En Güzelini Annenin O Meşhur Tarif Defterinden Öğrendiğimiz 12 Nefis Tarif

Favorilerime
Ekle

Annenin gözü gibi baktığı, yangın çıksa ilk kurtarılacaklar listesinin başını çeken meşhur tarif defterini hatırlayanlar olacaktır.

İçinde çoğunlukla kabartma tozunun kullanılmış paketlerinin olduğu, sayfaları yemek lekeleriyle dolu olduğu bu defterlerde annenin özene bezene bulduğu ve sık sık yaptığı tarifler vardır. Ama telif hakkına saygı gösteren annelerimiz onları örneğin çikolatalı kek olarak değil, Neriman'ın keki olarak yazarlar. Gittikleri günlerde, komşu gezmelerinde peçetelere not ettikleri bu tarifleri deftere geçirmek ise çoğunlukla evin çocuğuna kalır.

Şimdi bahsedince bile nostaljiden burnumuzun direğinin sızladığı bu anne tarif defterleri sadece canım annelerimiz için değil, bizim için de çok çok önemli. Çünkü en güzelini, en lezzetlisini annenin elinden yediğimiz bu tarifleri biz hep bu el emeği, göz nuru defterlere borçluyuz.

Sözü daha fazla uzatmadan anne tarif defterlerinin sayfalarını süsleyen tariflere geçiyoruz. Belki siz de bugün yapıp annenize sürpriz yapmak istersiniz

Mutlu edin onları!

Neriman Hanım'ın böreği: Sodalı börek

Sodalı Börek Tarifi

Annenin çayın yanında tabağa koyup getirdiği ya da bizim tepsiden aşırdığımız puf puf, kabarık kabarık böreklerin o kokusunu düşünün. İşte sodalı börek tarifi sizi yeniden o mutlu günlere geri götürecek.

Yumuşacık, puf puf: Sodalı börek tarifi

Nazan'ın mercimek köftesi: Mercimek köftesi

Mercimek Köftesi Tarifi

Annenin eve misafir beklediği günleri bekleme sebeplerimizdendi mercimekli köfte. Konu komşuyla birlikte tabaklarımıza mercimek köfte doldurur, hiç bitmesin isterdik.

Çok güzel olmuş anne: Mercimek köftesi tarifi

Feride Hanım'ın kurabiyesi: Kuru üzümlü kurabiye

İçindeki üzümleri tırtıklamak suretiyle yediğimiz, asla doyamadığımız, anne elinin lezzeti değmiş bir kurabiye bu. Çay saati hiç bu kadar duygusal olmamıştı.

Anne mutfağı kokusu üzerine sinmiş: Kuru üzümlü kurabiye tarifi

Aysel'in keki: Havuçlu kek

Havuçlu Kek Tarifi

Issız Adam'dan önce annenin meşhur havuçlu keki vardı. Ceviz, tarçın ve havucun birleşip enfes bir keke dönüşmesi hep bize hayranlık verdi.

Anne, yine o kekten yapsana: Havuçlu kek tarifi

Banu'nun poğaçası: Bayatlamayan poğaça

Bayatlamayan Poğaça Tarifi

Mis gibi kokuların çıktığı fırının başında az mı bekledik? Anne poğaçası olarak hafızalara kazınan bu tarif bizi büyüyünce de hep mutlu etti, çünkü ertesi gün bayatlayıp bizi hiç üzmedi.

Hep yanımda olsun istersin: Bayatlamayan poğaça tarifi

Canan Hanım'ın keki: Mermer kek

Mermer Kek Tarifi

Anne mutfakta yaparken elimizi kek harcına daldırdığımız, kabın kenarlarını yaladığımız o kekleri nasıl unuturuz? İşte şekliyle bizi her zaman hayrete düşüren, benim annem bir sihirbaz diye düşündürten mermer kek de onlardan biri.

Benim annem bir sihirbaz: Mermer kek tarifi

Yasemin'in böreği: Çiğ börek tarifi

Çiğ Börek Tarifi

Çiğ börek ya da çibörek. Annenin sadece özel günlerde yaptığı ve o yüzden dört gözle beklenen bir tarif bu. Eskişehir'e selam olsun.

Her ısırığı ayrı bir lezzet: Çiğ börek tarifi

Bahide Hanım Teyze'nin reçeli: Portakal reçeli

Portakal Reçeli Tarifi

Annenin olduğu kadar anneannenin/babaannenin evinde de sık sık yediğimiz, tatlı yerine tükettiğimiz, kışın geldiğine sevinme sebeplerimizden portakal reçeli adeta tatlı bir rüya.

Ekmekleri kızartın: Portakal reçeli tarifi

Sevtap'ın tatlısı: Revani

Revani Tarifi

Hem kek, hem şerbetli bir tatlı... Annenin sofraya getirdiğinde elimizle yemek isteyecek kadar çok sevdiğimiz tatlılarından revaniyi unutmak ne mümkün.

Şerbetli tatlıları onunla sevdik: Revani tarifi

Ayşe Hanım'ın mantısı: Çıtır mantı

Çıtır Mantı Tarifi

O hamurların açılması, ince ince işlenmesi bize küçüklüğümüzden beri büyülü geldi. Anne evinden uzakta yaşayanların en çok özlediği lezzetlerinden biri olan mantı, çıtır mantı haliyle de kalplerimizi her zaman eritmeyi başardı.

Emeğine sağlık: Çıtır mantı tarifi

Semra'nın köftesi: Salçalı köfte

Salçalı Köfte Tarifi

Anne köftesi diyince akan sular durur. Izgara anne köftesi ve patates kızartması kadar sevdiğimiz şeylerden biri de fırında ağır ağır pişen, suyuna ekmek banıp yediğimiz salçalı köfte değil de nedir?

Suyundan da koy: Salçalı köfte tarifi

Zeynep Hanım'ın zeytinyağlısı: Barbunya pilaki

Barbunya Pilaki Tarifi

Yaz akşamlarını hatırlatan, yemeğin üzerine soğuk soğuk yenen ve yanında karpuz isteten barbunya pilakinin en güzeli de hep anne ellerinden çıkar. Bugün bu kadar iyi barbunya yapabiliyorsak hep annemiz sayesinde.

Eline sağlık anneciğim: Barbunya pilaki tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?