https://hiveminer.com/Tags/female%2Cthermometer | hiveminer

Vücudunuzda C Vitamini Eksikliği Olduğunu Anlamanıza Yardımcı 10 İpucu

Favorilerime
Ekle

Vitaminlerin, minerallerin vücudumuz için ne kadar önemli olduğundan hepimiz az çok haberdarız ama aslında onların eksikliğini çektiğimizde vücudumuzda neler oluyor pek de bilmiyoruz.

Hatırlayanlar olacaktır, daha önce vücudumuzda D vitamini eksikliği olduğunda neler oluyor ya da B12 vitaminimizin eksik olduğunu nasıl anlarız bir bir anlatmış, vücudumuzun bize vermek istediği önemli ipuçlarını birlikte öğrenmiştik.

Bugün de sırada birçok meyve ve sebzede bol miktarda olduğunu bildiğimiz ama vücudumuzda ihtiyacımız kadar var mı yok mu çok da emin olamadığımız C vitamini var.

Buyurunuz, C vitamini eksikliği belirtilerini öğrenin, bu önemli belirtilerden birkaçı ya da hepsi sizde de varsa mutlaka doktorunuzun yolunu tutup gerekli ölçümleri yaptırın.

Kendinizi sebebini bilmediğiniz bir şekilde sürekli yorgun ve güçsüz hissediyorsanız...

C vitamini hem bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan özellikler gösterdiğinden hem de vücuda bolca enerji verdiğinden zinde ve enerjik olmak isteyenlerin mutlaka bolca alması gereken vitaminlerden biri aslında. Hal böyle olunca, vücutta yeteri kadar bulunmaması ve ihtiyacı karşılamaması durumunda da yorgunluk baş gösteriyor.

Eğer siz de sebebini bilmediğiniz ve aslında yorulmadığınız bir günde kendinizi çok yorgun, halsiz ve güçsüz hissediyorsanız C vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.

"Vücudumun her yanı ağrıyor." cümlesini sık sık kuruyor, gerçekten de her yerinizin ağrıdığını hissediyorsanız...

Günlük hayatınız içinde aslında belirli bir rutininiz varsa ve bu rutin eskiden vücudunuzu hiç yormuyorken şimdilerde her yanınızın ağrıdığını hissediyorsanız vücudunuz size bir şeyler anlatmak istiyor olabilir.

C vitamini, kas ve kemik sağlığı açısından da mutlaka tüketmemiz gereken vitaminlerin başında geliyor. Doğal olarak eksikliği söz konusu olduğunda önce kas ve eklemler, ardından da kemikler ağrımaya başlayabiliyor.

Eğer böyle bir durumdan muzdaripseniz doktorunuzun yolunu tutup gerekli ölçümleri vakit kaybetmeden yaptırabilirsiniz.

Çok kolay soğuk algınlığı, grip, nezle gibi rahatsızlıklara yakalanıyorsanız...

C vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmedeki etkisini artık bilmeyen kalmadı sanıyoruz. Çocukken grip ve nezle gibi hastalıklar söz konusu olduğunda annemizin elinde portakallar, mandalinalar, limonlu çaylarla peşimizde dolaşması boşa değildi anlayacağınız.

İşte tüm bunlar göz önüne alındığında, C vitamini eksikliği söz konusu olduğunda vücudumuzun bize bunu gösterdiği en belirgin yerlerden biri soğuk algınlığına çok daha kolay yakalanmaya başlamamız oluyor.

Cildiniz eskiden hiç olmadığı kadar çok kurumaya başladıysa...

C vitamini, ciltte kolajen üretilmesini, bu sayede de cildin canlanmasını, parlamasını ve hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir vitamin. Vücudumuzda yeterince bulunmadığında da cildin kurumaya başlamasına, bu vitamin eksikliğinin uzun süre devam etmesi durumundaysa cildin pul pul dökülecek kıvama gelmesine neden oluyor.

Diş etlerinizde şişkinlikler, renksizlikler ya da kanamalar oluşuyorsa...

C vitamini, hem kolojen üretimine katkıda bulunması, hem antioksidan özellikleri hem de hücreler arasında bağ kurulmasına destek olması nedeniyle, diş ve diş eti sağlığı için oldukça önemli bir vitamin. Eksikliği durumunda da bu sorun kendini önce diş etlerinde şişkinlik ya da renksizlik olarak gösteriyor, daha ciddi miktarda bir eksiklik söz konusuysa diş eti kanamaları, dişlerde yaşanabilecek problemler kaçınılmaz oluyor.

