Neden Ramazan Pidesini Sıcakken Asla Yememelisiniz?

yemek.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253414 takipçi1767 içerik

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Kasım 27, 2018
Duygu Arslan
Temmuz 31, 2018
YENİ
4.5
Sütaş
Kasım 26
15 dakika
Duygu Arslan
Kasım 14, 2017

Kolay değil, 11 ay onun yolunu gözledik. Kokusu burnumuzdan, nefis tadı damağımızdan bir türlü gitmedi. Evet ramazan pidesinden bahsediyoruz.

Ramazanın gelmesiyle ramazan pidesi de artık sofralarımızda yerini almaya başlayacak. Ona tereyağı sürüp afiyetle yiyecek, yeri gelecek çorbaya doğrayacak, zaman zaman yemeklerin suyuna banacağız.

Ancak uğruna fırınların önünde saatlerce sıra beklemeyi göze aldığımız ramazan pidesi söz konusu olunca hemen hepimizin yaptığı bir yanlış var.

Şimdi sözümüz ramazan pidesini sıcak sıcak yiyenlere...

Neden ramazan pidesini çok sıcakken yememeli?

ramazan-pidesi-tarihi-1

Biliyoruz, sırf sıcak sıcak soframıza gelsin, sıcak sıcak yensin diye iftara çok az kala mahallenin fırının önünde sıraya giriyor, koşa koşa eve getiriyorsunuz. Çünkü onun keyfi sıcakken çıkıyor, tereyağ sıcak pidede eriyince daha bir lezzetli oluyor, ramazan sofraları daha da şenleniyor.

Ancak bu keyfinizi bozacak bir uyarı var uzmanlardan. Zira ramazan pidesinin sıcak yenmesinin sağlığımıza direkt olumsuz etkisi var.

Zira el yakar derecede sıcak pide hazımsızlığa yol açabiliyor, reflüye bile sebebiyet verebiliyor. Üstelik bu kadarla da sınırlı değil. Yemek borusu ve ağız içinde tahriş oluşturabilen sıcak pide yeme alışkanlığı ağız içi yaralarının oluşmasına da yol açabiliyor.

Sonuç olarak tüm bunlar ramazanın keyifsiz geçmesine sebep olabiliyor.

Ölçülü yemeye dikkat edin

misssgibi

misssgibi

Söz konusu ramazan pidesi olduğunda uzmanların uyarıları bu kadarla da sınırlı değil. Bolca karbonhidrat içeren pide çok fazla tüketildiğinde hipoglisemi ile hiperglisemi riskini artırıyor. Böylelikle insülin direncini artırarak karın bölgesi yağlanmasına da yol açıyor.

Tüm bunlara ek olarak pidenin posa içeriği zayıf olduğu için bağırsak hareketleri de yavaşlıyor ve bu da beraberinde kabızlığı getiriyor.

Kısacası her zaman dediğimiz gibi her şeyin fazlası zarar.

Herkes için sağlık dolu bir ramazan ayı olsun!

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?