Sinir Otu Nedir

Sinir Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Favorilerime
Ekle

Kışın en şifa dolu bitkilerinden ıhlamurun bile pabucunu dama attıracak, kuşburnunu bile unutturacak bir bitkiyle tanıştırmak istiyoruz sizi bugün; sinir otuyla!

Sinir otu nedir tüm yönleriyle tanıyıp sinir otunun faydalarını öğrenince "Neden bugüne dek onu tanımamışım?" diye hayıflanmadan edemeyeceksiniz, eminiz.

Kış gelmeden önce, bir an evvel keşfetmeniz bir lezzet o, karşınızda nasıl kullanıldığından faydalarına, tüm yönleriyle sinir otu!

İçindekiler

Sinir otu nedir, faydaları nelerdir?
Sinir otu bitkisi nerede ve nasıl yetişir?
Sinir otu nasıl kullanılır?
Sinir otu nerede bulunur?
Sinir otu çayı nasıl yapılır?
 • Sinir otu nedir, faydaları nelerdir?

sinir-otu-faydalari-shutter-14

Sinir otu, halk arasında çıban otu, yara otu, damar otu gibi isimlerle de anılan, uluslararası olaraksa en çok "plantago" adıyla bilinen bir bitki. Genişçe yaprakları ve yapraklarından çok daha fazla uzayan tohumlu kısmıyla görür görmez hemen tanıyabileceğiniz bir bitki kendisi.

Sinir otunun vücudumuzda ne gibi etkileri olur, sinir otunun faydaları nelerdir, ne işe yarar öğrenme zamanı geldi demiştik. Buyurunuz, hemen başlayalım.

 • Kış hastalıklarına karşı vücudu korur.
 • Sinir otu, grip, nezle gibi kış hastalıklarının, soğuk algınlıklarının önüne geçiyor.
 • İyileşme sürecini hızlandırır.
 • Var olan hastalıkların da hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlıyor.
 • Öksürüğe iyi gelir, balgam söktürücüdür.
 • Yine genelde kış aylarında birçoğumuzun yaşadığı balgam sorununa çözüm oluyor, balgam söktürücü etkisiyle öksürük şuruplarını dahi unutturuyor. Bir türlü bitmek bilmeyen öksürüğün de kesilmesini sağlıyor.
 • Göğsü yumuşatır.
 • Nefes darlığı gibi problemlerin de iyileşmesine destek oluyor.

Tabii tüm etkileri kış hastalıklarına dair değil bu bitkinin. Kendisi aynı zamanda şu işlere de yarıyor:

 • Cilde iyi gelir.
 • Çıban gibi oldukça ciddi sayılabilecek cilt problemlerinin bile üstesinden gelmenizde yanınızda yer alıyor.
 • İdrar yollarına iyi gelir.
 • Bunların yanı sıra sinir otu, idrar söktürücü bir etkide oluşturuyor.
 • Ödem ve şişkinliğe iyi gelir.
 • Sinir otu vücutta oluşabilen ödem, şişkinlik gibi problemlerin de daha hızlı çözülmesine destek oluyor.
 • Vücudu zararlı maddelerden arındırır.
 • Antioksidan özellikler gösterdiğinden vücudumuzdan serbest radikalleri uzaklaştırıyor, bu sayede damarlarımızda birikebilecek plakaların da önüne geçiyor.
 • Damar sağlığını korur.
 • Damarların tıkanmasını engellediğinden tansiyon üzerinde de olumlu etkilerde bulunuyor, özellikle yüksek tansiyon sorununa iyi geliyor.
 • Kalp sağlığına destek olur.
 • Kalp krizi ve felç gibi aniden gelişebilecek kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu koruyor.
 • Yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Vücutta oluşan yaraların daha hızlı geçmesine destek oluyor.
 • Sinir otu bitkisi nerede ve nasıl yetişir?

sinir-otu-faydalari-shutter-11

Sinir otu, ülkemizde en çok Kars, Bingöl, Kahramanmaraş, Elazığ, Amasya ile Çanakkale, Sakarya, Balıkesir ve İstanbul'da yetişiyor.

Birçok iklim koşuluna dayanıklı diyebileceğimiz güzeller güzeli sinir otu bitkisi, dünyanın neredeyse her yerinde kendiliğinden yetişebilecek kadar uyumlu olsa da en çok sulak alanları, sıcak havaları, otlakları, meraları seviyor. Kendisine yol kenarlarında, kırlarda ve hatta mezarlıklarda rastlamaksa çok mümkün.

