiyor aslında. Ama nedense diğer pek çok ota göre adı daha az biliniyor, mutfaklara çok nadir giriyor.

Değerini bilmenin zamanı geldi: Labada salatası tarifi

Dolmaların en farklısı, en tatlısı: Girit kabağı dolması

Girit Kabağı Dolması Tarifi

Zeytinyağını kullanmaktan çekinmediğimiz tariflerin başında dolmalar geliyor. Hal böyle olunca çeşit çeşit sebzeyi doldurmak da ayrı bir keyif oluyor. İşte bu kez de Ege kokulu, misler gibi Girit kabaklarını alıyoruz başrole.

Yedikçe yiyesimiz geliyor: Girit kabağı dolması tarifi

Bakın bu konu hassas: Kabak çiçeği dolması

Kabak Çiçeği Dolması

Yine Ege'nin alametifarikalarından biriyleyiz: Kabak çiçeği. Yılın kısacık bir zamanı kavuşabildiğimiz, toplaması bil ayrı bir özen gerektiren bu güzeller güzeli çiçeklerle hazırlanan dolmaları henüz yemediyseniz daha fazla vakit kaybetmeyin deriz.

Çünkü onu tanımadan geçen günler biraz eksiktir: Kabak çiçeği dolması tarifi

Restoran bonusu: Ege otlu kabak çiçeği kızartması

Fotoğraf: Özgür Bakır / Ege Otlu Kabak Çiçeği Kızartması Tarifi

Kabak çiçeğinin nasıl da hassas olduğuna değindik, nefis dolma tarifini de verdik. Ama onun farklı hallerini de deneyin diye cibes, hardal otu ve turp otu gibi otlarla bir araya geldiği, kızartılıp servis edildiği enfes bir tariften daha söz etmek isteriz.

Roka Pera'ya teşekkürlerimizle: Ege otlu kabak çiçeği kızartması tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?