gumus-nasil-parlatilir-shutter-42

Evdeki Malzemelerle: Gümüşlerinizi Nasıl Parlatabilirsiniz?

Favorilerime
Ekle

Birçoğumuzun dekorasyonda kullandığı gümüş aksesuarlar, çatal-bıçak takımları, meyve ve kuruyemiş kaseleri, misafirlerden misafire ortaya çıkan gümüş tepsiler zamanla kararır. Sonra da kullanılmaz hale gelir.

İçinde kimyasal maddeler olan gümüş temizleme spreyleri de ne yazık ki bir işe yaramıyor, katılıyoruz. Ki zaten çok da kötü kokuyorlar, hiç bulaşmaya gerek yok. Gümüş parlatacağım diye ciğerlerinizden olmayın

Aslında gümüşleri parlatmanın yolu yine mutfağımızda, evimizde olan malzemelerden geçiyormuş.

Kolay gelsin.

Gümüşlerinizi parlatmak için kullanabileceğiniz yöntemler

Hemen her evde bulunan malzemelerle uygulayabileceğiniz, "Kararan gümüş nasıl parlatılır?" sorunuza yanıt olacak etkili ve pratik 9 yöntem hemen aşağıda sizi bekliyor. Buyursunlar...

1. Alüminyum folyo

gumus-nasil-parlatilir-yeni-1

Çatal-bıçak takımınız başta olmak üzere küçük kase ve dekoratif ürünlerinizi parlatmak için ideal bir yöntemdir kendisi.

İlk önce derin bir tencerenin dibini alüminyum folyo ile kaplıyoruz. Daha sonra üzerine 4-5 parmak kadar su ekliyoruz. Kaynayan suya tuz ve karbonat ekliyoruz.

Bu aşamada parlatmak istediğimiz gümüş eşyaları suyun içine yerleştirip altı kapalı olarak 5-6 dakika bekletiyoruz.

En son olarak da temiz bir havlu ile ovalayarak siliyoruz. Sonucunu gördüğünüzde gözlerinize inanamayacaksınız.

2. Diş macunu

gumus-nasil-parlatilir-yeni-3

Büyük boy kase şeklindeki dekoratif ürünlerinizi tencere içinde kaynakmak biraz zor olacağı için başka bir yöntemi deniyoruz burada.

Bir fırçaya sıktığını diş macunuyla tıpkı dişlerimizi fırçalar gibi parlatmak istediğimiz alanları fırçalıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta ise ilk aşamada su kullanmadan fırçalıyor oluşumuz.

Daha sonra fırçamızı hafif hafif ıslatarak köpürteceğiz. En son olarak da önce ıslak sonra kuru bir bezle siliyoruz. Suyun altında da yıkayabilirsiniz ancak biraz hızlı davranıp güzelce kurulamanız gerekiyor.

3. Limon ve karbonatlı su

gumus-nasil-parlatilir-yeni-2

Özellikle gümüş takılarınızı parlatmak için ılık suyun içine karbonat ve limon ekleyerek 10-15 dakika suyun içinde bekletiyoruz. Daha sonra pamuklu bir bezle iyice kuruluyoruz. Takılarınızın eski parlaklığına kavuştuğunu göreceksiniz.

4. Tuz ve limon suyu

kararan-gumus-nasil-parlatilir-shutter-41

Tıpkı karbonat gibi tuz da gümüş parlatmak için destek alabileceğiniz isimlerden. Yaklaşık yarım litre kadar suyun içine 1 adet limonun suyunu taze taze sıkıp ilave edin, içine de 1 yemek kaşığı tuz koyup karıştırın ve kararan gümüş takınızı içine atıp 10-15 dakika bekletin. Ardından temiz, yumuşak dokulu bir bezle güzelce silin. İşte bu kadar!

5. Sirkeli su ve karbonat

beyaz-sirke-nedir-shutter-1

Peki ya limon yerine sirke olur mu? Tabii ki evet. 1 adet limonun suyu yerine yarım litre suya 1 çay bardağı sirke ekleyip içine 10-15 gram kadar da karbonat koyarak bir karışım hazırlayabilir, bu karışımda kararan gümüşlerinizi bekletip ardından güzelce temizleyebilirsiniz. Eğer takılarınızdaki kararmalar inatçı lekelere dönüştüyse diş fırçası gibi çok sert olmayan başlıklı bir fırçayla gümüşlerinizi zarif hareketlerle ovalamayı da deneyebilirsiniz.

