Vücudunuzda Folik Asit Eksikliği Olduğunu Anlamanıza Yardımcı 9 Mühim İpucu

Favorilerime
Ekle

Bugün konumuz, adını özellikle hamilelik dönemlerindeki kadınların, sindirim sorunları gibi çeşitli sağlık sorunları yaşayanların çok duyduğu folik asit.

Folik asidin adını çok sık duysak da aslında eksikliği nelere neden olur, hangi belirtileri fark edince folik asit eksikliğinden şüphelenebiliriz, folik asit ne işe yarar pek bilmiyoruz.

Tam da bu yüzden B grubu vitaminlerinden biri olan, vücudun kendi kendine sentezleyemediği, kan yapımı, yeni hücrelerin oluşumu ve DNA sentezi gibi oldukça hayati konularda görev alan folik asidin eksikliğinde nelerle karşılaşabileceğimizi bir bir sıralayalım istedik.

Eğer siz de aşağıdaki durumlardan birini, birkaçını ya da hepsini yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza danışın ve gerekli ölçümleri yaptırın. Doktorunuzun uygun görmesi durumunda yine doktorunuzun önerdiği şekilde takviyelerinizi alın diyor ve folik asit eksikliği belirtilerini sıralamaya başlıyoruz.

Ortada hiçbir sebep yokken kendinizi fiziksel olarak çok yorgun ve halsiz hissediyorsanız...

Folik asit kırmızı kan hücrelerinin üretiminde oldukça etkili maddelerden biri. Kırmızı kan hücreleri de vücuda oksijen taşınması sağladığı için hayati öneme sahip. Dolayısıyla folik asit eksikliği söz konusu olduğunda vücut yeterince kırmızı kan hücresi üretemeyebiliyor. Bu da kan dolaşımıyla taşınan oksijen miktarında ciddi miktarda düşüşe neden olabiliyor.

Bu durum da kendini ilk olarak yorgunluk, halsizlik gibi belirtilerle gösteriyor. Aslında birçok sebebi olan halsizlik durumunu sık sık yaşıyorsanız ve altında yatan, bildiğiniz başka bir sebep yoksa folik asit eksikliğiniz olabilir, bizden söylemesi.

İştahsızlık sorunu yaşıyor, diyet ya da spor yapmamanıza rağmen kilo kaybediyorsanız...

Eğer şu sıralar canınız hiçbir şey yemek istemiyorsa, kendinizi iştahsız hissediyorsanız ya da kilo vermek için herhangi bir diyet, beslenme ya da egzersiz programını takip etmemenize rağmen kilo veriyorsanız aman dikkat. Aslında birçoğumuz için kilo vermek güzel bir şey gibi gözükse de nedenini bilmediğiniz bir şekilde verdiğiniz kilolar aslında bir sağlık sorununa işaret ediyor olabilir.

Bu nedenle vücudunuzun size anlatmak istediklerine kulak verin ve böyle bir durumla karşılaşırsanız hemen bir uzmandan yardım isteyin. İştahsızlık ya da nedensizce kilo verme folik asit eksikliğinin erken belirtilerinden sayılıyor ve oldukça yaygın olarak rastlanıyor. Sizin de bu durum başta olmak üzere herhangi bir vitamin eksikliğiniz söz konusu olabilir.

Genç yaşta olmanıza rağmen saçlarınızda beyazlar çıkmaya başladıysa ya da var olan beyazlarınız hızla artıyorsa...

Saçların erken beyazlamasının aslında birçok sebebi var ama folik asidin de bu konuda yadsınamayacak kadar etkisi var desek yeri. Saç köklerindeki hücrelerin de sağlığını etkileyen folik asit, vücutta yeteri kadar bulunmadığında bu hücrelerin de üremesi ve sağlıklı bir şekilde işlevlerine devam etmesi pek mümkün olmuyor. Hal böyle olunca da saçlar önce güçsüzleşiyor, ardından da daha hızlı bir şekilde beyazlamalar meydana gelebiliyor.

Baş ağrısı başta olmak üzere vücudunuzun çeşitli yerlerinde sık sık ağrılar oluyorsa...