Siz, siz olun diş eti kanamalarını hafife almayın ve böyle bir sorunla karşılaşırsanız mutlaka diş hekiminize danışın.

En ufak bir çarpma sonucu bile cildiniz morarıyorsa...

C vitamini, vücudu toksinlerden temizlemeye yardımcı olduğundan kan dolaşımının düzenli ve sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlıyor. C vitamini eksikliği nedeniyle kan dolaşımında oluşan aksaklıklar vücudun en ufak bir darbe karşısında hassaslaşmasına neden olabiliyor.

Bunu anlamanın yolu da cildinizin eskiden hiç olmadığı kadar çok lekelenmeye, morarmaya başlaması.

Eğer siz de kolunuzu hafifçe kapıya çarptığınızda dahi morarıyorsa ve bu eskiden başınıza gelmeyen bir durumsa mutlaka doktorunuzun yolunu tutun ve gerekli ölçümleri yaptırın.

Ufak tefek yaralarınızın bile iyileşmesi uzun sürüyorsa...

Aynı şekilde yaralarınız geç iyileşiyorsa, örneğin mutfaktaki küçük bir kaza sonucu oluşan ufak bir bıçak kesiği bile eskiden olduğundan çok daha uzun sürede iyileşiyorsa bu da vitamin eksikliği çektiğinizin bir belirtisi olabilir. Ancak bu durum, sadece C değil D ve K vitaminlerinin eksikliğinde de kendini gösterebilir.

Bu nedenle kendinizle ilgili böyle bir gözleminiz varsa mutlaka doktorunuza danışmalı ve gerekli tüm ölçümleri yaptırmalısınız.

İstemsizce kilo kaybetmeye başladıysanız...

Zayıflamak adına diyet ya da spor yapmadığınız halde, hatta günlük beslenme ve aktivite düzeninizi hiç değiştirmemiş olmanıza rağmen kilo vermeye başladıysanız ve verdiğiniz miktar dikkat çekici ölçüde fazlaysa bu, genel olarak iyiye işaret olarak görülmez.

C vitamini eksikliği de dahil olmak üzere birçok sorun kilo vermenize neden olabilir. Böyle bir sorunla karşı karşıyaysanız hiç vakit kaybetmeden alanında uzman doktorlara görünmenizde fayda var, aman diyelim.

Saçlarınız eskiden hiç olmadığı kadar çok dökülüyorsa ya da hacmini kaybettiyse ve cılız gözükmeye başladıysa...

C vitamini derinin ve saçların sağlıklı olması için gerekli olan vitaminlerin başında geliyor. Eksikliği de doğal olarak tıpkı ciltte oluşan sorunlar gibi hem saç derisinin hem de saçların sağlığını olumsuz etkiliyor. Eğer bildiğiniz başka bir neden yoksa, şampuanınızı bile değiştirmediğiniz halde kepek, saç dökülmesi, saçların zayıflaması gibi sorunlar yaşamaya başladıysanız C vitamini bakımından yüksek yiyecekler tüketerek bir süre gelişmeleri takip edebilir, sorunların devam etmesi durumunda yine uzmanlardan destek almayı deneyebilirsiniz.

Sebebini bilmediğiniz burun kanamaları yaşamaya başladıysanız...

pregnancyfoodbaby

pregnancyfoodbaby

Aniden yaşanan burun kanamalarının en temel sebeplerinden biri vitaminsizlik olabiliyor. C vitamini gibi K vitamini eksikliğinde de kendini gösteren burun kanamaları, daha birçok sorunun habercisi olsa da, eğer bildiğiniz başka hiçbir neden yokken böyle bir sorunla karşılaşırsanız ve bu sorun kendini tekrarlayan bir hal aldıysa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Küçük bir not: Eğer ihtiyacınız kadar C vitamini aldığınızı düşünmüyorsanız ya da bu konuyla ilgili doktorunuzla birlikte yiyeceklerden takviye almaya karar verdiyseniz "C vitamini hangi yiyeceklerde bulunur?" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Cilt sağlığınız için C vitamininden faydalanmak isterseniz C vitaminli doğal maskeler yazımız da size yardımcı olacaktır, bizden söylemesi.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?