http://neutralbaydermatology.com.au/conditions/about-wound-healing/ | neutralbaydermatology

Vücudunuzda D Vitamini Eksikliği Olduğunu Anlamanıza Yardımcı 10 İpucu

Favorilerime
Ekle

D vitaminin güneşle bir ilgisi var ama nasıl bir ilgisi var? Ya da D vitamini vücudumuz için oldukça önemli ama aslında ihtiyacımız olandan çok daha az D vitamini aldığımızı, daha doğrusu D vitamini eksikliği çektiğimizi nasıl anlarız?

Bu sorulara siz de net cevapler veremiyorsanız yaklaşın böyle.

Aslında tüm hayatımızı etkileyen bu vitaminin eksikliğinde vücudumuzda neler oluyor birlikte öğrenelim, D vitaminimiz yeterli olmadığında yaşayabileceğimiz sorunları önceden bilelim.

Belki de gündelik hayatınızda yaşadığınız birçok sorunun nedeni bu olabilir, D vitaminin gücünü yabana atmayın diyor ve başlıyoruz.

Eğer bu belirtilerden en az birkaçı sizde de varsa mutlaka doktorunuza danışın, D vitamini eksikliği çekip çekmediğinizi öğrenip buna göre önlemlerinizi alın.

Eğer başınız her zamankinden çok daha fazla terlemeye başladıysa...

D vitamini eksikliğinin erken belirtilerinden biri olarak görülen baş ve boyun terlemesi, eğer sizde de her zamankinden fazla oluyorsa, özellikle bu durum belirgin bir şekilde dikkatinizi çekmeye ve sizi rahatsız etmeye başladıysa doktora gitmenizin vakti gelmiş demektir.

Çünkü D vitamini eksikliği vücut sıcaklığının artmasına neden olur. Ancak bu artış, toksinlerin dışarı atılmasını sağlayan faydalı bir terleme değil, aksine D vitamini eksikliğini belli eden bir terlemedir.

Başın ve boyun bölgesinin aşırı terlemesi sadece yetişkinlerde değil çocuklarda da görülebilir.

Eğer kendinizi nedensiz bir şekilde depresyonda ve hüzünlü hissediyorsanız...

Vücudunuzda D vitamini eksikliğinin bir diğer erken belirtisi de depresyondur. Ancak sözünü ettiğimiz depresyon psikolojik olarak kabul edilen, uzun bir süreç olarak devam eden depresyon değil, halk arasında bu şekilde anılan, olumsuz duyguların yoğun olarak yaşandığı bir dönemi anlatan depresyondur.

Daha açık anlatmak gerekirse eğer kendinizi nedensiz bir şekilde hüzünlü, mutsuz, üzgün hissediyorsanız bunun nedeni D vitamini eksikliği olabilir. Çünkü beynin sağlıkla çalışması ve mutluluk hormonlarının düzenli bir şekilde salgılanmaya devam etmesi için D vitamini oldukça önemlidir ve eksikliği de depresyonu tetikleyici bir etki oluşturur.

"Kolumu bile kaldıracak gücüm yok" diye düşünüyor ve bu durumu gerçekten yaşıyorsanız...

D vitamini iskelet kaslarının da sağlığını destekleyen bir vitamin olduğundan D vitamini eksikliğinde kasların zayıflaması gibi durumlar söz konusu olabiliyor. İşte bu da bize "Kolumu bile kaldıracak gücüm yok." dedirten hal oluyor.

Kaslarınız sık sık kasılıyor, kramp giriyorsa...

Eğer kas yorgunluğu yaşamıyorsanız ama günlük hayatınızda yaptığınız, oturmak kalkmak, yatmak gibi basit hareketleri yaparken bile bacağınızdaki, kollarınızdaki kaslar kasılıyor, kramp giriyorsa bu da D vitamini eksikliğinin erken belirtilerinden biri olabilir.

Zira yukarıda da söylediğimiz gibi D vitamini iskelet kaslarımızın işlevlerini doğru bir şekilde yerine getirebilmesi için oldukça büyük önem taşıyor. Eksikliği de ya yorgunluk ya da sık sık giren kasılmalar, kramplar olarak geri dönüyor ne yazık ki.

Sık sık "Her yerim ağrıyor" diyor, kemik ağrıları çekiyorsanız...

