cobancantasi-faydalari-one-cikan

Onunla Bir An Önce Tanışmak İçin Sebebiniz Çok: Çobançantası

Favorilerime
Ekle

Birbirinden ilginç bitkileri tüm detaylarıyla tanımaya devam ediyor, bugün sırayı ismiyle, güzelliğiyle, faydalarıyla, hatta kalp şeklindeki sevimli meyve kesecikleriyle dikkat çeken bir güzelliğe, çobançantasına veriyoruz.

Kendisi adından da anlayabileceğiniz gibi ıhlamur, ada çayı gibi bitkilerle kıyaslandığında pek de bilinmiyor, çoban çantasının adını duyanlar da aslında ne işe yaradığını, nasıl kullanılacağını, bir zararı olup olmadığını tüm detaylarıyla bilmiyor.

Tam da bu yüzden devreye giriyor, çobançantası gibi şahane bir bitkiyi bilmeyen, tanımayan kalmasın diyor ve onu tüm yönleriyle masaya yatırıyoruz.

Eminiz, tanıyınca onu çok seveceksiniz.

Çobançantası nedir?

Çoban çantası turpgiller familyasının minnoş bir üyesi. Tarlalarda, çayırlarda ve hatta çorak arazilerde yetişebiliyor, kendiliğinden yetişebildiği gibi saksılara ekimi de yapılabiliyor. Tek yıllık bir bitki olan çobançantası, otsu bir bitki olmasına rağmen dimdik ve uzun gövdesi, kalp şekline benzer şekildeki meyve keseleri ve güzeller güzeli çiçekleriyle dikkat çekiyor.

Boyu 50-60 santimetrelere dek çıkabilen bu otsu bitki, hem kuraklığa hem de soğuğa dayanıklı olmasıyla da şaşırtıyor. İsminiyse bu kalp şekline benzetilen meyve keseciklerinin çobanların yanında taşıdıkları çantaya benzemesi tahmin edebileceğiniz gibi. Üstelik yalnızca ülkemizde değil dünyanın birçok yerinde bu isimle anılıyor kendisi.

Halk arasında kuşkuş otu, çıngıraklı ot ya da medik gibi isimlerle de anılan, Japonların ise çok uzun yıllardır kullandıkları ve "uzun ömrün sırrı" dedikleri çobançantası, aslında tarlalarda istenmeyen yabani otlar arasında görülse de faydalarıyla şaşırtan ve bir an önce keşfedilmesi gereken bitkilerden biri diyor ve neden böyle dediğimizi kolayca anlamanızı sağlayacak faydalarına doğru geçiyoruz.

Çobançantası faydaları nelerdir?

İltihaplı alanların iyileşme sürecini hızlandırıyor

 • Çobançantası, vücudun çeşitli yerlerinde bulunan iltihaplı bölgelerin daha hızlı iyileşmesini sağlıyor.
 • Kanamaların hızla durmasına destek oluyor

 • Aynı şekilde çobançantası, içeriğinde bulunan peptid ve saponin gibi maddeler sayesinde kanamaların durmasına yardımcı oluyor, burun kanamaları başta olmak üzere vücudun çeşitli yerlerindeki kanamaların daha hızlı bir şekilde durmasını sağlıyor.
 • Bağırsak hareketlerini düzenliyor

 • Kabızlık sorunu çekenlerin de yardımına koşarak bağırsakların rahatlamasında önemli bir rol oynuyor.
 • Regl ağrılarına iyi geliyor

 • Çobançantası, regl dönemlerinde şiddetli ağrıları olanların yardımına koşuyor, düzenli olarak kullanıldığında bu ağrıları ve şiddetli kanamaları normalleştirmeye destek oluyor.
 • Regl düzensizliklerinin yaşanmasının da önüne geçiyor

 • Ergenlik dönemindeki adet düzensizliklerinin de düzelmesine desek olmayı ihmal etmiyor.
 • Tansiyonun dengelenmesine yardımcı olabiliyor

