Alışveriş Alışkanlıklarınız Değişecek: En Sağlıklı Soğan Türü Hangisi?

https://www.thespruceeats.com/using-raw-onions-in-salads-2216945 | thespruceeats
Zeynep Çetin
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.
Zeynep Çetin
254003 takipçi2060 içerik

Sıkça Yenen Konular

Duygu Arslan
Mart 14, 2018
Öznur Doğan
Mart 13, 2015
YENİ
5
Sütaş
Eylül 25
15 dakika
Duygu Arslan
Şubat 1, 2017

Yemek tariflerinde sıklıkla kullanılan, özellikle ana yemeklerde şöyle bir kavrulması ve salçayla bir araya getirilmesi neredeyse kaçınılmaz olan soğanı aslında ne kadar iyi tanıyoruz dersiniz?

Birazdan öğreneceklerinizden sonra uzun yıllardır sürdüğünüz alışkanlıklarınızı gözden geçirmek isteyebilir, artık evinize en çok alacağınız soğanın türünü değiştirebilirsiniz.

Zira faydalarını saymakla bitiremediğiniz soğanın bir çeşidi diğerlerinden çok ama çok daha faydalıymış.

Hangisi mi? Buyurun açıklıyor, nedenlerini de bir bir sıralıyoruz.

Kanser hücrelerinin yok edilmesinde bir soğan türünün diğerlerinden çok daha etkili olduğu söyleniyor

Yemek tariflerinde yerini yalnızca "soğan" olarak alıyor, eğer taze soğandan söz edilmiyorsa genelde türünden bahsedilmiyor ve beyaz olanı tercih ediliyor... Peki, bu sizin için gerçekten sağlıklı bir seçim mi?

2017 yılında yapılan ve Food Research International’da yayımlanan bir araştırmaya göre insanlardaki kanser hücrelerini yok etmede bir soğan tipi diğerlerinden çok daha etkili: Kırmızı soğan.

Bunun nedeniyse kırmızı soğanın diğer soğan türlerine oranla daha yüksek seviyede kuersetin (quercetin) ve antosiyanin (anthocyanin) adlı, isimleri bize pek yabancı gelse de vücudumuz için çokça faydalı antioksidanları içermesi imiş.

Araştırmanın sonuçlarını açıklayan Suresh Neethirajan konuyla ilgili şöyle bir açıklamaya getirmeyi de ihmal etmemiş: "Anthocyanin meyve ve sebzelere renk kattığından, en koyu renkli soğan olan kırmızı soğanda daha fazla kanserle savaşma gücü olması çok normal aslında.”

Yapılan bir dizi deney sonucu kırmızı soğanın diğer soğan türlerine göre çok daha fazla anti-kanser etkisi olduğu görülüyor

Araştırmanın dikkat çeken sonucunu söylediğimize göre, gelelim deneylerin nasıl yapıldığından söz etmeye. Bu deney kapsamında toplam 5 soğan türü üzerinde çalışmalar yapılıyor. Soğanlardan elde edilen ekstrelerin insan kalın bağırsağı üzerinde nasıl bir etki oluşturacağını görmek için çoğalmayı önleyici, hücre öldürücü ve hücrelerin göçünü engelleyici etkileri gözlemleniyor.

Soğanlardan elde edilen bu ekstreler zararlı hücrelerin çoğalmasını önleyici etkileriyle bilinen kuersetin ve mirisetin gibi içerdikleri flavonoidleri açısından da kıyaslanıyor ve sonuçlar not ediliyor.

Tüm bu deneylerin sonunda beş soğan türünün de güçlü antioksidan özellikler gösterdiği, her birinin kanserli hücrelerin üremeleri ve büyüyüp yayılmaları üzerinde baskılayıcı etkiler yarattığı ama farklı türlerin hücreler üzerinde farklı oranlarda etkili olduğu sonucuna varılıyor.

Bunlar içinde hem kuersetin hem de antosiyaninden bakımından en zengin olan soğan türü olduğundan, kırmızı soğanın kansere karşı en etkili soğan türü olduğu tespit ediliyor.

“Tüm soğanlar potansiyel olarak kanserle savaşma gücüne sahiptir"

Kırmızı Soğan Turşusu Tarifi

Kırmızı Soğan Turşusu Tarifi

Ama yukarıda da söylediğimiz gibi bu özellikler yalnızca kırmızı soğan da değil, diğer tüm soğan çeşitlerinde de bulunuyor. Bilim insanı Karen Anstel bu konuyu şöyle özetliyor: "Tüm soğanlar potansiyel olarak kanserle savaşma gücüne sahiptir. Hepsinde bu antioksidanlar vardır. Yalnızca kırmızı soğan, bunları en yüksek oranda içeren soğan türü. Doğal olarak kanserle savaşma konusunda en etkili olan da o."

Sözün kısası, yapılan araştırmalara göre artık yemekleri, salataları ve daha birçok lezzeti beyaz soğan yerine kırmızı soğanla yapmaya başlayabilir, sağlığımıza sağlık, soframıza lezzet katmaya gönül rahatlığıyla devam edebiliriz. Mis.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?