D vitamini eksikliği sadece kas ağrılarına değil aynı zamanda kemik ağrılarına da neden olabiliyor. Özellikle D vitaminin oluşumunu destekleyen güneş ışınlarına çok maruz kalamadığımız kış aylarında bu durum kendini daha belirgin bir şekilde gösteriyor. Eğer sırtınız, beliniz ya da vücudunuzun başka bir bölümünde kemiklerinize kadar işleyen ağrılar olduğunu düşünüyorsanız bu da D vitamini eksikliğinin erken belirtilerinden biri olabilir.

Bu durumda kendi kendinize hareketler ve müdahaleler yapmak yerine mutlaka doktorunuza gitmeli, gerekli testleri yaptırmalı ve D vitamini eksikliğiniz olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Bu durumun ileri devrelerinde D vitamini eksikliğine bağlı olarak çocuklarda raşitizm, yetişkinlerde ise "osteomalazi" denilen kemik yumuşaması sorunları baş gösterebilir, aman diyelim.

Beslenme düzeninizi hep benzer bir şekilde sürdürürken bir anda sık sık ishal olmaya başladıysanız...

ishale ne iyi gelir, ishale iyi gelen yiyecekler, çaylar ve bitkiler

ishale ne iyi gelir, ishale iyi gelen yiyecekler, çaylar ve bitkiler

Sindirim ve boşaltım sistemlerinin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek olan D vitaminin eksikliği durumunda ortaya ishal sorunu da çıkabilir. Eğer beslenme düzeninizde büyük bir değişiklik yapmadıysanız, yan etkilerinde ishal olan bir ilaç kullanmıyorsanız, besin zehirlenmesi yaşamadıysanız ve ishal olduysanız bunun nedeni D vitamini eksikliği olabilir.

Özellikle çocuklarınız grip, nezle gibi bir türlü geçmek bilmeyen kış hastalıklarına sahipse...

D vitamini eksikliği bağışıklık sistemini de olumsuz etkiliyor tahmin edebileceğiniz gibi. Eğer çocuğunuz ya da siz sürekli grip ya da nezle oluyorsanız ve olduğunuzda iyileşme süreciniz oldukça uzun zaman alıyorsa D vitamini yönünden takviye almanız gerekebilir. Tabii ki bunun için de önce doktorunuza danışmalı, gerekli testleri yaptırmalısınız.

Tansiyonunuzun yükselmesi gibi sıkıntılı durumlar yaşamaya başladıysanız...

D vitamini, hiç düşünmeseniz de tansiyonun dengeli bir şekilde kalmasında büyük etkilere sahip. Eğer daha önceden hiç olmasa da şimdilerde yüksek tansiyon sorunu yaşıyorsanız mutlaka D vitamini eksikliğiniz olup olmadığını test ettirmeli, gerekli önlemleri çok geç olmadan almalısınız.

Vücudunuzda açılan en ufak bir yaranın bile eskiye oranla çok daha geç kapandığını fark ettiyseniz...

neutralbaydermatology

neutralbaydermatology

D vitamini hücrelerin yenilenmesinde, sağlıklı olmasında da önemli roller üstlenebiliyor. Bu nedenle eğer vücudunuzda açılan yaralar, çizikler, kesikler eğer eskisine göre çok daha yavaş iyileşiyorsa bu sizde D vitamini eksikliği olduğunun bir göstergesi olabilir, bizden söylemesi.

Saçlarınız her zamankinden çok daha fazla dökülmeye başladıysa...

ay-takvimi-sac-kesimi

Saç dökülmesinin, elbette yukarıdaki tüm sorunlar gibi birçok nedeni olabiliyor. Bu nedenlerden biri de D vitamini eksikliği sayılıyor. Saç köklerindeki ve telin tamamındaki hücrelerin sağlıklı bir şekilde kalmasını sağlayan D vitamini, vücutta yeteri kadar bulunmadığında saç telleri inceliyor ve kopuyor.

Sözün kısası, eğer yukarıdaki sorunlardan birine ya da birkaçına sahipseniz hiç vakit kaybetmeden ilgili alanda uzman doktorlara danışmalı ve D vitamini eksikliğiniz olup olmadığına dair gerekli testleri yaptırmalısınız. Kendi kendinize müdahalelerde bulunmanız doğru olmayacaktır.

Unutmadan, güneşin yüzünü pek göremediğimiz kış aylarında besinlerden destek almak isterseniz D vitamini kazanmanıza destek olacak şu besinlere de bir göz atın deriz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Ilter Temizel14 Ocak 2018 06:46
Tarifler şahane. .
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?