Kekik Çayı

Kekik Çayı

Favorilerime
Ekle

Ballıbabagiller ailesinden gelen kekik, çorak topraklarda yetişen ve güneşli bölgeleri seven çok yıllık bir bitki türüdür. Koyu yeşil yaprakları bulunan kekiğin boyu 15-40 cm arasında değişmektedir. Çan şeklinde, pembe, eflatun, kırmızı ve beyaz renkte çiçekleri bulunur. Gövdesinin alt kısmı odunsu, üst kısmı sık çatallı, kökleri saçak şeklindedir. Hoş bir kokuya sahip olan bu bitkiden kekik yağı ve kekik çayı elde edilmektedir. Kekik, aynı zamanda yemeklere tat katmak için baharat olarak da kullanılmaktadır.

Kekik nasıl saklanır?

Kekik, çay olarak hazırlanmak için haziran ve eylül ayları arasında toplanmalıdır. Aromatik özelliklere sahip olan bu bitki, küçük demetler halinde, güneş görmeyen, havadar ve serin bir yerde baş aşağı asılarak kurutulmalıdır. Kekik, tıpkı nane gibi çabuk kuruyan bir bitki olduğu için pamuklu bir bez üzerine serilerek kurutulabilir. Tamamen kuruduktan sonra, saplarından ayrılarak cam kavanoz ya da temiz bir bez torba içerisine koyularak, kuru ve serin bir yerde saklanmalıdır. Kekik, bu şekilde tazeliğini 6 ay boyunca korur.

Kekik çayı nasıl demlenir?

İki su bardağı içme suyu iyice kaynadıktan sonra ocaktan alınarak içine, iki tatlı kaşığı kurutulmuş ve ince kıyılmış kekik ilave edilir. Bu işlemin ardından çayın ağzı sıkıca kapatılarak 10-15 dakika boyunca demlenmesi sağlanır. Sonrasında süzülerek öğün aralarında ya da aç karnına tüketilebilir. Dikkat edilmesi gereken nokta, bitkinin su kaynama aşamasındayken eklenmemesidir. Aksi takdirde kekik çayı tüm aromasını ve faydalı etkilerini yitirmektedir. Günde iki bardak içilmesi önerilen kekik çayı, içindeki etken madde olan eterli uçucu yağın yitirilmemesi için hiçbir zaman kaynatılmamalıdır.

Kekik çayının faydaları nelerdir?

- Baş ağrısı için doğal bir ilaç olan kekik çayı, vücuttaki gazı ve ödemi yok eder.

- Yemek sonrası hazım problemlerini önlemesinin yanı sıra, öksürük şikayetlerini gidermeye yardımcıdır.

- Melisa gibi beyin yorgunluğunu azaltarak, rahatlamayı sağlayan kekik çayı, aynı zamanda çok güçlü bir antioksidandır.

- Romatizmal ağrıları iyileştirirken, nezle ve grip gibi solunum yolu rahatsızlıklarına da iyi gelir.

- Vücut için son derece faydalı mineraller içeren kekik çayı; potasyum, bakır, çinko ve fosfor yönünden oldukça zengindir.

-Gargara olarak kullanıldığında diş ve diş etiyle ilgili rahatsızlıkların tedavisine destek olur.

- İyi bir iştah açıcı olan kekik çayı, sabahları içildiğinde gün boyu zindelik vermektedir.

- Akne gibi cilt problemlerinde doğrudan cilde uygulandığında, dezenfekte edici ve iyileştirici etkilerinin olduğu kanıtlanmıştır.

- Ilıtılmış kekik çayına batırılan pamuklar, gözlerin üzerine koyularak on dakika bekletildiğinde, gözlerdeki şişkinlik ve yorgun görünüm bertaraf edilebilir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?