Onlardan Kurtulmak Aslında Çok Kolay: Ağız Yaralarına Ne İyi Gelir?

yemek.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253424 takipçi1756 içerik

Sıkça Yenen Konular

YENİ
Cemre Özgüzel
Haziran 15
Duygu Arslan
Kasım 7, 2018
Duygu Arslan
Haziran 27, 2018
Zeynep Çetin
Mayıs 4, 2017

Yediklerimizden, içtiklerimizden keyif alamamamızın sebeplerinden biri ağız içinde meydana gelen yaralar. Hemen herkesin yılda en az bir kez başına gelen ve hayat kalitesini düşüren ağız yaraları bazen birkaç gün içinde geçerken bazense daha uzun süre bizi rahatsız etmeye devam edebiliyor. Bu yüzden bu can sıkıcı durum başına gelen herkesin aklındaki soru aynı: Ağız yaralarına ne iyi gelir?

Gelin hep beraber "aft" olarak da bilinen bu soruna birlikte inceleyelim. "Ağız yaralarına ne iyi gelir? Afta ne iyi gelir?" sorularına cevap olacak doğal malzemeleri hep beraber tanıyalım.

Ağız yaraları neden olur?

agiz-yaralari-neden-olur

Ağzın içinde ortası beyaz ya da sarı renkte olan oluşumlar olarak özetlenebilecek olan ağız yaraları, ağzımızın içinde oluşan doku bozuklukları aslında. Bu doku bozukluklarının oluşmasının ise birkaç sebebi var.

 • Ağız temizliğine yeterince önem verilmediği ve özen gösterilmediği takdirde ağız yaraları oluşabilir. Dişlerin düzenli olarak fırçalanmasının yanı sıra gün içinde ağız içinin sık sık yıkanması ve gargara yapılması da ağız içi sağlığınızı korumanızı sağlar. Aksi takdirde ağız içi yaralarıyla karşılaşabilirsiniz.
 • Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk içecekler tükettiğinizde de ağız yaralarının oluşumuna sebebiyet verebilirsiniz.
 • Enfeksiyon hastalıklarına yakalandığınızda vücudun direncinin düşmesine bağlı olarak ağız içinde de yaralar çıkabilir.
 • Uzun süre ve düzenli antibiyotik kullanımı da ağız yaralarına yol açabilir.
 • Aşırı yağlı, şekerli, asitli yiyecekleri sıklıkla tüketmek kısacası sağlıksız beslenme ağız yaralarının oluşmasına sebep olabilir.
 • Son olarak stres, depresyon, aşırı endişe, kaygı gibi durumlar da ağız yaralarının meydana gelmesine ön ayak olabilir.
 • Ağız yaralarına, afta ne iyi gelir?

  maydanoz-limon-editor-yeni

  Ağız içinde çıkan yaraları doğal malzemeler kullanarak kısa sürede evde tedavi etmeniz mümkün. Ancak ağız yaralarının daha önemli bir sağlık sorununun belirtisi olup olmadığını anlamak için öncelikle doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

  Karbonat

  Ağız içi yaralarında en fazla başvurulan yöntem karbonatla yarayı ovmak. Bunun için önce ellerinizin tam anlamıyla temiz olduğundan emin olun. Ardından parmak ucuyla aldığınız karbonatı ağız içinde yer alan yaraya sürerek uygulayın. Karbonat hem acı ve ağrıyı alacak, hem de yaranın iyileşme sürecinin başlamasına yardımcı olacaktır.

  Sirke

  Karbonattan sonra en fazla başvurulan malzemelerden bir diğeri ise sirke. Ağzınızı sirkeyle gargara yapmak ağız içindeki yaranın da iyileşmesinde büyük yardımcı.

  Kekik

  Kekik de ağız yaralarına en doğal çözümlerden biri. Tek yapmanız gereken 1 tatlı kaşığı kadar kekiği ağzınıza alıp yutmadan çiğnemek. Kekik, ağız içi yaralarını geçirmekle kalmaz, yeni yaraların oluşumunu da engeller.

  Dut

  Dut şurubunun içine bir parça pamuk batırıp yaranın üzerine sürdüğünüzde ağız içindeki yaranızın da kısa sürede iyileşmeye başladığını fark edeceksiniz. Benzer bir yöntemi nar ekşisiyle de uygulayabilirsiniz.

  Karanfil

  Tıpkı kekik çiğnemenin ağız yaralarına iyi gelmesi gibi karanfil çiğnemek de benzer etkiyi gösteriyor. Karanfil hem ağız içindeki bakterileri öldürecek hem de acıyı azaltacaktır.

  Limon

  Sirkeyle gargara yapmanın ağız yaralarına iyi geldiğinden bahsetmiştik. Benzer şekilde asidik yapısıyla limon suyu da aynı işlevi görüyor ve ağzınızı yaralardan temizliyor. Tek yapmanız gereken limon suyuyla düzenli olarak gargara yapmak.

  Maydanoz

  Bol miktarda demir içeren maydanoz yapraklarını çiğnemek de bir başka çözüm. Maydanozun içindeki vitamin ve mineraller ağızdaki yaralardan kısa sürede kurtulmanızı sağlayacak.

  Ayva

  Antiseptik özelliği taşıyan ayva da bu konuda yardımınıza koşan vitamin deposu meyvelerden. Bir dilim ayvayı yaranın üzerine bastırarak ovmak aradığınız çözüm olabilir.

  Tuzlu su

  Tüm bu malzemelere ulaşamıyor olsanız bile tuzlu suyla ağız yaralarının iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı tuzu bir çay bardağı suya karıştırın ve bu karışımla gargara yapın. Tuzlu su yaraları ilk başta yaksa da birkaç uygulamadan sonra yaralarınıza iyi geldiği fark edeceksiniz.

  Ağız yaralarını aynı gün içinde geçiren mucize karışım tarifi

  sumak

  Ağız yaralarınız sizi çok fazla rahatsız ediyorsa ve çok kısa sürede çözüm bulmak istiyorsanız şu karışıma şans verebilirsiniz.

  Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı sumak
 • 1 tatlı kaşığı sirke
 • 1 su bardağı su
 • Nasıl hazırlanır?

 • Suyu cezvede kaynatmaya başlayın.
 • Su kaynadıktan sonra sumağı ilave ederek 2-3 dakika daha kaynatın.
 • Karışımı ılımaya bırakın ve ılıklaşınca içine sirkeyi ilave edip karıştırın.
 • Karışım iyice soğuduktan sonra süzün ve bu karışımla gargara yapın.
 • İşte bu kadar basit!

  Youtube

  Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

  İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?