Böbrek Rahatsızlıklarından Selülitlere, Çare Olamadığı Sorun Yok: Ardıç Yağı

yemek.com
Zeynep Çetin
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.
Zeynep Çetin
254111 takipçi2195 içerik

Sıkça Yenen Konular

YENİ
Cemre Özgüzel
Nisan 8
Zeynep Çetin
Mart 30, 2020
YENİ
Vestel
Nisan 12
Duygu Arslan
Eylül 12, 2018

Hani bazı bitkiler vardır, adını çok duymuş, kendisini çok görmüşsünüzdür ama hakkında bilmeniz gerekenleri aslında öğrenmemişsinizdir. İşte ardıç tam da böyle bir şey aslında!

İstiyoruz ki artık ardıç dendiğinde onunla ilgili çok daha fazla bilgiye sahip olun, biri ardıç yağından söz ettiğinde siz ondan çok daha önce ardıç yağının faydalarından yararlanmaya başlamış olun.

Tam da bu yüzden şimdi ardıç yağını tüm yönleriyle masaya yatıracak, ardıç yağı nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır tek tek anlatacağız. Tabii ki herkesi ardıç yağının olası yan etkileri, zararları konusunda da bilgilendirmeyi unutmayacağız.

Eminiz, onu tanıyınca bugüne dek kaybettiğiniz zamana üzülecek, hemen bir ardıç yağı temin edip ondan faydalanmak isteyeceksiniz.

Buyursunlar, karşınızda artılarıyla eksileriyle ardıç yağı!

Önce bir ardıç ne öğrenelim tabii: Ardıç yağı nedir?

ardic-yagi-faydalari-1

Binlerce yıldır var olduğu bilinen, o hemen hepimize tanıdık gelen tohumlarının faydası saymakla bitmeyen efsanevi bir bitki ardıç. Ağaç ve çalı formunda olan bu bitki, ülkemizin her yerinde kendiliğinden ve kolayca yetişebiliyor üstelik.

İşte bu bitkinin olgunlaştıkça rengi koyulaşan tohumları ya da meyveleri olarak anılan kısmından elde edilen yağ ardıç yağı. Cilt sağlığına olan katkılarından tutun da sinüzit ve buna bağlı baş ağrılarına kadar birçok soruna iyi gelmesi de onu aslında her eve girmesi gereken bitkisel bir mucize haline getiriyor. Aktarlardan kolayca temin edebileceğiniz ardıç yağı hem harici hem de dahili olarak kullanılabiliyor. Kullanımına geçmeden önce faydalarını öğrenelim diyor ve sizi hemen aşağıya doğru alıyoruz.

Ne işe yaradığını öğrenince onu çok seveceksiniz: Ardıç yağının faydaları

ardic-yagi-faydalari-2

 • Antiseptik özellikler gösterdiğinden ardıç yağı vücudumuzdaki zararlı maddelerden kolayca kurtulmamızı sağlıyor.
 • Bu özelliği nedeniyle böbreklerden tutun da bağırsaklara ve hatta kalbe dek birçok iç organımızın sağlığını koruyor, onları toksinlerden arındırmada büyük görevler üstlenebiliyor.
 • Romatizmal ağrıların, eklemlerde ya da kemiklerde oluşan ağrıların kısa sürede geçmesine destek oluyor.
 • Ağrı kesici etkisi nedeniyle sadece romatizmal rahatsızlıklara değil sinüzit ve buna bağlı oluşan baş ağrılarına da iyi geliyor.
 • Antiseptik özelliği sayesinde idrar yolu enfeksiyonlarına sebep olan iltihaplanmaların daha hızlı iyileşmesine yardımcı oluyor.
 • Kanın temizlenmesine ve kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olduğu için kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltıyor.
 • Saç köklerini güçlendirerek saç dökülmelerini en aza indiriyor.
 • Portakal kabuğu görünümü olarak anılan selülitlerin ve çatlakların oluşumunu engellediği gibi var olan selülitlerin ve çatlakların da görünümünü azalttığı hatta düzenli kullanıldığında yok ettiği söyleniyor.
 • Birçok kadının regl döneminde çektiği sancı ve ağrıları azaltıyor.
 • Magnezyum eksikliği kaynaklı kol ve bacaklarda oluşan krampların oluşmasına engel oluyor.
 • Bronşite iyi geldiği de biliniyor.
 • Vücuttaki ödem ve şişkinliklerden kurtulmaya yardımcı oluyor.
 • Kanı temizlediği için böbrekler üzerinde de önemli faydaları olduğu biliniyor.
 • Ağız ve diş sağlığı üzerinde, özellikle diş etlerinde oluşan rahatsızlıkların hızla iyileşmesinde büyük rol oynayabiliyor.
 • Kasların ve gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olduğundan ve cildin temizlenmesini sağladığından sağlıklı, ışıl ışık ve genç bir cildin en doğal sırlarından biri olduğu söyleniyor.
 • Ciltte oluşan çeşitli yaraların ve lekelerin daha hızlı bir şekilde yok olmasını sağlıyor.
 • Yorgunluk, uykusuzluk ve depresyon gibi olumsuz durumlarla baş etmemizi kolaylaştırıyor.
 • Mide spazmı, gastrit, ülser, mide krampları gibi birçok sorunun geçmesine yardımcı oluyor.
 • Bağırsakların sağlıklı bir şekilde görevini yerine getirmesini sağladığından gaz sorununa da çare oluyor.
 • Son olarak ishal sorunu yaşayanlara da destek olmayı ihmal etmiyor.
 • Haydi aldık diyelim: Ardıç yağı nasıl kullanılır?

