https://www.youtube.com/watch?v=_dwdQEXni9o | youtube

Kış Gelmeden Önce Keşfetmeniz Gereken Şifa Dolu Bir Lezzet: Sinir Otu

Favorilerime
Ekle

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte alışveriş yaparken eli daha çok bitki çayına gitmeye başlayanlar, her sonbahar-kış sezonunu demlik demlik çay içerek hastalığa yakalanmadan geçirmeye çalışanlar buraya!

Kışın en şifa dolu bitkilerinden ıhlamurun bile pabucunu dama attıracak, kuşburnunu bile unutturacak bir bitkiyle tanıştırmak istiyoruz sizi bugün; sinir otuyla!

Kendisini tüm yönleriyle tanıyıp sinir otunun faydalarını öğrenince "Neden bugüne dek onu tanımamışım?" diye hayıflanmadan edemeyeceksiniz, eminiz.

Kış gelmeden önce, bir an evvel keşfetmeniz bir lezzet o, karşınızda nasıl kullanıldığından faydalarına, tüm yönleriyle sinir otu!

Sinir otu nedir?

Sinir otu, halk arasında çıban otu, yara otu, damar otu gibi isimlerle de anılan, uluslararası olaraksa en çok "plantago" adıyla bilinen bir bitki. Genişçe yaprakları ve yapraklarından çok daha fazla uzayan tohumlu kısmıyla görür görmez hemen tanıyabileceğiniz bu bitki, ülkemizde en çok Kars, Bingöl, Kahramanmaraş, Elazığ, Amasya ile Çanakkale, Sakarya, Balıkesir ve İstanbul'da yetişiyor.

Birçok iklim koşuluna dayanıklı diyebileceğimiz güzeller güzeli sinir otu bitkisi, dünyanın neredeyse her yerinde kendiliğinden yetişebilecek kadar uyumlu olsa da en çok sulak alanları, sıcak havaları, otlakları, meraları seviyor. Kendisine yol kenarlarında, kırlarda ve hatta mezarlıklarda rastlamaksa çok mümkün.

Sinir otunu bizim için değerli yapan tabii ki içindeki yararlı maddeler. C ve K vitamini başta olmak üzere birçok vitamin içeren sinir otu, bunun yanı sıra kalsiyum, potasyum ve fosfor gibi vücudumuz için gerekli olan minerallerin de kaynaklarından biri. Tüm bunların yanında sinir otu, gösterdiği antioksidan, inflamatuar ve antibakteriyel özellikler sayesinde de bizi hastalıklardan korumada üzerine tanımıyor.

Sinir otu, çok eski zamanlardan bu yana şifalı bitkiler arasında kendine sağlam bir yer edinen, "alternatif tıp" olarak anılan bitkisel tedavi yöntemlerinde sık sık kullanılan isimlerden biri. Hala birçok tıbbi ilacın içinde kullanıldığı söylenen sinir otu, kozmetik sektöründe de sıklıkla kullanılan doğal bir malzeme.

Peki neden bu kadar çok alanda kullanılıyor dersiniz? Sinir otunun faydalarını görünce sebebini çok iyi anlayacaksınız, eminiz.

Sinir otunun faydaları nelerdir?

Sinir otunun içindeki vitaminlerden, minerallerden ve taşıdığı birbirinden şifalı özelliklerden söz ettik ama bunların vücudumuzda ne gibi etkileri olur, asıl bunu öğrenelim.

