Herkes Bilsin: Evdeki Malzemeleri Kullanarak Gümüşlerinizi Nasıl Parlatırsınız?

Favorilerime
Ekle

Birçoğumuzun dekorasyonda kullandığı gümüş aksesuarlar, çatal-bıçak takımları, meyve ve kuruyemiş kaseleri, misafirlerden misafire ortaya çıkan gümüş tepsiler zamanla kararır. Sonra da kullanılmaz hale gelir.

İçinde kimyasal maddeler olan gümüş temizleme spreyleri de ne yazık ki bir işe yaramıyor, katılıyoruz. Ki zaten çok da kötü kokuyorlar, hiç bulaşmaya gerek yok. Gümüş parlatacağım diye ciğerlerinizden olmayın

Aslında gümüşleri parlatmanın yolu yine mutfağımızda, evimizde olan malzemelerden geçiyormuş.

Kolay gelsin.

Küçük parçalar için nokta atışı: Alüminyum folyoyla parlatma

gumus-nasil-parlatilir-yeni-1

Çatal-bıçak takımınız başta olmak üzere küçük kase ve dekoratif ürünlerinizi parlatmak için ideal bir yöntemdir kendisi.

İlk önce derin bir tencerenin dibini alüminyum folyo ile kaplıyoruz. Daha sonra üzerine 4-5 parmak kadar su ekliyoruz. Kaynayan suya tuz ve karbonat ekliyoruz.

Bu aşamada parlatmak istediğimiz gümüş eşyaları suyun içine yerleştirip altı kapalı olarak 5-6 dakika bekletiyoruz.

En son olarak da temiz bir havlu ile ovalayarak siliyoruz. Sonucunu gördüğünüzde gözlerinize inanamayacaksınız.

Gümüş tabak ve dekoratif ürünleriniz için: Diş macunuyla gümüş parlatma

gumus-nasil-parlatilir-yeni-3

Büyük boy kase şeklindeki dekoratif ürünlerinizi tencere içinde kaynakmak biraz zor olacağı için başka bir yöntemi deniyoruz burada.

Bir fırçaya sıktığını diş macunuyla tıpkı dişlerimizi fırçalar gibi parlatmak istediğimiz alanları fırçalıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta ise ilk aşamada su kullanmadan fırçalıyor oluşumuz.

Daha sonra fırçamızı hafif hafif ıslatarak köpürteceğiz. En son olarak da önce ıslak sonra kuru bir bezle siliyoruz. Suyun altında da yıkayabilirsiniz ancak biraz hızlı davranıp güzelce kurulamanız gerekiyor.

Takılarınız artık onlara emanet: Limon ve karbonatlı suyla gümüş parlatma

gumus-nasil-parlatilir-yeni-2

Özellikle gümüş takılarınızı parlatmak için ılık suyun içine karbonat ve limon ekleyerek 10-15 dakika suyun içinde bekletiyoruz. Daha sonra pamuklu bir bezle iyice kuruluyoruz. Takılarınızın eski parlaklığına kavuştuğunu göreceksiniz.

Yani sevgili okurlar, hemen hemen her şeyde olduğu gibi bu konuda da mutfağımızdaki malzemeler yardıma koştu. Eğer bizim de bilmediğimiz ama bu yöntemler gibi kesin sonuç veren bir yöntem biliyorsanız, bize ulaşın


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?