6. Deterjan

gumus-nasil-parlatilir-shutter-42

Doğrudan temizlik malzemelerinizden destek alarak da gümüşlerinizi parlatabilirsiniz. Örneğin yarım litre kadar suyun içine 1 yemek kaşığı kadar toz deterjan ya da sıvı deterjan ekleyip karıştırın. Hazırladığınız bu karışıma kararan takılarınızı koyup en az 30 dakika bekletin. Ardından çıkarıp hafifçe ovalayarak temizleyin.

7. Muz kabuğu

muz-kabugu-shutter-45

Çok ilginç gözükse de muz kabuğunun iç tarafındaki o kendine has yapısı gümüşleri parlatma konusunda gerçek bir uzman. Eğer gümüşleriniz yeni yeni kararmaya başladıysa, üzerindeki kararmalar çok kalıcı bir hale gelmediyse 1 adet muzu afiyetle yiyip kabuklarının iç kısmıyla gümüşlerinizin kararan alanlarını güzelce ovalayabilirsiniz. Ardından üzerinde kalan o jelimsi dokuyla gümüşleri en az 1 saat bekletmelisiniz. Bu sürenin sonunda ise ılık bir suyla gümüşlerinizi yıkayabilir, nemli bir bezle hafif hafif ovalayarak temizleyebilirsiniz. Gümüşlerinizin ışıl ışıl olduğunu fark edeceksiniz.

8. Amonyak

gumus-temizleme-shutter-48

Amonyak tabii ki evlerimizde çok da bulunan bir malzeme değil, doğruya doğru. Ancak gümüş parlatma yöntemlerinden biri olduğundan amonyak ile gümüş parlatmanın detaylarını da anlatmadan geçmek istemeyiz. 1 ölçü amonyağa 2 ölçü su olacak şekilde malzemelerinizin miktarını ayarlayın ve bir kapta amonyak ile suyu güzelce karıştırıp içine kararan gümüşlerinizi koyun. Bu şekilde yaklaşık 10-15 dakika bekletin ve ardından takılarınızı güzelce durulayıp bezle silin. İşte bu kadar!

9. Süt

sut-limon-shutter-46

Gümüşleri parlatmak için destek alabileceğiniz malzemelerden biri de süt. Ancak süt tek başına yetersiz kalabileceğinden limonu da devreye sokmanız şart. "Sütle gümüş nasıl parlatılır?" derseniz hızlıca anlatalım: Yaklaşık büyük su bardağı kadar ılık suyu bir kaba alın, içine yarım su bardağı süt ve 1 yemek kaşığı limon suyu ekleyip karıştırın. Ardından kararan gümüşlerinizi de bu kaba koyup bekletin. Sonrasında her zaman olduğu gibi güzelce durulayıp temiz bir bezle silin. Ellerinize sağlık.

Gümüş takılar neden kararır?

gumus-takilar-neden-kararir-shutter-1

Kararan gümüş takılar nasıl parlatılır konuştuk, farklı yöntemler öğrendik. Ama aklınızda" Gümüş takılar neden kararır?", "Acaba takım sahte mi?" gibi sorular oluşuyorsa buna da yanıt vermeden geçmek istemeyiz.

Gümüş takılar zaman içerisinde kararır, zira gümüş, havadaki oksijen ve sülfür bileşikleri gibi farklı maddelerle reaksiyona girer. Bu da onun zamanla kararmaya başlamasına sebep olur. Bu süreci ise en çok havadaki nem oranı ve kirli hava koşulları hızlandırır. Eğer gümüş takılarınızın kararma sürecini olabildiğince yavaşlatmak istiyorsanız onları kirli hava koşullarından ve aşırı nemden, rutubetten olabildiğince uzak kutularda muhafaza etmeye özen gösterebilirsiniz, aklınızda bulunsun.

Yani sevgili okurlar, hemen hemen her şeyde olduğu gibi bu konuda da mutfağımızdaki malzemeler bolca yardıma koştu. Eğer bizim de bilmediğimiz ama bu yöntemler gibi kesin sonuç veren bir yöntem biliyorsanız yorum olarak paylaşmayı unutmayın.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?