  selulit-neden-olur-nasil-gecer-yeni

  Ardıç yağının bu kadar faydasını duyduktan sonra koşar adım aktara gidip almak isteyeceksiniz, biliyoruz. Ama almadan önce size nasıl kullanacağınız hakkında bilgi vermek istiyoruz. Ardıç yağı, yukarıda da söylediğimiz gibi hem harici hem de dahili olarak kullanılabiliyor. Yani isteyenler ağız yoluyla tüketebildikleri gibi isteyenler de farklı malzemelerle karıştırarak bu yağdan ciltleri için maskeler hazırlayabiliyorlar.

  Eğer ardıç yağını dahili olarak tüketmek isterseniz tek başına tüketmemeye özen göstermeli, mümkünse 1/2 su bardağı suyun içine ya da bir küp kesme şekere maksimum 5 damla ardıç yağı damlatıp afiyetle tüketmelisiniz.

  Eğer cilt rahatsızlıkları, selülit, çatlak ya da vücudun çeşitli yerlerinde oluşan ağrılar için ardıç yağını harici olarak kullanmak isterseniz 10 damla ardıç yağına yaklaşık 1-2 damla zeytinyağı ekleyip karıştırarak dilediğiniz bölgelere masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

  Yan etkilerinden haberdar etmeden bırakmayız: Ardıç yağının zararları

  şifalı bitkisel yağlar

  şifalı bitkisel yağlar

  Vücudumuzun dört bir yanına sağladığı faydalardan ve kullanımından söz ettik ama yan etkileri olduğunu söylemeden, sizi ardıç yağının faydaları konusunda bilgilendirmeden de geçecek değiliz.

  Birçok faydası bulunan bu denli etkili bir madde, elbette yanlış bir şekilde kullanıldığında çeşitli zararlara da yol açabiliyor. Çok yoğun olduğu için tek bir damlası bile vücudumuzda beklediğimizden çok daha büyük etkiler yaratabilen bu yağı kullanırken çok dikkatli olmak, ölçülü davranıp aşırıya kaçmamak büyük önem taşıyor.

  Hamilelik dönemindeki kadınların, böbrek, kalp ya da karaciğer gibi organlar başta olmak üzere vücudunun herhangi bir yeri ile ilgili çok ciddi ya da kronik bir rahatsızlığı bulunanların, şeker hastalarının kullanması tavsiye edilmiyor.

  Aynı şekilde ardıç yağına ya da benzer malzemelere karşı alerjik reaksiyonlar gösteren ya da gösterebilecek hassas bünyeli insanların da mutlaka ama mutlaka doktorlarına danışarak tüketmeleri gerekiyor.

  Son olarak çok yoğun bir yağ olduğundan zeytinyağı gibi farklı yağlar ya da malzemelerle seyreltilerek kullanılması öneriliyor diyor ve siz, siz olun sağlığınız için risk oluşturabilecek hiçbir ürünü, bitkisel dahi olsa kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın ve onun önerileri ya da onayı olmadan ardıç yağı da dahil olmak üzere hiçbir ürünü düzenli olarak kullanmaya başlamayın diyelim.

  Youtube

  Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

  İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?