youtube

Sırtınız da Beliniz de Rahat Etsin: Evde Kolayca Yapılabilecek 4 Kolay Bel Egzersizi

Favorilerime
Ekle

Bel ağrısı dünyada en sık karşılaşılan ağrı çeşitlerinden biridir. Ağır yük taşıyanlar ve uzun süre oturanlarda daha fazla görülen bu rahatsızlık kas zorlanmalarından omurgada bulunan sorunlara kadar pek çok nedenden dolayı olabilir. Yoğun stres de bel ve sırt ağırlarının nedenleri arasında yer alır. Her iki cinste görülebilen bel ağırları orta yaşlılar kadar gençlerde de ortaya çıkabilir.

Ayrıca hamilelik döneminde de bel ağrısı yaşanabilir. Bel ve sırt ağırlarını tedavi etmenin yolları arasında cerrahi yöntemler, terapi teknikleri ile birlikte egzersiz ve yoga hareketleri öne çıkar. Bel çevresindeki ağrıları azaltmak ve bölgedeki kasları gevşetmek için evde birkaç dakikanızı ayırarak uygulayabileceğiniz bel egzersizleri ile ağrılarınızdan kurtulabilir, daha esnek ve güçlü sırt kaslarına sahip olabilirsiniz.

Egzersizleri düzenli olarak yaparsanız omurga kaslarını kuvvetlendirmenin yanında yanlış postürünüzü düzelterek dik bir duruşa da kavuşabilirsiniz.

Egzersiz 1

Pozisyon: Yatarak tek bacak çekme hareketi için sırt üstü uzanarak rahat bir pozisyon alın. Bel boşluğu bırakmamaya özen gösterin.

Hareket: Bir dizinizi göğsünüze gelecek şekilde kendinize doğru çekin. 20'ye kadar sayarak dizinizi tutun. Daha sonra diğer bacağa geçerek aynı işlemleri tekrarlayın. Bu hareket sırt ve bel kaslarını esnetir. Her bacak için 5 kez hareketi tekrarlayabilir ve zamanla tekrar sayısını artırabilirsiniz.

Egzersiz 2

Pozisyon: Ayaklarınızı omuz hizasında açarak sol elinizi havaya doğru kaldırın. Sağ elinizi ise arkanıza koyun.

Hareket: Sağ tarafa doğru yavaş bir şekilde vücudunuzu eğerek gerdirme hareketi yapın. Üç saniye pozisyonunuzu koruduktan sonra diğer tarafla devam edin. Hareketi 10 kez ve 5 set halinde tekrarlayabilirsiniz. Egzersizi olabildiğince yavaş bir ritmde uygulayın. Yan gerdirme egzersizi ile sırt ve bel bölgesindeki kaslarınızın üzerindeki baskıyı azaltarak kaslarınızın gevşemesini sağlayabilirsiniz.

Egzersiz 3

Pozisyon: Yüz üstü emekleme pozisyonunda durun. Belinizi kalça seviyesinde ve başınızı önde tutmaya özen gösterin.

Hareket: Doğal duruşunuzu bozmadan kalçanızı ayaklarınıza değdirene kadar yavaş hareketlerle geriye doğru gidin. Üç saniye boyunca sırtınızı gererek ilk pozisyonunuza dönün. Dizlerinizde herhangi bir sorun varsa hareketi uygularken çok fazla esnememeye çalışın. Bu hareket ile sırt kaslarınızı ve omurganızı gevşetebilirsiniz.

Egzersiz 4

bmsi

bmsi

Pozisyon: Sırtüstü yere uzanın ve başınızın altına bir yastık koyun. Dizlerinizi bükerek birbirine yapıştırın. Dilerseniz dizlerinizin arasına küçük bir top veya yastık da koyabilirsiniz. Ellerinizi iki yana doğru uzatın.

Hareket: Dizlerinizi sağ tarafa çevirin ve kalçalarınızın da aynı yöne dönmesini sağlayın. Bu pozisyonda iki saniye bekledikten sonra sol taraf için de aynı hareketi tekrarlayın. Egzersizi 10 tekrar ve 5 set şeklinde uygulayabilirsiniz. Omurganızı esneten bu hareket ile sırt ve bel ağrılarınızı azaltabilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?