ozon-yagi-faydalari-kullanimi-3-one-cikan

Yüz Yılı Aşkın Süredir Cilt Sorunlarına Çözüm Olan Mucize: Ozon Yağı

Favorilerime
Ekle

Aktarlarda ya da eczanelerde karşımıza çıkan birbirinden ilginç yağları tanımaya devam ediyor, bugün sırayı ozon yağına veriyoruz.

Daha önce ozon yağının adını duymuş ve ne olduğunu merak etmiş olanları, görünce dayanamayıp almış ama ne yapacağını hala tam olarak bilemeyenleri ya da bugüne dek adını bile hiç duymamış olanları, kısacası yağlara meraklı herkesi böyle alalım.

Ozon yağı nedir, ne değildir, faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır gibi merak edilen tüm sorulara birlikte cevap buluyor, onu tüm yönleriyle tanıdıktan sonra kullanıp kullanmayacağımıza karar veriyoruz.

Cilt bakımı ve saç sağlığı açısından etkileri dilden dile dolaşan ozon yağı karşınızda!

İşin içinde zeytinyağı da var: Ozon yağı nedir?

Dünyaca ünlü mucit ve fizikçi Nikola Tesla tarafından bulunduğu söylenen ozon yağı, aslında 1900'lü yılların başında, o dönem oldukça yaygın olan tüberküloz hastalığının tedavisinde kullanılıyormuş. Faydalarıyla ün salması da onun farklı rahatsızlıklar için denenmesine neden olmuş. Özellikle cilt sağlığı üzerinde olumlu etkiler yarattığı görülünce de o zamanlardan bu yana çok sık kullanılır hale gelmiş.

Bu yağın nelerden oluştuğuna gelirsek, ozon aslında ilkokuldan bu yana bildiğimiz gibi bir gaz. Bu yağın adını bu gazdan alıyor olmasının nedeni de ozon yağının saf zeytinyağının üzerine eklenmesiyle elde ediliyor olması. Tabii genel olarak zeytinyağı olarak bilinse de susam yağı, buğday yağı gibi diğer birçok doğal yağın içine eklenerek hazırlananları olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Ozon yağı genel olarak jelimsi bir yapıda karşımıza çıksa da hazırlanış aşamalarındaki olası değişiklikler nedeniyle daha sıvıya yakın bir kıvamda da olabiliyor.

Ozon ilaveli zeytinyağı, ozonlaşmış yağ gibi farklı isimlerle de anılan bu yağ, güçlü antioksidan özellikler göstermesiyle biliniyor, bu özelliği sayesinde cilt sağlığı başta olmak üzere birçok rahatsızlığa ve soruna iyi geliyor.

Nasıl mı? Hemen anlatalım.

"Ozon yağı ne işe yarar?" diyenlere: Ozon yağının faydaları

 • Ozon yağı antioksidan özellikleri sayesinde sivilce ve akne gibi sorunlarla baş etmemize yardımcı oluyor.
 • Cildin derinlemesine temizlenmesini sağlayarak gözeneklerin tıkanmasının önüne geçiyor.
 • Egzama gibi cilt rahatsızlıklarının daha hızlı bir şekilde iyileşmesine destek oluyor.
 • Düzenli kullanımında selülitlerin görünümünü azaltıyor, yeni selülitlerin oluşmasını önlüyor.
 • Kırışıkların oluşumunu geciktiriyor, yaşlanma karşıtı bir etki yaratıyor.
 • Ciltte çeşitli sebeplerle oluşan kızarıklıkların ve şişliklerin iyileşmesine yardımcı oluyor.
 • İltihaplanmaların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine destek oluyor.
 • Güneş yanıkları başta olmak üzere birçok yanığın daha hızlı iyileşmesine olanak sağlıyor.
 • Ağız ve çevresinde oluşan aft, uçuk gibi sorunların da daha hızlı geçmesinde olumlu etkileri olduğu biliniyor.
 • Aynı zamanda nemlendirici bir etki oluşturuyor, özellikle kuru ciltli olanlara bu konuda büyük desteği oluyor.
 • Bu nemlendirici özelliği sayesinde dudaklarda oluşan çatlakların da azalmasını sağlıyor.
 • Kan dolaşımını hızlandırıyor, hücrelerin canlanmasını sağlıyor.
 • Bu etkileri sayesinde cildin ışıl ışıl ve sağlıklı gözükmesini sağlıyor.
 • Saçta yaşanan en büyük sıkıntılardan olan kepeğin önüne geçiyor.
 • Saçların sağlıkla parlamasına ve uzamasına yardımcı oluyor.
 • Tırnak mantarlarının iyileşmesine destek olduğu da söyleniyor.
 • Ozon yağı nerelerde bulunur, nasıl kullanılır: Ozon yağının kullanımı

