youtube

Balkonlarda Oluşan Yeşil Duvar Küfleri 2 Malzemeyle Nasıl Kolayca Temizlenir?

Favorilerime
Ekle

Havalar ısınmaya başladı, bahar geldi diye balkonları kullanıma açmaya başladık ama bir de ne görelim, balkon duvarları yeşil yeşil küflerle kaplanmış, üstlerinde yosunumsu yapılar bile oluşmaya başlamış.

Nemdi, rutubetti derken koca bir kışı geride bıraktık, kolay değil. Balkon gibi birçok dış etkene açık bir alanda böyle durumlar aslında hiç de karşılaşılmayacak şeyler değil.

Peki karşılaştığımızda ne yapıyor, duvarlarda oluşan o yeşil yeşil küflerden nasıl kurtuluyoruz?

Buyursunlar, bir bir anlatıyoruz.

Nereden çıktı bunlar: Balkon duvarlarında neden küf oluşuyor, bu sorunla baş etmek için neler yapmalı?

Dedik ya bahar geldi diye hepimiz balkonlara yayılmak, tüm kış belki bir kez bile kapısını açmadığımız o balkonlara yerleşip orada yaşamak istiyoruz bu aralar. Ama o kapıyı bir kez açınca karşılaştığımız manzara zaman zaman bizi üzebiliyor, özellikle giriş katlarında oturanlar ve balkonları fayans değil de beton gibi nemden, kirden kolayca etkilenen malzemelerden yapılmış olanlar için bu durum kaçınılmaz bile olabiliyor.

Peki balkon duvarlarında neden küf oluşuyor, bu sorunla baş etmek mümkün mü? Buyurun anlatalım. Balkonlar kötü hava şartlarından, nemden, soğuktan, yağmurdan, kardan çokça etkileniyor tahmin edebileceğiniz gibi. E kış uzun, bu durumlardan etkilendiği gün sayısı da bir hayli fazla olunca küfler kaçınılmaz oluyor. Sürekli neme ve yağmura maruz kalan balkonlar hiç de istenmeyecek şekilde yeşilleniyor.

Bundan kurtulmak için kimyasallarla dolu ürünler yerine doğal yöntemlere başvurmak isteyenler için de çare tam bir temizlik uzmanı olan sirkede yatıyor. Antiseptik ve antibakteriyel özellikleri sayesinde evin dört bir yanında yapabileceğiniz temizliklerde kullanabileceğiniz sirke küflere karşı da oldukça etkili. Üstelik sadece temizlenmesine destek olmuyor, yeniden oluşmalarını da engelliyor.

"Balkonum kötü kokmasın?" diye endişelenmeyin, sirkenin o kendine has kokusu temizliğin ardından hop diye uçup gidiyor. Üstelik balkonlar açık alanlar olduğu için bu durum daha da kısa bir sürede gerçekleşiyor. Haydi o zaman geçelim pratik tarifimize!

Daha kolayı yok: Yeşil duvar küflerini temizlemeye yardımcı pratik karışımın tarifi

youtube

youtube

Malzemeler:

 • 1 ölçü sirke (Üzüm ya da elma sirkesi kullanabileceğiniz gibi beyaz sirke de kullanabilirsiniz)
 • 1 ölçü su
 • Nasıl yapılır ve uygulanır?

  Öncelikle bu uygulamayı yapmak için mutlaka güneşli bir günü seçin ve mümkünse öğle saatleri gibi temizliğinizi tamamlayıp kurumaya bırakın. Küflü alanın genişliğine göre 1 su bardağı sirkeye bir su bardağı su ya da 1 litre sirkeye 1 litre su gibi aynı oranlarda su ve sirkeyi karıştırın. Ardından bu karışımı sprey şeklinde bir şişenin içine aktarın. Kullanacağınız karışım hazır oldu bile.

  Nasıl uygulanacağına gelince, duvardaki tüm yeşilimsi-yosunumsu küflerin üzerine sprey şişesine koyduğunuz sirkeli su karışımından bolca püskürtün. Tüm lekeli bölge bu karışımla iyice kaplandıktan sonra çok da kurumasına izin vermeden, yaklaşık bir 10 dakika kadar bu şekilde bekletin. Ardından bir fırçayla duvardaki tüm küflü alanları güzelce fırçalayarak temizleyin. Son olarak kalan karışımı yeniden sprey şişesine aktarıp küfleri tamamen duvarlardan uzaklaştırın ve duvarı kurumaya bırakın.

  Bu işlem küflerin temizlenmesini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda yeniden oluşmalarını da engelleyecektir. Eğer bu uygulamayı yapmanıza rağmen yeşillenmeler oluşmaya devam ediyorsa işlemi 1 hafta arayla birkaç kez tekrarlayarak kesin sonuç alabilirsiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  1

  Osman S. Tufan5 Ağustos 2018 13:46
  Lütfen yazıları bu kadar uzatmayın.Ör. Küften kurtulmak Saygılar
  Yanıtla

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?