lavanta-cayi-nerede-bulunur-1

Astıma ve Nefes Darlığına Ne İyi Gelir?

Favorilerime
Ekle

Astım, solunum yoluyla ilgili bir hastalık olup nefes darlığı, öksürük ve göğüs sıkışması gibi belirtilerle kendini gösterebiliyor. Bu sorunların çözümleriyle ilgili olarak doğal yöntemlerden destek almak isteyenler ise azımsanmayacak kadar fazla oluyor. Astıma ve nefes darlığına ne iyi gelir, astım öksürüğü nasıl geçer, alerjik astıma ne iyi gelir, astımı geçiren kürler var mıdır gibi sorular da bu konuda en çok merak edilenler arasında yerini alıyor.

Astım öksürüğü nasıl geçer, astım bronşit ne iyi gelir gibi aklınızda oluşabilecek tüm soruların cevabı da tabii ki doğru tedavi ve beslenme yöntemlerini uygulamaktan ve doktorunuzun sizin için uygun gördüklerini uygulamaktan geçiyor.

Aşağıda yazdığımız bitki, meyve ve yiyecekler nefes almanıza yardımcı olma niteliğinde ancak siz yine de muhakkak doktorunuza bir danışın. Hastalığınız haricinde alerjiniz de olabilir, kontrol etmenizde fayda var diyor ve tüm uyarılarımızın ardından sizi hızlıca astıma iyi gelen bitkiler ile baş başa bırakıyoruz. Geçmiş olsun.

İçindekiler

 • Nefes darlığı nedir?

astima-ne-iyi-gelir-shutter-12

Solunum sırasında hissedilen göğüs darlığı, nefes almada zorluk ve/veya yetersizlik olarak tanımlayabileceğimiz nefes darlığı durumu, solunum yollarında farklı faktörler sebebiyle oluşan daralma, tıkanma ya da kan dolaşımında oluşan bir engel sebebiyle ortaya çıkabiliyor. Astım, kalp yetmezliği, KOAH, akciğer enfeksiyonları, panik atak, anemi, solunum kaslarında güçsüzlük gibi rahatsızlıklarla da ortaya çıkan nefes darlığı, genellikle bu gibi bazı hastalıkların semptomu olarak görülüyor. Tam da bu yüzden nefes darlığı sorunu yaşayanların hiç vakit kaybetmeden doktorlarına danışmaları ve doktorlarının gerekli gördüğü tüm tahlil ve tetkikleri yaptırmaları büyük önem taşıyor.

 • Nefes darlığı neden olur? Belirtileri nelerdir?

yemek-borusu-yanma-shutter-2

Nefes darlığı yukarıda da söylediğimiz gibi birçok farklı faktörle ortaya çıkabiliyor. Yaygın olarak bilinen nefes darlığı nedenleri arasında şunlar bulunuyor:

 • Astım
 • KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı)
 • Akciğer enfeksiyonları
 • Anemi
 • Koroner arter hastalığı
 • Kalp krizi
 • Kalp yetmezliği
 • Damarlarda pıhtı
 • Emboli
 • Kalp kapağı hastalıkları gibi diğer kalp rahatsızlıkları
 • Akciğer fibrozu gibi diğer ciddi akciğer rahatsızlıkları
 • Anksiyete ve/veya panik atak
 • Stres
 • Nefes darlığı ve astım belirtileri nelerdir diyenleri de hemen böyle alalım ve yaygın olarak görülen nefes darlığı belirtilerini sıralayalım:

 • Solunum güçlüğü hissetme
 • Nefes alıp vermenin sebepsizce zorlaşması
 • Hızlı ya da aksine çok yavaş nefes alabilme
 • Göğüste sıkışma hissi
 • Göğüste ağrı
 • Solunumun hırıltılı bir hal alması
 • Solunum sırasında gıcırtılı bir ses oluşması
 • Öksürük krizi
 • Aşırı balgam üretimi
 • Terleme ya da üşüme hissi basması
 • Baş dönmesi
 • Bayılma hissi ya da bayılma
  • Nefes darlığına ne iyi gelir? Doğal yöntemler

  Nefes darlığı nedir, neden olur, belirtileri nelerdir öğrendiğimize göre geçelim en çok merak edilen kısma, nefes darlığına ne iyi gelir, astım nasıl geçer, astıma ne iyi gelir gibi soruların doğal ve etkili yanıtlarını öğrenmeye. Buyursunlar, hemen aşağıda astıma iyi gelen bitkiler, nefes darlığına iyi gelen besinler sizi bekliyor...

