Ege Mutfağının En Sevilen Köşesini Keşfetmek İsteyenlere 12 Nefis Ege Mezesi Tarifi

Favorilerime
Ekle

Ege mutfağının mis gibi zeytinyağı kokulu lezzetlerine uzanıyor, herkesin çok sevdiği mezeleri bugün Ege usulü hazırlıyoruz! Karşınızda: Görür görmez hepsini tek tek denemek isteyeceğiniz Ege mezeleri!

Bazılarını yapmak için taptaze otlardan destek almanız, hatta yeri geldiğinde mevsimini beklemeniz gerekecek ama ne olursa olsun bu mezeler verdiğiniz tüm emeğe fazlasıyla değecek.

Mükellef meze sofraları kurmak isteyenleri, hep aynı tarifleri hazırlamaktan sıkılanları, sofrasını hafif ve lezzet dolu mezelerle donatmak isteyenleri hemen aşağıdaki tariflere doğru alalım, bu Ege mezelerini tüm sofralara taşıyalım.

 • Zeytinyağlı fava tarifi

Kalbinizin Ege'de kalmasına sebep olacak kadar iddialı, mükemmel dokusuyla da tadı damağınızda kalacak kadar nefis bir mezeyle başlıyoruz.

Onu sevmeyen yok: Zeytinyağlı fava tarifi

 • Girit kabağı dolması tarifi

Sofrayı zenginleştirmek, yemeğin yanında atıştırmak için yapılan mezeler bir yana bu dolu dolu dolmalar bir yana diyor ve sizi tek başına dahi doyurabilecek güçte mis gibi Girit kabağı dolmalarıyla baş başa bırakıyoruz.

Sofralara renk gelsin: Girit kabağı dolması tarifi

 • Kabak çiçeği dolması tarifi

Ege mutfağı denince akla ilk gelenlerden biri mis gibi kabak çiçekleri ve onlarla hazırlanan bol zeytinyağlı dolmalar oluyor, doğruya doğru. Kendisi klasik bir mezeden çok daha fazlası olsa da böyle bir listede ondan söz etmemek olmazdı.

Pek zarif, çok nefis: Kabak çiçeği dolması tarifi

 • Havuçlu nuraniye salatası tarifi

Havucuyla, kabağıyla, taze soğanıyla, dereotuyla... Sözün kısası içindeki her bir malzemeyle şifa dolu bir meze tarifi geliyor...

Yine çok renkli, yine çok lezzetli: Havuçlu nuraniye salatası tarifi

 • Girit ezmesi tarifi

Aynı denizi paylaşmanın en lezzetli yanlarından biri yemekler olduğuna göre, Ege kıyılarının olmazsa olmazlarından biri olan Girit ezmesi de bu listede mutlaka olmalı.

En orijinal haliyle karşınızda: Girit ezmesi tarifi

 • Deniz börülcesi tarifi

Ege mutfağı dendiğinde akla ilk gelenlerden biri de mis gibi deniz börülcesi oluyor, onu nasıl yaparsak yapalım hep çok leziz oluyor!

Adına şiirler yazılası bir lezzet: Deniz börülcesi tarifi

 • Sıcak ot tarifi

Ege'den çıkıp gelen mis gibi otlarla şimdi de sıcak bir meze hazırlıyor, tadına doyamayacağınız, bol bol yapıp ana yemek gibi yiyebileceğiniz bir lezzete imza atıyoruz.

Sofrada ilk biten o olur: Sıcak ot tarifi

 • Patlıcan silkme tarifi

Ege mutfağında bolca kullanılan zeytinyağı patlıcanla bir araya getiriyor, onunla parmak yedirten bir silke hazırlıyoruz.

Patlıcan sevmeyen bile bu tarifi afiyetle yer: Patlıcan silkme tarifi

 • Atom meze tarifi

Acı severleri de unutmuyor ve bir meze sofrasının neredeyse olmazsa olmazı sayılabilecek tam kıvamında bir atom meze yapıyoruz.

10 dakikada şipşak hazır: Atom meze tarifi

 • Turp otu salatası tarifi

Otların bolca kullanıldığı mutfaklardan Ege mutfağının en sevilenlerinden biri de turp otu desek hiç de yanlış olmaz. Madem öyle, turp otu bulur bulmaz denenecek tarifini de hemen şöyle bırakalım.

İlk fırsatta bu lezzetle herkesi tanıştıralım: Turp otu salatası tarifi

 • Patlıcan çığırtma tarifi

Patlıcan severlerin denemesi gereken bir başka tarifte sıra. Patlıcanları yine zeytinyağıyla bir araya getiriyor, bu kez onları Bergama usulü lezzetlendiriyoruz.

Patlıcanı bir de böyle deneyin: Patlıcan çığırtma tarifi

 • Ada otu salatası tarifi

Fotoğraf: Müjde Çapraz / Namlı Ada Otu Salatası Tarifi

Fotoğraf: Müjde Çapraz / Namlı Ada Otu Salatası Tarifi

Klasik mezeler bir yana Ege'nin şifa dolu otlarıyla hazırlanan özel mezeleri bir yana diyor ve sizi son olarak bu mis gibi salatayla baş başa bırakıyoruz.

Salata deyip geçmeyin, o bir harika: Ada otu salatası tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?