Astım Hastalarının Nefes Almasını Kolaylaştıran 11 Kahraman Bitki

Favorilerime
Ekle

Astım ya da nefes darlığı yaşayanların çok iyi bildiği bir durum vardır. O da bu hastalığın yaşam standartlarını düşürecek kadar kötü olduğudur.

Düşünsenize, üzülünce, yumurta yiyince, çiçek koklayınca, havasız bir ortama girince nefes darlığı yaşamak ne kadar da zordur?

Aşağıda yazdığımız bitki, meyve ve yiyecekler nefes almanıza yardımcı olma niteliğinde ancak siz yine de muhakkak doktorunuza bir danışın. Hastalığınız haricinde alerjiniz olabilir, kontrol etmenizde fayda var.

Geçmiş olsun diyor ve başlıyoruz.

Yanında da bir tabak yoğurt: Isırgan otu

isirgan-otu

Çay ya da yemek olarak tüketebileceğiniz bitkilerden birisi de ısırgan otudur. Astım ve özellikle bronşite iyi gelerek ciğerlerin içindeki havayı düzenliyor. Ancak çay olarak tüketmeyi seçerseniz gün içerisinde çok fazla tüketmemekte fayda var.

Mis kokar mis: Lavanta

Lavantayı tatlılarda ve demleyerek çay olarak tüketebilirsiniz. Bunu çok iyi biliyoruz artık. Ancak lavantanın temiz ve taze kokusundan da buhar banyosu gibi yararlanmak pek mümkün. Bulunduğunuz odaya bile kaynar suyun içine damlatacağınız 10-15 damla lavanta yağı ekleyerek güzel bir koku sağlayabilirsiniz.

Zeytinyağı içinde mesela: Biberiye

kekik-biberiye-banyosu

Biberiyenin içindeki maddeler ve bu maddelerin özellikleri nefes almayı kolaylaştıran bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda eğer isterseniz biberiyeyi günde en fazla iki kez olacak şekilde çay olarak da tüketebilirsiniz.

Güzel demlensin ama: Adaçayı

Adacayi

Adacayi

Adından da anlaşıldığı gibi adaçayı çoğunlukla çay olarak tüketiliyor. Hali hazırda öksüren hastalara önerilen çay olma özelliğinden dolayı nefes almaya etkisi büyüktür. Uzun süreli tüketildiğinde astımın etkilerini yavaşlatabilir.

Adaçayına alternatif: Anason çayı

anason-cayi

Adaçayıyla aynı etkilere sahip bir diğer bitki de anasondur. Ayrıca sakinleştirici etkisi de bulunan anason çayını çubuk tarçınla beraber demleyerek gün içinde içebilirsiniz.

Çok eskilerden beri: Andız otu

andiz-otu-shutter-1

Andız otunu astımın tüm o kötü özelliklerinden kurtulmak için de tüketebilirsiniz. Bunun için doktor onayında bir tutam kurutulmuş andız otunu balla karıştırıp yiyebilirsiniz. Ancak aşırı miktarda tüketiminin çeşitli alerjik hastalıklara sebebiyet verebileceğini de hatırlatalım.

Bir fincan yeter: Akasya yaprağı

akasya-shutter-1

Akasya yaprağını kurutulmuş olarak aktarlarda rahatlıkla bulabiliriz. 1 litre kaynamış suya bir tutam akasya yaprağı atarak demleyebilirsiniz.

Bu sefer yağı: Çörek otu yağı

corek otu yagi

corek otu yagi

Eğer içebilme durumunuz varsa yarım çay kaşığı çörek otu yağı astım tedavisini destekleyecektir. Bunun haricinde saf ve sızma zeytinyağı ile karıştırılarak salatalarınıza ilave edebilirsiniz.

Tatlı mı tatlı: Ekinezya

ekinezya çayı

Ekinezya çayı da astım ve özellikle bronşit konusunda faydalı olan çaylardan birisidir. Demleme ya da sallama olarak tüketebileceğiniz bu çaydan her sabah ve akşam içebilirsiniz.

Pekmezi de olur: Keçiboynuzu

keçi boynuzu

Keçi boynuzu ya da keçiboynuzu pekmezi tüketmek ciğerleri güçlendirerek nefes almayı kolaylaştıracaktır. Zaten böylesine faydalı bir yiyeceğin bu duruma da etki etmemesi beklenemezdi.

Kokusu yeter: Okaliptus

okaliptus-cayi-yeni

Kokusunda bile bir rahatlatma söz konusu olacaktır okaliptusun. Çayını tüketerek de astımın kötü etkilerinden biraz da olsa kurtulabilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?