kukurt-sabunu-faydalari-shutter-1

Cilt ve Saç Sağlığının Destekçilerinden Kükürt Sabununun 8 Faydası

Favorilerime
Ekle

Saç ve cilt sağlığı için olabildiğince doğal ürünlerden destek almayı sevenlerin son zamanlarda sıkça konuştuğu ürünlerden birini kükürtlü sabun ya da namıdiğer kükürt sabununu masaya yatırıyoruz bugün. Kükürt sabunu faydaları nelerdir, kükürtlü sabun ne işe yarar, neye iyi gelir detaylarıyla öğreniyor, kükürt sabunu nasıl kullanılır buna da değinmeden geçmiyoruz.

Eğer siz de yakın zamanda kükürt sabunu hakkında öneriler aldıysanız ya da aktarda, doğal ürün satışı olan mağazalarda kükürt sabunu gözünüze çarptıysa ama ne işe yaradığını, nasıl kullanıldığını tam olarak bilmediğiniz için almadıysanız buyurun hemen böyle, kükürt sabunu nedir, ne değildir birlikte öğrenelim.

Önemli bir not: Daha önce hiç kükürt sabunu kullanmadıysanız kullanmadan önce sizin cilt tipinize uygun olup olmadığını öğrenmek üzere doktorunuza danışmayı ve onun önerileri doğrultusunda hareket etmeyi unutmayın.

Kükürt sabununun faydaları nelerdir?

kukurt-sabunu-faydalari-shutter-2

Kükürt sabununun faydalarına hızlıca göz atarak içeriğimize başlıyor, kükürt sabunuyla ilgili en çok merak edilen konuyu temel başlıklarıyla inceliyoruz. Hemen aşağıda detaylı etkileri de sizi bekliyor, baştan söylemiş olalım diyor ve kükürt sabunu neye iyi gelir, sıralamaya başlıyoruz.

1. Sivilce ve akne tedavisinde kullanılıyor

2. Egzama ve sedef gibi cilt sorunlarına iyi geliyor

3. Yağlı ciltlere ve saçlara iyi geliyor

4. Siyah noktalardan cildi arındırıyor

5. Ciltteki kızarıklıkları azaltıyor

6. Lekelerin görünümünü hafifletiyor

7. Saç derisine iyi geliyor

8. Kötü kokuları engelliyor

Kükürtlü sabun nedir?

kukurt-sabunu-faydalari-shutter-1

Kükürt sabununun faydalarına hızlıca göz attığımıza göre onu detaylı tanımaya başlama zamanı geldi. Kükürt sabunu, doğada saf halde bulunan kokusuz ve limon sarısı renkli kükürt mineralleri ile doğal bitki özleri kullanılarak hazırlanan ve bu yüzden "doğal sabunlar" arasında yerini alan bir sabun türü. İçindeki kükürt minerali ise çok eski zamanlardan beri uyuz, yanık, egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan, özellikle antibakteriyel özellikleri sebebiyle çokça tercih edilen malzemelerden biri.

Günümüzde de hem sağlık hem de kozmetik sektöründe sıkça kullanılan malzemelerden biri olan kükürtle hazırlanan kükürtlü sabunlar cildi temizleme, yağ dengesini sağlama ve ciltteki tahrişleri azaltarak daha sağlıklı bir cilt görünümü sağlama gibi etkilere sahip. Tabii onu kullanmaya karar vermeden önce mutlaka kendi doktorunuza ve alanında uzman cilt doktorlarına danışmanız gerektiğini de yeniden hatırlatmadan geçmeyelim ve sizi kükürtlü sabun neye iyi gelir öğrenmek üzere hemen aşağıya doğru alalım.

Kükürt sabunu neye iyi gelir, ne işe yarar?

kukurt-sabunu-neye-igi-gelir-shutter-1

Kükürt sabununun faydalarını yazımızın en başında temel başlıklar halinde açıklamıştık. Şimdi gelin, o temel başlıkları ayrıntılarıyla inceleyelim, kükürt sabunu neye iyi gelir, ne işe yarar detaylıca öğrenelim.

1. Sivilce ve akne tedavisinde kullanılıyor

 • Kükürt sabunu cilde zarar verebilecek yağların ve bakterilerin ciltten arındırılmasına destek oluyor. Bu sayede cildin temizlenmesini sağlarken gözeneklerin de temizlenmesini, açılmasını sağlıyor. Bu etkisi sayesinde sivilce ve akne oluşumunu engellerken var olan sivilce ve aknelerin de hızlıca geçmesine olanak sağlıyor.
 • 2. Egzama ve sedef gibi cilt sorunlarına iyi geliyor