  Kekik çayı

  Güçlü antioksidan özellikleri bulunan bitki çaylarından kekik çayı, doğrudan nefes darlığına çözüm olmasa da anenflamatuvar ve antispazmodik özellikleri sayesinde solunum yollarını ferahlatıcı bir etki gösteriyor. Bu özelliğiyle nefes darlığı sorunu yaşamaktan vücudu koruyabiliyor.

  Daha detaylı bilgi için: Kekik Çayının Faydaları

  Kış çayı

  Zencefil, limon, bal, nane gibi malzemelerle hazırlanabilen birçok farklı kış çayı var bildiğiniz gibi. İşte bu kış çaylarının birçoğu solunum yollarına iyi gelmesi, antioksidan özellikleriyle solunumu rahatlatabilmesi için tüketiliyor desek yeri. Nefes darlığına sebep olabilecek balgam ve öksürük gibi sorunlardan kurtulmak için siz de kış çaylarından destek alabilirsiniz.

  Daha detaylı bilgi için: Zencefilli Kış Çayı Tarifi

  Isırgan otu

  isirgan-otu

  Çay ya da yemek olarak tüketebileceğiniz bitkilerden birisi de ısırgan otu. Astım ve özellikle bronşite iyi gelerek ciğerlerin içindeki havayı düzenleyen ısırgan otunu çay olarak hızlıca demleyip tüketebilirsiniz Ancak gün içerisinde çok fazla tüketmemeniz gerektiğini de unutmamalı, 1 fincandan fazla tüketmemeye özen göstermelisiniz.

  Daha detaylı bilgi için: Isırgan Otunun Faydaları

  Lavanta

  lavanta-cayi-nerede-bulunur-1

  Lavantanın o kendine has nefis kokusunu zaten pek yakından biliyor ve seviyoruz. İşte o kokusunun ardında lavantanın birçok faydası da var aslında. Antibakteriyel ve antienflamatuvar özellikleri sayesinde lavanta öksürükten bronşite, birçok solunum sorununa iyi geliyor, lavanta çayı şeklinde demlenip tüketildiğinde astım semptomlarını hafifletmeye, stres ve kaygıyı hafifleterek bu sebeplerle oluşabilecek panik atak sorununu ortadan kaldırmaya da yardımcı oluyor. Lavantayı dilerseniz buhar banyosu şeklinde de değerlendirmeniz mümkün üstelik. Bunun için kaynatıp ısıya dayanıklı bir kaba aldığınız suyun içine 10-15 damla lavanta yağı damlatmanız ve ardından 1-2 dakika kadar bu sudan yükselen buharı solumanız yeterli oluyor.

  Daha detaylı bilgi için: Lavanta Çayının Faydaları

  Biberiye

  kekik-biberiye-banyosu

  Biberiye, içindeki uçucu maddelerin etkisi sayesinde solunum yollarına iyi gelebiliyor. Özellikle biberiye yağının KOAH, astım, bronşit ve sinüzit gibi rahatsızlıkların semptomlarını hafiflettiği söyleniyor. Antienflamatuvar özellikler gösteren biberiyeyi dilerseniz çayını demleyip içebilir, dilerseniz biberiye yağıyla buhar banyosu hazırlayabilirsiniz.

  Daha detaylı bilgi için: Biberiye Nedir, Faydaları Nelerdir?

  Adaçayı

  Adacayi

  Adacayi

  Adaçayı, antioksidan ve antienflamatuvar özellikleri sayesinde solunum yolu rahatsızlıklarına karşı faydalı olabiliyor. Sinüzit, astım ve bronşit gibi hastalıkların semptomlarını hafifletmeye yardımcı oluyor. Adaçayı bitkisini çayını demleyerek tüketebilir ya da adaçayı yağı temin ederek buhar banyosu için kullanabilirsiniz.

  Daha detaylı bilgi için: Ada Çayı

  Anason çayı

  anason-cayi

  Adaçayıyla aynı etkilere sahip bir diğer bitki de anason. Sakinleştirici etkisi de bulunan anason çayını çubuk tarçınla beraber demleyerek gün içinde içebilirsiniz.