Yine folik asidin hücrelerin üremesi ve sağlıklı kalması üzerindeki etkisinden dolayı eksikliği söz konusu olduğunda öncelikle baş bölgesi olmak üzere vücudumuzun birçok yerinde ağrılar meydana gelebiliyor. Eğer sebebini bilmediğiniz bir şekilde başınızda ya da başka bir bölgenizde sık sık ağrı oluyorsa mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor.

Sebebini bilmediğiniz baş dönmeleri yaşıyorsanız...

Vücudun ihtiyacı olan oksijeni bulamaması beynin de sağlıklı bir şekilde işlemeye devam etmesini engelliyor tahmin edebileceğiniz gibi. Sinir sistemi üzerinde de çok etkili olan bu durum, folik asit eksikliği çeken birinde baş dönmesi olarak da kendini gösterebiliyor.

Cildiniz soluklaşmaya başladıysa ve kolayca üşüyorsanız...

Kırmızı kan hücrelerinin üretiminde söz sahibi olan folik asit, yetersiz kaldığı durumlarda kansızlık sorununun oluşmasına neden olabiliyor. Bu sorunu günlük hayatımızda anlamamızı sağlayan en temel belirtiler arasında da cilt renginin soluklaşması, sarılaşması ve kişinin eskiye göre çok daha kolay üşür hale gelmesi yer alıyor.

Eğer eskiden hiç üşümediğiniz havalarda bile üşüyorsanız, cilt renginizde gözle görülür bir şekilde soluklaşmalar meydana geldiyse hiç vakit kaybetmeden folik asit değerleriniz başta olmak üzere gerekli öçümleri yaptırmanız gerekiyor.

Ağzınızın içinde yaralar oluşuyorsa ya da yediklerinizin tadını eskisi kadar çok alamıyorsanız...

Hücrelerin üremesi ve kendini yenilemesi açılan yaraların daha hızlı iyileşmesi açısından oldukça önemli. İşte bu durum folik asit eksikliğinde pek mümkün olmuyor ve açılan yaralar daha geç kapanırken ağız içi gibi hassas bölgelerde de yaralar kendini göstermeye başlayabiliyor.

Aynı şekilde dilimizin yapısında değişimler meydana gelebiliyor, bu da tat alma sıkıntıları yaşamamıza neden olabiliyor.

Nefes darlığı çekiyor ya da kalbinizle ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorsanız...

Folik asit eksikliğinin neden olduğu en önemli durumun kırmızı kan hücrelerinin yeterince üretilememesi ve buna bağlı olarak ortaya çıkan oksijen eksikliği olduğunu öğrendik. İşte bu zorlu durumun sürekli olarak devam etmesi halinde, folik asitin en ciddi belirtilerinden nefes darlığı, kalp ritminde düzensizlikler, kalp çarpıntıları gibi durumlar ortaya çıkabiliyor.

Böyle ciddi bir sorunla karşılaşırsanız hemen doktorunuza danışmanız büyük önem taşıyor, aman diyelim.

Ortada bir sebep yokken bile kendinizi depresif, mutsuz, üzüntülü hissediyorsanız...

dshealingarts

dshealingarts

Kırmızı kan hücrelerinin yeteri kadar üretilememesi ve buna bağlı olarak vücutta yeterli oksijenin dolaşamaması sinir sistemimiz için de oldukça yıpratıcı sonuçlar doğurabiliyor tabii ki. Eğer bildiğiniz hiçbir sebep yokken bile kendinizi depresif, üzgün, kızgın ya da mutsuz hissediyorsanız bunun sebebi de folik asit eksikliği olabilir.

Kısacası, siz siz olun, yukarıdaki belirtilerden birkaçı ya da hepsi sizde de varsa mutlaka doktorunuza danışın ve gerekli ölçümleri yaptırın. Eğer folik asit eksikliği ortaya çıkarsa ilk olarak tabii ki yine doktorunuzun önerdiği takviyeleri alın. Yine de yiyeceklerden de destek almak isterseniz folik asit bakımından zengin yiyeceklere de göz atabilirsiniz.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?