kulak ağrısına ne iyi gelir

Geceleri Uyutmayan Ağrılara Son: Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Favorilerime
Ekle

Kulak ağrısı tam anlamıyla 7'den 70'e herkesin başına gelebilen çok can sıkıcı bir durum. Yetişkinlerde olduğu kadar bebeklerde ve çocuklarda da görebilen kulak ağrısı, kulak tıkanıklığı ve kulak çınlaması bazen çok şiddetlenip uzun uzun süreler etkili olabiliyor ve bu da hayatı dayanılmaz hale getiriyor. Bu sorunu yaşayan kişilerin kafasındaki ortak soru ise şu: "Kulak ağrısına ne iyi gelir?", "Kulak ağrısına iyi gelen çözümler neler?"

Şanslıyız ki kulak ağrısına iyi gelen ve onu kısa sürede geçiren birçok doğal çözüm var ve hepsi elimizin altında.

Öyleyse gelin hep beraber kulak ağrısı neden olur ve kulak ağrısına ne iyi gelir sorularının cevaplarını öğrenelim.

Önemli not: Kulak ağrısı sorunu yaşıyorsanız öncelikle mutlaka bir uzmana danışmayı unutmamalısınız!

İçindekiler

 • Kulak ağrısı neden olur?

kulak-agrisi-editor-yeni
Kulak ağrısına çözüm bulmak için önce kulak ağrısına sebep olan durumu tespit etmekte fayda var. Şu durumlardan biri kulak ağrısına yol açabiliyor:

 • Orta kulak ve dış kulak enfeksiyonları: Orta kulağı geniz bölgesine bağlayan östaki borusunun tıkanması orta kulak iltihaba sebebiyet verebiliyor. Bu boru ise sigara dumanı, sinüzit, soğuk algınlığı, alerji gibi sebeplerle tıkanabiliyor.
 • Diğer bir sebep ise alerjik reaksiyonlar. Alerji durumunda sinüs boşluğundaki aşırı mukus üretimi oluyor ve mukus da kulak zarına baskı yaparak ağrıya yol açıyor. Özellikle saman nezlesi, toz alerjisi, polen alerjisi gibi durumlarda kulak ağrısı da sıklıkla görülüyor.
 • Basınç seviyesinde meydana gelen değişiklikler de kulak ağrısına, hatta zaman zaman çok şiddetli ağrılara sebep olabiliyor. Tıpkı uçaklarda olduğu gibi...
 • Bunların dışında kulağa sokulan yabancı cisimlerin kulak zarına zarar verdiği durumlarda ve kulak kiri sebebiyle de kulak ağrısı problemleri yaşanabiliyor.
 • Kulak ağrısına ne iyi gelir?

nane

Kulak ağrısı çok can sıkabilen, geceleri uyutmayan, dayanılmaz bir ağrı olabiliyor zaman zaman. Neyse ki sadece doğal malzemeler kullanarak kulak ağrısı şikayetlerinizi hafifletebilir ve onlardan kurtulabilirsiniz.

 • Soğan

Kulak ağrısı denince akla gelen ilk isim soğan. Zira soğanın antiseptik ve antibakteriyel özellikleri kulak ağrısına da birebir. Bunun için soğanı rendeledikten sonra suyunu süzmeniz, kısık ateşte cezvede bu suyu kaynatmanız yeterli. Ilıdıktan sonra kulağınıza 2-3 damla bu suyu damlatabilirsiniz.

 • Nane

Tıpkı soğan gibi antibakteriyel özellikler taşıyan nanenin rahatlatıcı etkisi kulak ağrısı çekenlerin de bir numaralı yardımcısı. Tek yapmanız gereken nane yapraklarını kaynattıktan sonra suyunu süzmek ve 1-2 damlasını kulağınıza damlatmak.

 • Sarımsak

Bir diğer yöntem ise sarımsak suyu kullanmak. Bir tatlı kaşığı sarımsağı 2 yemek kaşığı susam yağıyla birlikte kaynatın. Ardından soğumaya bırakın. Bir tülbent yardımıyla süzerek kulağınıza günde 2 kez birkaç damla damlatın.

 • Zencefil

Doğal bir ağrı kesici olan zencefil aynı zamanda anti-inflamatuar özelliğine sahip. Aktardan aldığınız taze zencefilin suyunu çıkardıktan sonra kulağınıza 1-2 damla damlatabilirsiniz.

 • Zeytinyağı

Kulak ağrısına olduğu kadar kulak çınlamasına da iyi gelen zeytinyağını bir yemek kaşığı kadar alarak ocakta ısıtın. Ardından oda sıcaklığına gelene kadar soğutun ve ağrıyan kulağınıza 3-4 damla damlatın. Zeytinyağı yerine dilerseniz Hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?