Kış hastalıklarına karşı vücudu koruyor

 • Sinir otu, grip, nezle gibi kış hastalıklarının, soğuk algınlıklarının önüne geçiyor.
 • İyileşme sürecini hızlandırıyor

 • Var olan hastalıkların da hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlıyor.
 • Öksürüğe iyi geliyor ve balgam söktürüyor

 • Yine genelde kış aylarında birçoğumuzun yaşadığı balgam sorununa çözüm oluyor, balgam söktürücü etkisiyle öksürük şuruplarını dahi unutturuyor. Bir türlü bitmek bilmeyen öksürüğün de kesilmesini sağlıyor.
 • Göğsü yumuşatıyor

 • Nefes darlığı gibi problemlerin de iyileşmesine destek oluyor.
 • Tabii tüm etkileri kış hastalıklarına dair değil bu bitkinin. Kendisi aynı zamanda şu işlere de yarıyor:

  Yaraların iyileşme süresini hızlandırıyor

 • Vücutta oluşan yaraların daha hızlı geçmesine destek oluyor.
 • Cilde iyi geliyor

 • Çıban gibi oldukça ciddi sayılabilecek cilt problemlerinin bile üstesinden gelmenizde yanınızda yer alıyor.
 • İdrar yollarının sağlığını koruyor

 • Bunların yanı sıra sinir otu, idrar söktürücü bir etkide oluşturuyor.
 • Ödem ve şişkinliğe iyi geliyor

 • Sinir otu vücutta oluşabilen ödem, şişkinlik gibi problemlerin de daha hızlı çözülmesine destek oluyor.
 • Vücudu zararlı maddelerden arındırıyor

 • Antioksidan özellikler gösterdiğinden vücudumuzdan serbest radikalleri uzaklaştırıyor, bu sayede damarlarımızda birikebilecek plakaların da önüne geçiyor.
 • Damar sağlığını koruyor

 • Damarların tıkanmasını engellediğinden tansiyon üzerinde de olumlu etkilerde bulunuyor, özellikle yüksek tansiyon sorununa iyi geliyor.
 • Kalbin de sağlıkla çalışmasına destek oluyor

 • Kalp krizi ve felç gibi aniden gelişebilecek kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu koruyor.
 • Sinir otu nasıl kullanılır?

  Sinir otunun bu kadar faydasını öğrendikten sonra onu kullanmak istemiş olabilir, "Sinir otu nasıl kullanılır?" diye düşünmeye başlamış olabilirsiniz. O zaman hemen anlatalım:

  Kendisi, birçok bitki gibi genel olarak çayı demlenerek tüketiliyor. Hem taze hem de kurutulmuş haline aktarlardan ve semt pazarlarından kolayca ulaşılabiliyor. Ancak aman dikkat, güvenilir yerlerden aldığınızdan, aldığınız ürünün sinir otu olduğundan emin olun, bilmeden bambaşka bir ürün alarak kendinize fayda sağlamak yerine zarar vermeyin.

  Sinir otunu temin ettikten sonra 1 su bardağına 1 tutam olacak şekilde demleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Suyu kaynatın ve vir kenara alıp içine sinir otunu ilave edin. Bu şekilde yaklaşık 10 dakika demlenmeye bırakın. İşte bu kadar! Ardından sinir otu çayınızı süzüp içinden tanelerini çıkardıktan sonra afiyetle içebilirsiniz.

  Tadından hoşlanmazsanız içine bal gibi doğal bir tatlandırıcı da ilave edebilirsiniz, seçim sizin.

  Sinir otunun zararları nelerdir?

  tealife

  tealife

  Sinir otu, alerjik ve hassas bünyeli olanlara, hamilelik ve emzirme dönemlerindeki kadınlara önerilmiyor, bizden söylemesi. Özellikle ciltte kızarıklık, kaşıntı, deride döküntüler oluşturma gibi etkileri olabileceğinden taze olarak kullanmaktansa kurutulmuş halinin kullanılmasının daha doğru olduğu da önerilenler arasında.

  Her zaman söylediğimiz gibi, ciddi, kronik bir rahatsızlığınız varsa sinir otu da dahil olmak üzere hiçbir doğal ürünü doktorunuza danışmadan, onun önerisi olmadan tedavi amaçlı olarak kullanmamalısınız, aman diyelim.  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?