cam-terebentin-yagi-faydalari-4

Sadece Saçlara Olan Etkisi Bile Aktara Koşma Sebebi Olur: Çam Terebentin Yağı

Favorilerime
Ekle

Saçlarının daha hızlı uzaması için yapmadığı kalmayanlar ama hala istediği sonucu alamayanlar başta olmak üzere doğal malzemelerden destek almayı seven herkesi böyle alalım!

Bugün konumuz çam terebentin yağı!

Saç sağlığı için faydaları saymakla bitmeyen, bu kadarla da kalmayıp bütün vücuda fayda sağladığı söylenen, kendine has kokusuyla kilometrelerce öteden bile fark edilebilecek bir yağ o.

Bugüne kadar adını çok duymuş olsak da onu aslında pek de iyi tanımıyoruz dedik, çam terebentin yağı nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır bir bir öğrenelim, çam terebentin yağının bir yan etkisi, bir zararı varsa onlardan da haberdar olalım istedik.

Eğer siz de bizim gibi düşünenlerdenseniz yaklaşın böyle, karşınızda artılarıyla, eksileriyle, kısacası tüm yönleriyle çam terebentin yağı!

Çam terebentin yağı nedir?

cam-terebentin-yagi-nedir-1

Çam terebentin yağı kozalaklı bitkilerden, adından da anlayabileceğiniz gibi çam ağaçlarından elde edilen doğal bir yağ. "Terebentin" ismi verilen madde ağaçtan kendi kendine akabildiği gibi ağaçların çizilmesiyle de elde edilse de aslında piyasada farklı türleri var. "Terebentin esansı" ve "terebentin yağı" şeklinde karşınıza çıkabilecek bu iki malzemeyi birbirinden ayırmak önemli çünkü ikisi aslında aynı şey değil.

Çam terebentin yağı, kozalaklıların gövdesinden akan ve bal ya da reçine olarak anılan kısımdan, terebentin esansı ise agacın dikenli yapraklarından elde ediliyor. Genel olarak her ikisi de özel bir damıtma yöntemiyle ayrıştırılıyor ve doğrudan şişelenip kullanıma hazır hale getirildiğinden doğal ürünler sınıfında yer alıyor.

Çam terebentin yağı, adı sık sık yeniden ünlenen, özellikle saç sağlığı konusunda tam bir uzman olarak görülen bir yağ olsa da onun farklı yönlerinden de haberdar olmak gerekiyor.

Çam terebentin yağının faydaları nelerdir?

cam-terebentin-yagi-faydalari-4

Ağrılara iyi geliyor

 • Çam terebentin yağı, eklem ağrısı ve romatizmal ağrılar üzerinde hızlı bir ağrı kesici etki yaratıyor.
 • Akciğerleri rahatlatıyor

 • Burundan yapılan buhar banyosuyla nefesi açıyor, akciğerleri rahatlatıyor.
 • Burun ve boğaza iyi geliyor

 • Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarında burnu ve boğazı çok rahatlattığı biliniyor.
 • Strese çözüm oluyor

 • Stres ve yorgunluğu giderici bir etki oluşturduğundan banyo suyuna katılması da tavsiye ediliyor.
 • Beynin sağlıkla çalışmasına destek oluyor

 • Kokusuyla özellikle konsantrasyonu arttırdığı söyleniyor.
 • Bakteri kaynaklı sorunlara iyi geliyor

 • Antibakteriyel ve antiseptik özellikler gösterdiğinden cilt üzerinde oluşabilecek bakteri kaynaklı hastalıkların önüne geçiyor.
 • Kan dolaşımını hızlandırıyor

 • Bu sayede vücuda dinçlik katıyor, aynı zamanda varis gibi cilt rahatsızlıklarının oluşumunu olabildiğince engelliyor.
 • Yaşlanma karşıtı bir etki oluşturuyor

 • Egzama ve sivilce gibi cilt sorunlarına çözüm olduğu, yaşlanma karşıtı bir etki oluşturarak kırışıklıkların oluşumunun önüne geçtiği de biliniyor.
 • Saç sağlığına katkı sağlıyor

 • Düzenli kullanıldığında sağlıkla parlayan saçların olmasına yardımcı oluyor.
 • Kepeğe çözüm oluyor

 • Saç derisini beslediği için kepek oluşuna engel oluyor, var olan kepek sorununa çözüm oluyor.
 • Saç dökülmesini engelliyor

 • Yine saç derisini beslediği ve saç köklerinin daha sağlam olmasını sağladığı için saçların dökülmesinin önüne geçiyor.
 • Saçların daha hızlı uzamasına destek oluyor

 • Saçların çok daha kısa sürede hızla uzamasını sağlıyor.
 • Yağlanma problemini de ortadan kaldırıyor

 • Şampuana eklenerek uygulandığında hem şampuanın saça verebileceği zararları en aza indiriyor hem de saçların yağlanma sorununun önüne geçiyor.
 • Çam terebentin yağı nereden alınır, nasıl kullanılır?

  sac-uzatma-subat-2021

  Çam terebentin yağını aktarlardan ya da online satış sipariş sitelerinden kolayca temin edebilirsiniz.

