Adını İlk Kez Duyan Herkesin Merak Ettiği Özel Lezzet: Ançüez Nedir, Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Çocukluğumuzun meşhur çizgi filmlerinden birinde adını sık sık duyduk, o gün bugündür pek çoğumuz "Ançüez ne acaba?", "Ançüezli pizza lezzetli olur mu ki?" diye düşündük, doğruya doğru. Adını yıllardır ara ara duyduğumuz, çizgi filmlerden yemek programlarına kadar birçok yerde karşımıza çıkan ançüezi yakından tanıyoruz bugün.

Ançüez nedir, nasıl yapılır, nasıl yenir tek tek öğrenelim, merak edenler için ançüez nerelerde bulunur açıklamadan geçmeyelim istedik.

Siz de çocukluğumuzdan beri bizi düşüncelerden düşüncelere sürükleyen özel lezzeti, ançüezi yakından tanımak isterseniz buyurun hemen aşağıda buluşalım.

Ançüez nedir?

ancuez-nedir-1

Türk Dil Kurumu tarafından kısaca "hamsi ezmesi" olarak tanımlanan ançüez, Akdeniz mutfağında sofrada kendine sıkça yer bulan, İtalyan mutfağında da pek sevilen bir balık mezesi diyebiliriz. Çoğunlukla hamsiden hazırlanan, zaman zaman sardalyadan da yapıldığı bilinen bu özel lezzet, fileto ya da ezme olarak karşımıza çıkabiliyor, genel olarak soğuk tüketiliyor.

Tuzlanan ve çeşitli baharatlarla lezzetlendirilebilen balık, doğru şekilde konservelere ya da kavanozlara yerleştirildiğinde uzun süre güvenle tüketilebilecek şekilde saklanabiliyor. Balıkların kolay bozulmaması için çok eski zamanlardan bu yana kullanılan bu yöntemi daha yakından tanımak isteyenleri hemen aşağıya doğru alalım.

Ançüez nasıl yapılır?

ancuez-nedir-2

Söylediğimiz gibi ançüez hazırlamak için balık (hamsi ya da sardalya) tuzlanarak ya da farklı baharatlarla harmanlanarak saklanabiliyor. Bunun için en yaygın olarak kullanılan yöntem ise tabii ki tuzlama. Bu yöntemi uygulamak için hamsileri güzelce temizleyerek işe başlamak gerekiyor. Temizleyip yıkadığınız hamsileri bir süzgeçte tüm fazla suyu süzülene dek bekletmeniz de önemli. Ardından ise temiz bir kavanoz alıp içine bolca kaya tuzu dökmeniz, kata tuzunun üzerine bir kat hamsi dizmeniz, ardından yeniden kata tuzu koymanız ve bu şekilde tüm hamsiler bitene kadar aynı işlemi tekrar etmeniz gerekiyor. Son hamsileri dizdikten sonra ise yine bol bol kaya tuzuyla kavanozu doldurmanız önemli.

Tüm bu işlemlerin ardından kavanozda boş yer kalırsa üzerine ağırlık yapabilecek büyüklükte temiz bir taş yerleştirip kavanozun kapağını kapatabilirsiniz. Ağzını hava almayacak şekilde kapadığınız kavanozu bu şekilde en az 45 gün bekletmelisiniz. Ardından tüketmeye başlayabilir, her seferinde tüketeceğiniz kadar balığı çıkardıktan sonra kavanozu yine sıkı sıkı kapatabilirsiniz.

Ançüez nerede bulunur ve nasıl tüketilir?

ancuez-nedir-3

Ançüezi denemek isteyip de nerede bulabileceğini düşünenler için de hemen açıklamış olalım: Kendisini büyük marketlerin konserve reyonlarında bulabilir, güvenilir online alışveriş sitelerinden de temin edebilirsiniz. "Nasıl tüketilir?" derseniz onu üzerine zeytinyağı gezdirerek tüketebilir, dilerseniz zeytinyağına ek olarak üzerine limon suyu ilave edebilir, karabiber vb. sevdiğiniz baharatları serpiştirebilirsiniz. Farklı tariflerde değerlendirmek isterseniz ançüez ve sevdiğiniz diğer malzemelerle ekmek üzeri lezzetler hazırlayabilir, çocukluğumuzun çizgi filmlerinde olduğu gibi ançüezli pizza yapabilir, salatalarınıza ya da makarnalarınıza ilave ederek de onu tüketebilirsiniz. Farklı bir tarif denemek isterseniz sizi hemen şu tarifimize doğru alabiliriz: Kırmızı Biberli ve Ançüezli PiyazDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?