 • Çobançantası, tansiyon düşürücü özelliği nedeniyle özellikle yüksek tansiyonu olanların mutlaka keşfetmesi gereken bitkilerden biri sayılıyor.
 • Diş ve boğaz ağrılarına iyi geliyor

 • Çobançantası, çayı hazırlanıp soğutulduktan sonra gargara olarak kullanıldığında diş ve boğaz ağrılarının azalmasını ve hatta geçmesini sağlıyor.
 • İç organların sağlıkla çalışmasına destek oluyor

 • İçindeki potasyum sayesinde kan dolaşımına olumlu etkilerde bulunduğundan böbrek ve karaciğer başta olmak üzere birçok organa iyi geldiği biliniyor.
 • Damar sağlığını koruyor

 • Yüksek tansiyonu düşürücü bir etki yarattığından hipertansiyona bağlı oluşabilecek kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltıyor.
 • Son olarak hemoroit sorununa da iyi geldiği söyleniyor

  Çobançantası nasıl kullanılır?

  Çobançantası otunu kurutulmuş haliyle, çay ya da yağ olarak aktarlardan ve doğal ürünler temin edebileceğiniz online alışveriş sitelerinden kolayca elde edebilir, kullanmaya başlayabilirsiniz.

  Mayıs-haziran ayları arasında çiçekleri toplanan ve doğrudan güneş ışığına asla maruz bırakmadan, gölge yerlerde kurutulan çobançantası bitkisi, cam kavanozlarda ya da hava almayacak diğer kaplarda güvenle saklanabilir.

  Eğer çobançantası çayı yapmak istiyorsanız 1 su bardağı kaynatılmış suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar çobançantası bitkisi ekleyip 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin, ardından çayı süzüp içinden çobançantası bitkisini ayırarak afiyetle için. Günde 2 bardaktan fazla içmemeniz gerektiğini unutmayın.

  Eğer harici olarak cildinize uygulamak, özellikle ağrıyan bölgelerinize sürerek ağrılardan hızla kurtulmak isterseniz çobançantası bitkisini bir tentüre de dönüştürebilirsiniz. 50 gram kadar çobançantası bitkisini cam bir kavanoza aktarın, içine 4-5 bardak kadar elma sirkesi ilave edin. Kavanozu hava almayacak şekilde kapatıp 14 gün boyunca bekletin. Her gün bir kez güzelce çalkalamayı ihmal etmeyin. 14 günün sonunda karışımı temiz bir bezle süzdürerek içindeki bitkiyi ayırın. Elde ettiğiniz sıvıyı koyu renkli bir cam şişenin içine aktararak ağrınız olduğunda ağrılı bölgeye parmak uçlarınızla masaj yaparak sürün. Ağrınızın hafiflediğini göreceksiniz.

  Çobançantası zararları nelerdir?

  thespruce

  thespruce

  Çobançantasının bilinen ciddi bir yan etkisi bulunmuyor ancak yine de her üründe olduğu gibi onu tüketirken de dikkati elden bırakmamak gerekiyor.

  Çobançantasını çay olarak tüketecekseniz günde 2 bardaktan fazla içmemeye dikkat etmeniz, 1 ay boyunca her gün içtikten sonra mutlaka en az 3 hafta ara vermeniz büyük önem taşıyor.

  Aynı şekilde ciddi, kronik bir rahatsızlığı bulunanların, bu bitkiye ya da benzer malzemelere karşı alerjisi bulunanların ve hassas bir bünyesi olanların, emzirme dönemindeki kadınların doktorlarına danışmadan asla tüketmemeleri gerekiyor.

  Kısacası, kullanacağınız şey, çobançantası gibi basit bir bitki bile olsa aklınızda şüpheler varsa mutlaka ama mutlaka doktorunuza danışmanız ve onun önerileri doğrultusunda hareket etmeniz gerekiyor. Aman diyelim, kendinize fayda sağlamak isterken bilmeden zarar vermeyin, sağlığınız da, ağzınızın tadı da hep yerinde olsun.

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0 yorum yapılmış

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?