Sinir otunu bizim için değerli yapan tabii ki içindeki yararlı maddeler. C ve K vitamini başta olmak üzere birçok vitamin içeren sinir otu, bunun yanı sıra kalsiyum, potasyum ve fosfor gibi vücudumuz için gerekli olan minerallerin de kaynaklarından biri. Tüm bunların yanında sinir otu, gösterdiği antioksidan, inflamatuar ve antibakteriyel özellikler sayesinde de bizi hastalıklardan korumada üzerine tanımıyor.

Sinir otu, çok eski zamanlardan bu yana şifalı bitkiler arasında kendine sağlam bir yer edinen, "alternatif tıp" olarak anılan bitkisel tedavi yöntemlerinde sık sık kullanılan isimlerden biri. Hala birçok tıbbi ilacın içinde kullanıldığı söylenen sinir otu, kozmetik sektöründe de sıklıkla kullanılan doğal bir malzeme.

 • Sinir otu nasıl kullanılır?

sinir-otu-nasil-kullanilir-1

Sinir otunun bu kadar faydasını öğrendikten sonra onu kullanmak istemiş olabilir, "Sinir otu nasıl kullanılır?" diye düşünmeye başlamış olabilirsiniz. O zaman hemen anlatalım:

Kendisi, birçok bitki gibi genel olarak çayı demlenerek tüketiliyor. Hem taze hem de kurutulmuş haline aktarlardan ve semt pazarlarından kolayca ulaşılabiliyor. Ancak aman dikkat, güvenilir yerlerden aldığınızdan, aldığınız ürünün sinir otu olduğundan emin olun, bilmeden bambaşka bir ürün alarak kendinize fayda sağlamak yerine zarar vermeyin.

Sinir otu yan etkileri veya zararları nelerdir?

sinir-otu-ne-ise-yarar-shutter-8

Sinir otu, alerjik ve hassas bünyeli olanlara, hamilelik ve emzirme dönemlerindeki kadınlara önerilmiyor, bizden söylemesi. Özellikle ciltte kızarıklık, kaşıntı, deride döküntüler oluşturma gibi etkileri olabileceğinden taze olarak kullanmaktansa kurutulmuş halinin kullanılmasının daha doğru olduğu da önerilenler arasında.

Her zaman söylediğimiz gibi, ciddi, kronik bir rahatsızlığınız varsa sinir otu da dahil olmak üzere hiçbir doğal ürünü doktorunuza danışmadan, onun önerisi olmadan tedavi amaçlı olarak kullanmamalısınız, aman diyelim.

 • Sinir otu nerede bulunur?

sinir-otu-ne-ise-yarar-shutter-2

Sinir otu nerede yetişir konuştuk ama onu kullanmak istediğinizde nerede bulabileceğinizi merak ediyorsanız, "Sinir otu nerede bulunur?" diye düşünüyorsanız onun da cevabını hızlıca verelim: Simit otuna aktarlardan, doğal ürün satışı bulunan mağaza ve online satış sitelerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Sinir otu fiyatları ne kadardır?

sinir-otu-ne-ise-yarar-shutter-4

Sinir otu fiyatları bölgeye, mevsime, üretim miktarına ve daha birçok koşula göre değişkenlikler gösterir tabii ki. Ancak ortalama fiyatlarından söz etmeden de geçmek istemeyiz: Sinir otu fiyatları ortalama olarak 50 gramlık sinir otu paketleri için 25-30 TL arasında değişir.

Ancak siz yine de kesin bilgiyi edinmek ve güncel fiyatları öğrenmek üzere sinir otu fiyatları hakkında yerel baharatçılarınıza veya online mağazalara göz atabilirsiniz.

 • Sinir otu çayı nasıl yapılır?

sinir-otu-ne-ise-yarar-shutter-1

Sinir otunu temin ettikten sonra nasıl demleyeceğinizi düşünüyorsanız şu adımları takip edebilirsiniz: 1 su bardağına 1 tutam olacak şekilde demleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Suyu kaynatın ve bir kenara alıp içine sinir otunu ilave edin. Bu şekilde yaklaşık 10 dakika demlenmeye bırakın. İşte bu kadar! Ardından sinir otu çayınızı süzüp içinden tanelerini çıkardıktan sonra afiyetle içebilirsiniz.

Tadından hoşlanmazsanız içine bal gibi doğal bir tatlandırıcı da ilave edebilirsiniz, seçim sizin.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?