  Ozon yağını aktarlardan, eczanelerden ya da doğal ürünler satan online alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz. Ancak aldığınız yerin güvenilir bir yer olduğundan emin olmalısınız çünkü ozon yağı diğer birçok yağa göre daha değerli bir yağ olduğu için sahteleriyle karşılaşmanız mümkün, aman diyelim.

  Ozon yağının kullanımına gelirsek, kendisi harici olarak kullanılan bir yağ. Yani yukarıda saydığımız faydalarından yararlanabilmek için, cildinizin sonuç almak istediğiniz bölgesine sürmeniz yeterli.

  Uygularken dikkat edeceklerinizse şöyle: Uygulama öncesinde cildinizin makyaj kalıntıları, kir gibi her türlü kalıntıdan iyice arındığından emin olmalısınız. Ozon yağını sürerken parmaklarınızla masaj yaparak sürmeye özen göstermelisiniz. Bu sayede hem yağ daha çok etki etme fırsatı bulacak hem de kan dolaşımınız hızlanacağından daha olumlu sonuçlar alabileceksiniz.

  Eğer saçlarınıza uygulayacaksanız yine saçınızın miktarına ve yoğunluğuna göre değişecek bir miktar ozon yağını saçlarınıza, köklere masaj yaparak ilerleyip uçlara dek sürebilir, bu şekilde en az 1 saat beklettikten sonra durulayabilirsiniz. İşte bu kadar!

  Bir yan etkisi olmasın sakın: Ozon yağının zararları

  primitive-wisdom

  primitive-wisdom

  Ozon yağının cilde faydalarını ve nasıl kullanıldığın öğrendik ama bunu da bilmeden olmaz: Ozon yağının bir yan etkisi, bir zararı var mı?

  İçinizi rahatlatarak başlayalım: Ozon yağının bilinen ciddi bir yan etkisi, bir zararı bulunmuyor. Ancak ozon yağı harici olarak kullanıldığından cildinize sürdükten sonra doğrudan güneş ışığına maruz kalmamanız gerekiyor. Bu nedenle ozon yağını cilt bakımında kullanmaya karar verirseniz, gece uyumadan hemen önce ya da akşam saatlerinde kullanmanız en ideal zamanlar olacaktır.

  Bunun dışında, herhangi bir zararı olmadığı söylense de dikkati elden bırakmamalı, ozon yağı kullanımında da aşırıya kaçmamalısınız.

  Ozon yağının ağız yoluyla tüketilebileceği söylense de siz, doktorunuza danışmadan asla ama asla böyle bir uygulamayı denememeli, sağlığınızı riske atmamalısınız.

  Son olarak, her zaman söylediğimiz gibi özellikle cildinizle ilgili kronik, ciddi bir rahatsızlığınız varsa bu yağı kullanmadan önce mutlaka ilgili alanlarda uzman doktorunuza danışmalı, onun önerileri doğrultusunda hareket etmelisiniz.

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0 yorum yapılmış

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?