kaya-tuzu-shutter

Son Zamanlarda En Çok Merak Edilen Konu: Kaya Tuzu Faydalı mı, Zararlı mı?

Favorilerime
Ekle

''Yok hiç almayayım ben tuz tüketmiyorum.'' Bu sözü son zamanlarda sıkça duymaya başladık. Oysa mutfaktan kişisel güzelliğe her alanda desteğini alıyorduk onların. Salamura yapımından tutun da peeling'lere birçok alanda aslında dostumuz olan tuzları, yemeklerimizden ve hayatlarımızdan yavaş yavaş çıkardık, çıkarmaya da devam ediyoruz. Tuzlarla aramız bu aralar bir hayli açıldı. Sebebi vücudumuza çok zarar verdiğinin yazılıp çizilmesi, her yerde boy boy ''Tuz zararlıdır'' açıklamalarını görmemiz. Tansiyonun başlıca sebeplerinden biri olarak da tuzun görülmesi olayları iyice alevlendirmedi değil.

Normal sofra tuzlarına bile bu denli mesafeliyken yine birçok alanda kullandığımız kaya tuzlarına da mesafemiz iyice arttı. Özellikle kaya tuzunun normal tuzdan daha zararlı olduğu da söyleniyor. Burada asıl olay tuzun kalitesi ve çeşidi aslında ama gelin hepimizin son zamanlardaki gündem sorusuna bir cevap verelim: ''Kaya tuzu yararlı mıdır, zararlı mıdır?''ın peşine düşelim.

Buyursunlar.

Kaya tuzu nedir? Kaya tuzu nerelerde kullanır?

kaya-tuzu-shutter
Merak ettiğimiz sorulara geçmeden önce ''Kaya tuzu nedir?'' sorunuzun yanıtı verelim, onu daha yakından tanıyalım. Kaya tuzu, bilinen en temiz tuz kaynaklarından biri. Yerin altından çıkarıldığı için kaya tuzu ismini almış. Toprağın altından çıkarılıp, temizlendikten sonra tüketime hazır hale geliyor. Bileşiminde 84 farklı element olduğu için insan vücudunun da ihtiyacı olan birçok minerali tek başına karşılama potansiyeline de sahip.

Birçok faydasını bildiğimiz kaya tuzu, kristal, iri taneler halinde satılıyor. Salamura yapımında sıklıkla kullanılıyor, öğütülerek tüketilebiliyor. İçine girdiği ürünlerin daha uzun süre dayanmasını sağlayan kaya tuzu, tereyağı ve margarin üretiminde de kullanılıyor. Dericilikten kozmetik sektörüne de birçok kullanım alanına sahip. Tarımda da ağaç bakımında da kaya tuzundan çokça faydalanıyor. Yetmiyor, tıpta da kompres ve enjeksiyon işlemlerinde kullanılıyor. Tuz olmadan pek bir şey üretilemiyor desek abartmış olmayız.

Kaya tuzunu yakından tanıdığımıza göre sıra geldi faydalarını ve zararlarını öğrenmeye.

Kaya tuzu faydalı mı, zararlı mı? Kaya tuzu düşürür mü?

kaya-tuzu

Kaya tuzunun faydaları

Kaya tuzunun bilinen ve araştırmalara konu olmuş birçok faydası mevcut. Kaya tuzu başlı başına önemli bir mineral kaynağı. Güvenilir yerlerden temin edilen ve doğal olduğundan emin olunan kaya tuzları, solunum yolları hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor. Astım, bronşit gibi hastalıkların şikayetlerinin azaltmasına yardımcı oluyor.

Migren tedavisinde de önemli rol oynuyor. Yiyeceklerin çok daha uzun süre sağlıklı bir şekilde korunmasına yardımcı oluyor. Mineralin yanında içerisinde potasyum da bulundurduğu için spazm ve eklem ağrılarının azalmasına da fayda sağlar. Bunların yanında kaya tuzunun stres azaltma özelliği de vardır. Kozmetik sektöründe sıkça ondan yardım alınmasının sebebi de akne ve sivilce tedavisinde ciddi bir rol oynaması. Aknelerin giderilmesinde kullanılıyor ve cildin pürüzsüz bir hale gelmesine yardımcı oluyor. Binbir derde deva anlayacağınız.

kaya-tuzu-faydalari

Kaya tuzunun zararları

Gelelim kaya tuzunun zararlarına... Kaya tuzu, doğal olduğundan emin olunmayan yerlerden temin edildiğinde ve vücudun ihtiyacının çok daha üzerinde bir oranda tüketildiğinde sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Yapılan araştırmalara göre fazlaca miktarlarda, doğal olmayan kaya tuzları tüketildiğinde kalp ve damar hastalıklarının tetiklendiği görülmüş ve tansiyona etkisi de saptanmış. Bunun yanında işlem gören kaya tuzları içerisindeki mineralleri kaybediyor ve sağlığa tehlikeli bir hale gelebiliyor. Bu nedenle siz siz olun kaya tuzlarını güvenirliliğinden emin olduğunuz yerlerden temin etmeye özen gösterin.

Kaya tuzu tansiyonu düşürür mü?

Gelelim son sorumuzun cevabına. ''Kaya tuzu tansiyon düşürür mü?'' sorumuzun hali hazırda kesin bir cevabı ne yazık ki yok. Ama daha önceden yapılmış araştırmalar sofra tuzu, kaya tuzu gibi tuz çeşitlerinin doğru oranlarda tüketilmediği takdirde tansiyonu yükseltme özelliği taşıdığından bahsediyor. Canan Hoca ise yaptığı son açıklamada kaya tuzunun tansiyonu düşürdüğünden bahsediyor. Konuyla ilgili başka bir araştırma henüz yok. Konuyla ilgili araştırmalar oldukça yazımızı güncelliyor olacağız. Bu nedenle doktorunuza danışmadan, vücudunuzun ihtiyacının dışında kaya tuzu tüketmemenizi öneririz.

Kıssadan hisse: Yukarıda okuduğunuz yazı, konuyla ilgili yapılmış araştırmalara ve açıklamalara dayanmaktadır. Yemek.com olarak sadece kaya tuzu hakkında merak edilenleri paylaşmak istedik sizlerle. Konuyla ilgili eklemek istedikleriniz için yorum kutucuğumuz emrinize amade.

Kaynaklar: Sciencedirect, Wiley online library

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?