lahana-shutter

Hareket Etmek Kabusa Dönüşmesin: Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Favorilerime
Ekle

Bel ağrısı, hemen herkeste dönemsel olarak gerçekleşebilen ancak bazılarında kronik hal alarak uzun süre devam edebilen ve kişinin gündelik hayatını direkt olarak olumsuz olarak etkileyebilen çok rahatsız edici bir ağrı. Dolayısıyla bu ağrıdan muzdarip olan herkesin aklındaki soru da şu: Bel ağrısına ne iyi gelir? Bel ağrısı nasıl geçer?

Kişinin hareket yeteneğini kısıtlayan bel ağrısının sebepleri çok çeşitli olabilir. Ancak nedeni ne olursa olsun bütün bel ağrıları ciddiye alınmalıdır. Çünkü zamanında tedavi edilmeyen bel ağrıları sonradan başınıza daha büyük işler açabilir.

Öyleyse gelin hep beraber "Bel ağrısı neden olur, bel ağrısına ne iyi gelir?" sorularını cevaplayalım ve bu rahatsızlığı daha yakından tanıyalım.

Çünkü her zaman dediğimiz gibi evdeki doğal malzemeler çoğu rahatsızlığın da çaresi. "Mide şişkinliğine ne iyi gelir?", "Kulak ağrısına ne iyi gelir?", "Ağız yaralarına ne iyi gelir?", "Saç dökülmesine ne iyi gelir?" sorularınızın cevapları da aslında doğal besinlerde saklı.

İçindekiler

Bel ağrısı neden olur?
Bel ağrısına ne iyi gelir?
 • Bel ağrısı neden olur?

bel-agrisi-shutter(1)
Bel ağrısının gerilmeden, yapısal sorunlardan, hastalıklardan kaynaklı birden fazla sebebi olabilir. Zaman zaman daha büyük hastalıkların da habercisi olabilen bel ağrısı kısa süre içinde geçmiyorsa ve ağrı gittikçe şiddetleniyorsa hemen doktorunuza görünmelisiniz.

Bel ağrısının sebeplerini şöyle sıralamak mümkün:

 • Herhangi bir eşyayı kontrolsüz olarak hareket ettirme
 • Çok ağır kaldırma
 • Kas spazmı
 • Kasılmış kaslar ve ligamentler
 • Omurgadaki disklerde şişme, baskı ve bozulmalar
 • Siyatik
 • Kemik erimesi
 • Kireçlenme
 • Bel fıtığı
 • Hareketsiz yaşam
 • Kadınlarda çikolata kistleri
 • Mesane veya böbrek enfeksiyonları
 • Zona
 • Omurga bölgesinde bulunan tümörler
 • Uyku bozukluğu
 • Uzun süre ayakta durma
 • Uzun süre dik bir şekilde oturma
 • Bel ağrısına ne iyi gelir?

lahana-yapraklari-shutter

Bel ağrısı problemiyle karşılaştığınızda her zamanki gibi ilk önerimiz mutlaka doktorunuza görünmeniz.

Ancak çoğu ağrıda olduğu gibi bel ağrısında da doğal besinler yardımımıza koşuyor ve bel ağrısının geçmesinde büyük rol oynuyorlar.

Mesela şunlar gibi...

Lahana yaprakları

Doğal bir ağrı kesici olan lahana yaprakları eski dönemlerden beri birçok ağrıyı geçirmek için kullanılıyor. Bu mucize besin bel ağrısı için de birebir.

Lahana yapraklarıyla bel ağrısı tedavisi için bir tencere suyun içerisine birkaç yaprak lahana atın ve kaynatın. Ardından yaprakların suyunu süzün ve bir tülbente sararak ağrıyan bölgeye kompres olarak uygulayın. Bu uygulamayı yarım saat boyunca yapmanız yeterli.

Bir diğer yöntem ise şu: Doğranmış lahana yapraklarını yarım bardak süt içinde kaynatın. 10 dakika içinde macun kıvamına gelecek. Bu macunu belde ağrıyan bölgeye sürün ve yarım saat boyunca bekletin. Bu yöntemi haftada 3 kez uygulayabilirsiniz.

Zencefil

Anti-inflamatuar özelliğine sahip olan zencefil bel ağrısı için de çok sık kullanılan doğal bir malzeme. Tek yapmanız gereken zencefil köklerini sıcak bir kompres haline getirmek ve ağrıyan bölgenize birkaç dakika boyunca uygulamak. Dilerseniz zencefil yağını ağrıyan bölgeye masaj yaparak da yedirebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı

Son yılların gözde isimlerinden olan Hindistan cevizi yağı içerdiği yağlı asitler ve sahip olduğu iltihap engelleyici özellikler sayesinde bel ağrısını da hafifletiyor. Bağ dokularını rahatlatan ve kas ağrılarını azaltan Hindistan cevizi yağından yararlanmak için 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını ısıttıktan sonra ılımasını beklemeniz ve ağrıyan bölgeye 10 dakika boyunca masaj yaparak uygulamanız yeterli. Cilt yağı emdikten sonra ılık suyla bölgeyi yıkayabilirsiniz.

Hint yağı

Eski dönemlerde diz ağrıları gibi eklem ağrılarını tedavi etmekte kullanılan Hint yağı bel ağrısına da iyi geliyor. Doğal bir ağrı kesici olan Hint yağından faydalanmak için iki yemek kaşığı kadar ısıtın, ılıdıktan sonra ağrıyan bölgeye sürün ve beş dakika kadar masaj yaparak cildin emmesini sağlayın. Ardından ılık suyla yıkayarak temizleyin.

Papatya çayı

Şimdiye kadar ağrıyan bölgeye uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerinden bahsettik. Ancak beslenmeyle de bel ağrısına sebep olan etkenlerden kurtulmanız ve dolayısıyla bel ağrınızı hafifletmeniz mümkün.

Gerilen kasları gevşetme özelliğine sahip papatya çayı da bunlardan biri. Bir fincan sıcak papatya çayı bel ağrısına neden olan gerilmiş dokuları rahatlatacak ve ağrınızı hafifletecektir.

Tüm bu doğal besinlerin haricinde evde yapabileceğiniz basit egzersizlerle de bel ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Bel egzersizleri nasıl yapılır öğrenmek için şu içeriğimize göz atabilirsiniz: Evde Kolayca Yapılabilecek 4 Kolay Bel Egzersizi

Herkese sağlık dolu günler dileğimizle...

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?