pinterest.com

Dibi Tutan Pilavın Üzerine Neden Ekmek Koymalısınız?

Favorilerime
Ekle

Her ne kadar kolay görülse de tane tane dökülen, bembeyaz, iyi bir pirinç pilavı yapmak öyle herkesin harcı değil. Bu yüzden her ne kadar mutfağınızın deneyimli şefi olsanız da zaman zaman pilav lapa da olabiliyor, dibi de tutabiliyor, öyle değil mi?

Bugün sözümüz size dibi tutan, yanan pilavlardan şikayetçi olup onu çöpe dökmek zorunda kalanlar...

Biz diyoruz ki böyle bir durumda pilavın üzerine koyacağınız bir dilim ekmek her şeyi kökten değiştirebilir.

Nasıl mı? Anlatıyoruz, yaklaşın.

Dibi tutan pilavlar israf olmasın

Diyelim ki akşam yemeğine şöyle bol tereyağlı, tane tane dökülen bir pirinç pilavı yapmak için mutfağa girdiniz. Ancak bir şeyler yanlış gitti ve pilavınızın dibi tuttu.

Ne yapacaksınız? Tüm emeklerinizin boşa gitmesini gözyaşlarıyla izleyecek ve koca bir tencere pilavı çöpe dökerek büyük bir israfa mı imza atacaksınız?

Hayır!

Oradan durun, çünkü o yanmış pilavı şimdi hemen kurtaracak ve akşam sofraya göğsünüzü kabartarak getirmenizi sağlayacağız.

Pilavın üzerine neden ekmek koymalı?

pinterest.com

pinterest.com

Pilavın dibinin tuttuğunu fark ettiniz. İlk yapacağınız şey tencereyi ocaktan almak olsun. Pilavı demlenmeye bırakmadan önce bir dilim ekmeği üzerine yerleştirin. Eğer demlendikten sonra dibinin tuttuğunu fark ettiyseniz ise yine bir dilim ekmeği üzerine koyarak tencerenin kapağını kapatın ve birkaç dakika kadar yanık kokusunun gitmesini bekleyin.

Ardından tencerenin içinden ekmeği alın ve pilavı karıştırmadan, yanmamış kısımlarını alarak başka bir tencereye aktarın. Aktarma işlemi bittikten sonra artık pilavınızı karıştırabilirsiniz.

Yanık kokusunu ve tadını tamamen içine çeken ekmek dilimi sayesinde tadı bildiğimiz pilavdan farkı olmayan pirinç pilavınızı şimdi hiçbir şey olmamış gibi servis edebilirsiniz.

İşte bu kadar basit! Afiyet olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?