  Eğer saçlarınız için bu yağı kullanmaya karar verdiyseniz en uğraşsız ve pratik yöntem olarak bu yağı şampuanınızın içine ilave etmeyi deneyebilirsiniz. 300 ml bir şampuan şişesini düşünürsek içine 25-30 damla çam terebentin yağı eklemeniz yeterli olacaktır. Şampuan şişenizin içine bir seferde bu yağı ekleyebilirsiniz.

  Saçlarınızı yıkamadan önce şampuan şişenizi güzelce çalkalayıp kullanmanız ve her zaman yıkadığınız gibi yıkayıp güzelce durulamanız yeterli olacaktır.

  Aynı şekilde saçlarınıza maske yapıyorsanız o maskelerin içine de saçlarınızın yoğunluğuna göre 5-10 damla çam terebentin yağı ilave edebilirsiniz.

  Eğer bu yöntemleri uygulamak istemiyorsanız çam terebentin yağını aynı miktarda zeytinyağı ya da badem yağıyla karıştırıp saçlarınıza kökten uca sürebilir, bu şekilde en az 3-4 saat bekleyip güzelce yıkayıp durulayabilirsiniz. Bu yağ maskesini de 4-5 günde 1 tekrarlayabilirsiniz. Bu tarifi, sadece saçlarınıza değil, cildinizin diğer bölgelerinde de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

  Bunun dışında nefesinizi açmak gibi nedenlerle kullanacaksanız kaynatıp bir kaseye aldığınız suyun içine yaklaşık 5-6 damla çam terebentin yağı damlatabilir, bu karışımdan yükselen buharı burnunuzla 5 kez içinize çekip verebilir, ardından 5 kez normal nefes alarak değerlendirebilirsiniz. Bu uygulamayı 5'er defadan 3-4 kez yapmanız yeterli olacaktır.

  Aynı şekilde stres, yorgunluk ve ağrılardan kurtulmak için banyo suyunuza da bir miktar çam terebentin yağı karıştırabilirsiniz. Banyodan çıkmadan önce vücudunuzu temiz suyla güzelce durulamayı da unutmamalısınız tabii.

  Çam terebentin yağının zararları nelerdir?

  cam-terebentin-yagi-zararlari-1

  Çam terebentin yağı harici olarak kullanıldığından doğru şekilde kullanıldığında bilinen ciddi bir yan etkisi bulunmuyor. Ancak güçlü etkileri olan bir yağ olduğunu unutmamak ve onu tek başına kullanmamak büyük önem taşıyor.

  Çam terebentin yağını kullanırken zeytinyağı, badem yağı ya da şampuan gibi farklı maddelerle karıştırıp kullanarak güçlü etkisini biraz azaltmak gerekiyor. Aksi takdirde saç derisinde ya da cildin diğer bölgelerinde tahriş, yanma, kızarıklık gibi sorunlar oluşmasına neden olabiliyor.

  Saçınıza ya da cildinizin farklı bir yerine çam terebentin yağı uyguladıktan sonra dayanılmaz bir acı, kızarıklık ya da kaşıntı gibi sorunlar yaşarsanız hemen güzelce durulayıp bir daha kullanmamalı ya da öncesinde mutlaka bu alanda uzman doktorlara danışmalısınız. Özellikle alerjik bir bünyeniz varsa çam terebentin yağını hemen uygulamamalı, önce küçük bir bölgede test edip üzerinden 24 saat geçmesini beklemelisiniz. 24 saat içinde hiçbir sorunla karşılaşmazsanız tariflerde geçtiği şekilde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  3

  hasretunlu25 Eylül 2019 09:56
  Merhaba, Ben damla hesabını fazla kaçırdım ve saç kremi kullanmadığım için saçlarım kaskatı şuanda , öneriniz var mıdır?
  Yanıtla
  HilalMerca20 Temmuz 2018 12:00
  Ben bu yağı kullanıyorum sürekli ama öncesinde illaki liquid keratin ile bakım yapıyorum saçlarıma onun uygulaması bittikten sonra bunu da sürüyorum liquid keratin zaten saçlarımı muhteşem bir hale getiriyor ikisi art arda olunca daha güzel sonular alıyorum.
  Yanıtla

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?