  Daha detaylı bilgi için: Anason Çayı

  Andız otu

  andiz-otu-shutter-1

  Andız otunu astımın ve nefes darlığının kötü özelliklerinden kurtulmak için tüketebilirsiniz. Bunun için doktor onayında bir tutam kurutulmuş andız otunu balla karıştırıp yiyebilirsiniz. Ancak aşırı miktarda tüketiminin çeşitli alerjik hastalıklara sebebiyet verebileceğini de unutmamalı ve mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

  Akasya yaprağı

  akasya-shutter-1

  Akasya yaprağını kurutulmuş olarak aktarlarda rahatlıkla bulabiliriz. 1 litre kaynamış suya bir tutam akasya yaprağı atarak demleyebilirsiniz. Ancak akasya çayını da düzenli olarak tüketmeye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve bilmediğiniz, daha önce hiç içmediğiniz bitki çaylarını doğal olmalarına güvenerek hemen içmemelisiniz. Vücudunuz bilmediğiniz maddelere karşı alerjik reaksiyonlar gösterebilir, aman dikkat.

  Çörek otu yağı

  corek otu yagi

  corek otu yagi

  Eğer içebilme durumunuz varsa yarım çay kaşığı çörek otu yağının astım ve nefes darlığı tedavisini destekleyebileceği söyleniyor. Bunun haricinde saf ve sızma zeytinyağı ile karıştırılarak salatalarınıza ilave etmeniz de mümkün oluyor.

  Daha detaylı bilgi için: Çörek Otu Yağı

  Ekinezya

  ekinezya çayı

  Ekinezya çayı da astım ve özellikle bronşit konusunda faydalı olan çaylardan biri. Demleme ya da sallama olarak tüketebileceğiniz bu çaydan her sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez içebilirsiniz.

  Daha detaylı bilgi için: Ekinezya Çayı

  Keçiboynuzu

  keçi boynuzu

  Keçi boynuzu ya da keçiboynuzu pekmezi tüketmek ciğerleri güçlendirerek nefes almayı kolaylaştırabiliyor, uzun vadede solunum yollarının sağlığını koruyor.

  Daha detaylı bilgi için: Keçiboynuzu Nedir, Faydaları Nelerdir?

  Okaliptus

  okaliptus-cayi-yeni

  Kokusunda bile bir rahatlatma söz konusu olan okaliptustan da çayını içerek, yağını kullanarak ya da doğrudan kendisini bulunduğunuz ortamda bulundurarak yararlanabilirsiniz.

  Daha detaylı bilgi için: Okaliptus

  Zencefil

  zencefil-one-cikan-shutter

  Zencefil de en güçlü antienflamatuvar ve antibakteriyel özellikleri bulunan doğal besin kaynaklarından biri, bildiğiniz gibi. Grip, nezle gibi soğuk algınlıklarına karşı da sıklıkla destek alınan malzemelerden olan zencefil, astım ve bronşit gibi hastalıkların semptomlarını hafifletebiliyor, boğazda rahatlama sağlayıp öksürük, balgam gibi sorunları da kısa sürede ortadan kaldırabiliyor. Zencefili taze ya da toz baharat halinde tüketebilir, bal ile karıştırarak doğrudan yutabilir ya da çayını demleyip içebilirsiniz.

  Daha detaylı bilgi için: Zencefil Çayı

  Nane

  Nane Çayı Tarifi

  Nane Çayı Tarifi

  İçindeki uçucu yağlarla vücuda ferahlık sağlayan nane de hem taze hem de kurutulmuş haliyle destek alabileceğiniz malzemelerden. Solunum yıllarından sindirim sistemine, vücuda tepeden tırnağa fayda sağlayabilen naneyi de çayını demleyerek tüketebilir, yağıyla buhar banyosu yapmayı deneyebilirsiniz.

  Daha detaylı bilgi için: Nane Çayı

  Çok önemli bir not: Siz zaten yaparsınız ama biz yine de yeniden hatırlatalım, yukarıdaki bitkiler de dahil olmak üzere hiçbir yöntemi doktorunuza danışmadan uygulamamalı, sağlığınızı riske atmamalısınız. Ne kadar doğal gözükürse gözüksün önerilen yöntemler herkes üzerinde aynı etkileri oluşturmaz, birine faydalı gelen bir yöntem sizin sağlığınız için uygun olmayabilir. Bu konuda sizin sağlığınız için en doğru önerileri ancak ve ancak muayene olduğunuz kendi doktorunuz bilebilir, aman diyelim.

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0 yorum yapılmış

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?