 • Cildin temizlenmesine ve bakterilerden arındırılmasına destek olması sebebiyle kükürt sabunu egzama ve sedef rahatsızlığı gibi yaygın olarak görülen cilt sorunlarına da iyi gelebiliyor. Kaşıntıların hafiflemesini sağlayan kükürt sabununu bu gibi bir cilt hastalığı için kullanmadan önce ise mutlaka doktorunuza danışmanız ve onun önerilerini takip etmeniz büyük önem taşıyor.
 • 3. Yağlı ciltlere ve saçlara iyi geliyor

 • Kükürt sabunu, kullanıldığı alana göre cildi ve/veya saç derisini fazla yağdan arındırma konusunda en çok destek alınan doğal ürünlerden biri. Yağ üretimini azaltma konusunda tam bir uzman sayılan kükürt sabunu, bu etkisiyle cildi fazla yağdan arındırıyor, cilt ve saçtaki o yağlı görünümü yok ediyor. Ancak aşırı kullanımı cildinizi ve saç derinizi kurutabileceğinden mutlaka alanında uzman cilt doktorlarına danışarak hareket etmeniz gerekiyor.
 • 4. Siyah noktalardan cildi arındırıyor

 • Cildin temizlenmesine destek olan kükürt sabunu, bu etkisiyle gözeneklerin de içinin boşalmasını sağlıyor, uzun vadede ciltten siyah noktaları arındırmakla kalmıyor, yeni siyah noktaların oluşma riskini de azaltıyor.
 • 5. Ciltteki kızarıklıkları azaltıyor

 • Kükürt sabunu, ciltteki kızarıklıkları ve tahrişleri de azaltabiliyor. Cildin bakterilerden arınmasını sağlayarak rahatlatan kükürt sabunu iltihaplanma riskini de azaltarak cildin sağlıklı görünmesine yardımcı oluyor.
 • 6. Lekelerin görünümünü hafifletiyor

 • Cildin üst tabakasının kısa sürede temizlenmesini, ölü hücrelerden arındırılmasını sağlayan kükürt mineralleri, bu etkileri sayesinde ciltte önceden oluşmuş lekelerin görünümünün zaman içinde azalmasına da destek oluyor. Sağlıklı, temiz ve ışıl ışıl bir görünüm kazandırıyor.
 • 7. Saç derisine iyi geliyor

 • Kükürt sabunu saç derisi üzerinde kullanıldığında ise saç derisindeki kaşıntıları gidermek, kepek sorununu çözmek ve yağlı saçları yağlı görünümden kurtarmak gibi etkiler gösteriyor. Bu sayede saçlar sağlıkla uzama ve gürleşme imkanı bulabiliyor.
 • 8. Kötü kokuları engelliyor

 • Kükürt sabununun içindeki kükürt mineralleri, kötü kokuları engelleme etkisi de gösteriyor. Bu sayede ter kokusu, ayak kokusu gibi ciltten yükselebilen kötü kokular üzerinde doğal bir deodorant etkisi gösterebiliyor, kötü kokulardan da cildi arındırıyor.
 • Kükürt sabunu nasıl kullanılır?

  kukurt-sabunu-nasil-kullanilir-shutter-1

  Sıra geldi kükürt sabununun kullanımına. Eğer "Kükürtlü sabun aldım ama nasıl kullanacağımı tam olarak bilmiyorum" derseniz, doktorunuz da kullanmanıza onay verdiyse onu şu şekillerde kullanabilirsiniz:

  Cilt için kükürt sabunu kullanımı:

 • Öncelikle cildinizi güzelce ıslatın.
 • Ardından sabunu cilt yüzeyine uygulayarak hafifçe masaj yapın ve ardından iyice durulayın.
 • Bunu günlük olarak uygulayabilirsiniz ancak cildiniz hassas ise haftada birkaç kez kullanmanız yeterli olacaktır.
 • Kükürtlü sabun, ciltteki fazla yağı arındırdığından sabunu cildinizde uzun süre bekletmeyin, 1-2 dakika içinde yıkayıp durulayın. Eğer cildiniz kuruysa bu uygulamayı yapmayın.
 • Saç için kükürt sabunu kullanımı:

 • Saçlarınızı hiçbir yeri kuru kalmayacak şekilde güzelce ıslatın.
 • Ardından kükürt sabununu saç derinize sürüp parmaklarınızla hafifçe masaj yaparak köpürmesini sağlayın.
 • Saçlarınızı bu köpükle güzelce yıkadıktan sonra durulayın.
 • Bu uygulamayı haftada birkaç kez uygulayabilir ve yağlı saç görünümünden, kaşıntı ve kepekten kurtulabilirsiniz. Ancak saçlarınız halihazırda kuru bir saç tipine sahipse ya da saç deriniz kuruysa bu uygulamayı yapmayın, doktorunuza danışmadan kükürt sabunu da dahil olmak üzere hiçbir ürünü saçlarınıza uygulamayın, aman diyelim.
 • Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Cilt doktoruna ve/veya güzellik ve bakım uzmanına danışmadan hiçbir cilt bakım ürününü uygulamamalısınız. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere uzmanların sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?