Duyacağınız En Sıra Dışı Yöntemlerden Biri: Bulaşık Makinesinde Yemek Pişirme

Favorilerime
Ekle

Bulaşık makinesi kuşkusuz mutfaktaki en büyük yardımcılarımızdan biri. Ama görünen o ki tek seferde dağ gibi bulaşığı yıkayan, sudan ve zamandan tasarruf sağlayan bulaşık makinesinin tek görevi kirli bulaşıkları temizlemek değil.

Çünkü bulaşık makinesi çoğu evde yemek pişirmek için de kullanılıyor. Yanlış duymadınız, özellikle yurt dışında oldukça popüler olan bulaşık makinesinde yemek pişirme yönteminin birçok faydası olduğu ve ortaya daha sağlıklı, daha nefis lezzetler çıkardığı söyleniyor.

İtalyan yemek yazarı Lisa Casali'nin bulduğu bulaşık makinesinde yemek pişirme yöntemi tüm dünyada hızla popüler olurken Casali "Bulaşık Makinesinde Yemek Pişirmek" (Cucinare In Lavastovigle) isimli kitabında bulaşık makinesinin buharlı fırın işlevi gördüğünü söyleyerek birçok tarifin onda da çok rahatlıkla hazırlanabileceğini anlatıyor.

Üstelik Türk uzmanlar da onunla aynı görüşte.

Neden bulaşık makinesinde yemek pişirme tercih edilen bir yöntem?

Bulaşık makinesinde yemek pişirmek kuşkusuz sıra dışı bir yöntem. Bulaşık makinesini çok fonksiyonlu bir araca dönüştüren bu yöntem Okan Üniversitesi Gastronomi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. İlkay Gök'e göre çok da faydalı.

Yemek pişirileceği zaman bulaşık makinesi 70 dereceye ayarlanıyor. Böylelikle bulaşık makinesinde pişirilen et, tavuk, sebzeler çok yüksek derecede pişmediği için besin değerini kaybetmiyor, suyunu salmıyor ve yumuşacık kalıyor. Yiyecekler kendi suyuyla ve yağıyla piştiği için daha sağlıklı ve lezzetli oluyor. Üstelik kendi yağıyla piştiği için ortaya daha düşük kalorili yemekler çıkıyor ve gıdalar içindeki protein, karbonhidratlar veya yağların özlerini kaybetmiyorlar.

Üstelik bu yöntemin enerjiden ve zamandan tasarruf ettirmesi de cabası. Fırında 180 derecede pişirmek yerine 70 derecede bulaşık makinesinde pişirmek çok büyük fark yaratıyor uzmanlara göre.

Bulaşık makinesinde hangi yemekler pişirilebilir?

Kirlileri yıkadığımız bulaşık makinesinde yemek pişirme denince herkesin aklına gelen soru şu: "Bu yöntem gerçekten hijyenik mi? Yemeklerin içine deterjan girmez mi?"

Uzmanlar pişirilecek yemeklerin ağzı sıkıca kapalı cam saklama kaplarına konduğu sürece deterjan sızma riski olmadığını söylüyorlar. Yani bu yöntemi denemeye karar verdiyseniz yemekleri mutlaka ağzı sıkıca kapatılmış cam kaplara koyup bulaşık makinesinin tencere tava konulan kısmına yerleştirmeniz ve makineyi 70 dereceye ayarlamanız yeterli.

Peki bulaşık makinesinde hangi yemekleri pişirebilirsiniz?

 • Hamsileri kaba dizin, soğanı, sebzeleri de yanına ekleyin. Kabın ağzını kapatıp bulaşık makinesinde kendi suyuyla, yağıyla pişirin.
 • Somonu fileto haline getirin, cam kavanoz içine deri kısmı alt tarafa gelecek şekilde koyun ve kapağını kapatarak pişirin.
 • Kırmızı etleri soslayıp aynı şekilde bulaşık makinesinde pişirin.
 • Küçük bir kavanozun içine yumurtayı kırın ve düşük derecede bulaşık makinesinde pişirin. Rafadan yumurtalarınız olacak.
 • inhabitat

  inhabitat

 • Tavukla birlikte havuç, maydanoz, tavuk, kırmızı biber, yeşil biber, soğan, sarımsak eklediğiniz cam kabı bulaşık makinesine koyun, kendi buharında pişen sebzeli tavuk hazırlayın.
 • Hatta dilerseniz turşu bile hazırlayabilirsiniz. Turşu tarifinizi her zamanki gibi hazırladıktan sonra kavanoza yerleştirin ve kavanozu ters çevirip bulaşık makinenize yerleştirin. Kapaklarının yeni olmasına dikkat edin ve ağzını sıkıca kapatın. Makineyi üksek dereceli yıkama programına ayarlayın. Kapağınızı iyi kapattıysanız, şişe hava almayacaktır, böylelikle içine su veya deterjan girmeyecektir. Makine durunca soğuyuncaya kadar dışarı çıkarmayın, soğuduktan sonra çıkarıp kavanoz oda sıcaklığına gelene kadar bekletin. Böylelikle toplamda 5-6 saatte turşularınız hazır olacak.
 • Ama tabii bu yönteme güvenmiyorsanız günün sonunda karar sizin.  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  1

  Havva Arslan13 Mayıs 2018 4:46
  Deterjan koymasak olurmu
  Yanıtla

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?